Çfarë është dhe si formohet ciklogjeneza shpërthyese

Higo ciklogjenezë shpërthyese në Spanjë

Gjatë disa dimrave kemi pësuar stuhi shumë të dhunshme që kanë shkaktuar dëme serioze në vendin tonë. Meteorologët njoftuan këto lloj stuhish si një ciklogjenezë shpërthyese. Sidoqoftë, a e dimë se çfarë është ciklogjeneza? Nga çfarë varet nëse është “shpërthyese”?

Në këtë artikull mund të mësoni gjithçka në lidhje me ciklogenezën. Thjesht duhet të vazhdoni të lexoni

Çfarë është ciklogjeneza shpërthyese?

Ciklogjeneza eksplozive

Për të kuptuar këtë koncept, së pari duhet të dimë se çfarë janë ciklonet. Këto janë zona me presion të ulët ku era rrotullohet në drejtim të kundërt të akrepave të sahatit në hemisferën veriore. Pothuajse të gjitha përplasjet ose depresionet i nënshtrohen ciklogjenezës në një farë mënyre gjatë formimit dhe zhvillimit të tyre. Në gjendjet e tyre fillestare, ato formohen nga një strukturë valore me të dy sistemet e para të ftohta, të ngrohta dhe të mbyllura. Vlera minimale e presionit atmosferik zvogëlohet gjatë pjesës së saj të parë të ciklit jetësor.

Në thelb ciklogjeneza shpërthyese është formimi i një cikloni shumë shpejt dhe intensivisht. Kjo është, një rënie e presionit sipërfaqësor në një hapësirë ​​të shkurtër kohe. Kjo kthehet në një grindje shumë të dhunshme brenda pak orësh. Termi i përgjithshëm i përdorur për këto depresione që thellohen me shpejtësi është një "bombë" meteorologjike.

Në ciklogjenezën shpërthyese presioni atmosferik zvogëlohet rreth 24 mb më shumë ose më pak. Zakonisht ndodh në gjerësitë gjeografike ndërmjet 55 dhe 60 gradë. Kjo është për shkak se proceset e ciklogjenezës ndikohen nga rrotullimi i Tokës. Ato ndodhin më shpesh në oqeanet Atlantik dhe Paqësor.

Si formohet?

imazhe satelitore të një ciklogjeneze shpërthyese

Shpjegimi për formimin e një ciklogjeneze të një madhësie të tillë nuk është e lehtë për t'u përgjigjur. Varet nga gjerësia gjeografike. Që të prodhohet një pompë e këtij kalibri, një stuhi që bashkëvepron pozitivisht me një tjetër të niveleve më të larta duhet të bashkëjetojë në një kohë dhe në mënyrë të sinkronizuar. Ata duhet të jenë në një distancë të mjaftueshme në mënyrë që të ketë një thellim ose amplifikim të sistemit të depresionit në mes tyre në një kohë të shkurtër.

Shumë njerëz ata shpesh gabojnë një ciklogjenezë shpërthyese me një uragan ose tajfun. Ata nuk kanë asnjë lidhje me të. Ciklogjeneza ndodh vetëm në gjerësinë mesatare dhe jo si ciklonet tropikale. Edhe pse ka emrin e përsosur për një film nuk është një stuhi e përsosur siç thonë ata.

Në Spanjë ato kanë ndodhur në disa raste megjithëse është më e rrallë në gjerësitë tona gjeografike. Mund të quhet një stuhi e thellë për kuptimin tuaj të shpejtë, pasi erërat e saj janë shumë të forta dhe grykat janë pothuajse uragane. Stuhia në det është më serioze sesa në një stuhi të zakonshme, kështu që zakonisht shkakton pasoja katastrofike. Termi eksploziv shtohet pasi nënkupton që është shumë i thellë.

Pasqyrë dhe parashikim

Valët e shkaktuara nga erërat e forta

Ekzistojnë disa ndryshime midis stuhive që i nënshtrohen disa proceseve të thellimit dhe intensifikimit të këtij fenomeni. Kjo sepse ky intensifikim është gradual dhe jo aq i shpejtë. Në ciklogjenezën shpërthyese, dinamika e proceseve që e formojnë atë është shumë e përshpejtuar dhe virulente. Aq më shumë, saqë është diçka e jashtëzakonshme për meteorologjinë dhe efektet e saj në sipërfaqe.

Duke folur meteorologjikisht, është e nevojshme ta quajmë atë një mënyrë tjetër pasi që edhe procesi i formimit dhe pasojat e tij janë të ndryshme. Ato kategorizohen në këtë mënyrë për të paralajmëruar dhe tërhequr vëmendjen ndaj shqetësimeve ciklonike jashtëzakonisht të pafavorshme dhe me karakteristika të veçanta.

Prandaj një përplasje shpërthyese është një nëngrup i përplasjeve shumë të thella, por jo anasjelltas. Meqenëse ky fenomen kërkon vetëm disa orë për të ndodhur, është shumë e vështirë të parashikohet. Nuk ka parakushte që dikush të njohë paraprakisht formimin e këtij fenomeni.

Në përgjithësi, ciklogjeneza shpërthyese formohet në zonat detare ku nuk mund të merren shumë të dhëna. Jo të gjitha modelet mund të pasqyrojnë mirë kushtet. Nëse filloni nga një analizë fillestare e gabuar ose e dëmtuar, është e pamundur të parashikohet kjo dukuri. Për më tepër, duhet të përdoren modele numerike që kanë rezolucion adekuat hapësinor. Kjo do të thotë, ajo duhet të jetë mjaft e hapur për të punuar në një shkallë të gjerë dhe në të njëjtën kohë në nivel rajonal në mënyrë që fenomenet në shkallë të vogël të mund të riprodhohen.

Modele operimi të afta për të riprodhuar paraprakisht ciklogenezën jane shume te rralla. Sapo procesi shpërthyes të përparojë, pothuajse të gjitha modelet e pasqyrojnë atë.

Disa fenomene të ngjashme

Dëmi i shkaktuar nga ciklogjeneza shpërthyese

Ka fenomene meteorologjike të ngjashme me ciklogenezën shpërthyese. Njëri prej tyre ishte rasti i Gordon në vitin 2006. Kishte erëra shumë të forta që goditën Galicinë dhe Deltën. Sidoqoftë, ato nuk ishin ciklogenezë siç mendohet. Në atmosferë ka shumë situata që gjenerojnë erëra të forta dhe uragane në mënyra të ndryshme: nga shkalla e vogël (tornadot) në shkallë të madhe (uraganet dhe stuhitë shpërthyese). Ky spektër i gjerë ose gamë e situatave mund të japin erëra shumë të pafavorshme.

Në këtë rast, këto erëra ishin një uragan i kategorisë 3 kur ishin më larg nga gadishulli. Ndërsa një uragan i afrohet sipërfaqes së tokës, ai dobësohet progresivisht. Vetëm u bë një ciklon tropikal. Kur hyri në Galicia, ai u kap nga një front i ftohtë i një stuhie jashtëtropikale. Kjo e bëri atë të shkonte në veriperëndim të gadishullit pa iu nënshtruar një procesi si ai i një formacioni shpërthyes ciklogjeneze në çdo kohë.

Një ngjarje tjetër e ngjashme ishte kur ndodhi cikloni tropikal Delta në 2005. Erërat intensive që mbante me vete ky ciklon u dobësuan megjithëse zona u zgjerua. Kjo do të thotë, megjithëse ata kishin më pak forcë, ata shpërthyen nëpër më shumë zona. Më vonë, ajo u kap nga një shqetësim ekstratropik që e nisi mbi Ishujt Kanarie. Efektet lokale dhe orografike i bënë erërat jashtëzakonisht të forta në disa ishuj. Në asnjë rast nuk pësoi një proces shpërthyes. Për këtë arsye, erërat pothuajse me forcë uragani ose stuhitë jashtëzakonisht të forta shpesh ngatërrohen me ciklogjenezën shpërthyese.

Shpresoj që me këtë informacion të jenë bërë shumë të qarta proceset dhe efektet që sjell një ciklogjenezë dhe të ndihmojmë në korrigjimin e atyre që e ngatërrojnë atë. Çdo pyetje që keni në lidhje me të, mos hezitoni ta lini në komente. Unë do t'ju përgjigjem me kënaqësi


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.