Breshër

Breshër

Ekzistojnë disa lloje të reshjeve që mund të bien dhe secili prej tyre ka karakteristika të veçanta. Ne tashmë kemi analizuar disa të tilla si nieve dhe breshër. Sot duhet të flasim breshër Me siguri, më shumë se një herë ju keni qenë të befasuar nga një breshër në një kohë të shkurtër. Këto janë topa të vegjël akulli që bien fort, duke shkaktuar dëme në qytete dhe të korra dhe zakonisht zgjasin për një kohë të shkurtër.

A doni të dini se si formohet breshri dhe çfarë pasojash sjell? Ne do t'ju shpjegojmë në detaje.

Çfarë është breshëri

Format e breshërit

Nëse keni parë ndonjëherë breshër, keni parë që është një breshër i vogël akulli që bie në formën e dushit. Zakonisht ndodh në çdo kohë të vitit dhe bie me dhunë. Në varësi të madhësisë së këtyre gurëve të breshrit, dëmtimi është më i madh ose më i vogël. Këto granula ose topa akulli përbëhen nga një formë solide e reshjeve për shkak të ekzistencës së kushteve të ndryshme atmosferike që do ta shohim më vonë.

Ato janë fragmente të plota akulli që bien nga qielli. Në disa raste, është gjetur ekzistenca e topave gjigantë të akullit, të cilat ata i quajtën aeroliti. Sidoqoftë, kjo nuk hyn në këtë temë, pasi ekzistenca e saj është e dyshimtë dhe mund të jetë më shumë rezultat i një shaka sesa një fenomeni meteorologjik.

Uji që është i ngrirë në breshër zakonisht shpërndahet në një kohë të shkurtër pasi të bjerë në tokë. Ose për shkak të temperaturave të ambientit ose për shkak të vetë goditjes. Dhuna me të cilën bien këto topa akulli ka rezultuar thyerje të shumta të dritareve, xhamave të automjeteve, ndikimet në njerëz dhe dëmtimi i të korrave. Stuhi breshëri dhe rreziku i saj gjithashtu varet nga intensiteti me të cilin bie dhe sa kohë zgjat. Ka raste kur breshri nuk bie me dhunë, por duket si një ngjarje krejt e çuditshme. Në këto raste nuk është i dëmshëm.

Si formohet

Si formohet breshëri

Tani do të analizojmë se si formohet breshëri në mënyrë që këto topa akulli të formohen në re. Breshëri zakonisht shoqërohet me stuhi të forta. Retë e nevojshme për formimin e breshërit janë retë kumulonimbus. Këto re zhvillohen vertikalisht me ngritjen e ajrit të nxehtë nga sipërfaqja. Nëse ajri i ftohtë që rrjedh në sipërfaqe takon një masë tjetër të ajrit të ngrohtë, kjo do të bëjë që ai të rritet sepse është më pak i dendur. Nëse ngjitja është plotësisht vertikale, do të formohen re të mëdha si kumulonimbus.

Edhe retë e kumulonimbusit ato njihen si re shiu ose re stuhie. Kur masa e ajrit po rritet në lartësi, ajo bie në një rënie të temperaturës si rezultat i gradientit termik mjedisor. Siç e dimë, temperatura fillon të ulet në lartësi ashtu si presioni atmosferik. Sapo të arrijë në zonat ku temperatura është nën zero gradë, ajo fillon të kondensohet në pika të vogla uji që formojnë re.

Nëse retë zhvillohen vertikalisht, është e mundur të ruhen një sasi e madhe e këtyre grimcave, duke gjeneruar paqëndrueshmëri atmosferike që, me gjasë, përfundon duke lëshuar një stuhi. Kur temperatura brenda reve është shumë e ulët, jo vetëm formohen pikat e ujit, përkundrazi, formohen pika akulli. Që të formohet kjo, nevojiten bërthama kondensimi higroskopike, siç janë pika të pluhurit, mbetje rëre, grimca ndotëse ose gazra të tjerë.

Nëse sasia e topave të akullit tejkalon peshën e ngritjes së ajrit, ajo do të përfundojë të precipitojë me dhunë nën peshën e saj.

Procesi i akullit dhe reshjeve

Stuhi breshëri

Breshri gradualisht ndërtohet në re. Shtë në gjendje të mbetet lundrues pasi ka një rrymë ajri lart që shtyn lart dhe vazhdon të formojë gjithnjë e më shumë re vertikalisht në zhvillim ndërsa ajri i nxehtë takon pjesën më të ftohtë dhe kondensohet. Kjo është mënyra se si reja rritet gjithnjë e më e madhe. Kur breshëri është shumë i rëndë për të kapërcyer rezistencën e shkarkimit, ai përfundon me reshje.

Një mënyrë tjetër që ndodh breshri është që avioni të ngadalësohet dhe të mos ketë rezistencë për të lundruar në re. Breshëri është mjaft i rëndë dhe kur bie në boshllëk fiton edhe më shumë forcë derisa të arrijë në tokë. Në varësi të sasisë së topave të akullit që janë formuar në re, ne do të gjejmë një reshje më të dhunshme dhe më të qëndrueshme ose më pak.

Lloje të ndryshme të breshërit

Madhësitë e breshërit

Ekzistojnë ndryshime midis madhësisë së topave të breshërit. Disa janë shumë të vegjël dhe të aftë për të lëvizur në re. Ndërsa formohen më shumë ose temperaturat vazhdojnë të ulen, akulli rritet, ndërsa pikat i afrohen bërthamës së kondensimit. Ka breshër që mund të matin disa centimetra në diametër dhe janë të parët që bien. Për këtë arsye, normalisht, kur fillon stuhi breshëri, është kur shohim gurët e breshrit më të madh dhe ato janë ato që na imponojnë më shumë. Ndërsa reshjet e breshërit vazhdojnë, madhësia zvogëlohet.

Midis dëmeve që janë regjistruar ne gjejmë një katastrofë të madhe që ndodhi në qytetin indian të Moradabad në 1888. Kjo stuhi breshëri ishte bërë me gurë të plotë akulli që shkaktoi vdekjen e 246 njerëzve nga një goditje e drejtpërdrejtë në kokë. Disa vdiqën në vend dhe të tjerët nga plagët e rënda që ata shkaktuan.

Në vitin 2010, topi më i madh i breshërit deri më tani u regjistrua me 4,4 kg në peshë. Ky breshër ndodhi në Viale, Argjentinë. Gjëja më normale është se breshri ka pasoja negative në të korrat, për shkak të shkatërrimit të gjetheve dhe luleve si rezultat i ndikimit të tij. Nga ana tjetër, në varësi të madhësisë, kjo gjithashtu mund të shkaktojë dëmtime në xhamin e përparmë të automjeteve dhe në disa infrastruktura. E gjitha varet nga intensiteti dhe madhësia e saj.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth breshërit dhe mënyrës se si është formuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.