A mund të shkojmë në vitin e ngrohtë?

dielli në perëndimin e diellit mbi qytet

Ka shumë lloje të ndryshme të shkrimeve të ndryshme të temperaturës. Megjithëse të gjithë tregojnë të njëjtën gjë, shkallët e një rajoni mund të jenë nga zona të vogla në rajone të mëdha, ose nga intervale kohore të shkurtra deri në shumë të gjata (mesataret e temperaturës). Ky vit përsëri tregon për një nga më të ngrohtët në botë, dhe madje mund të jetë viti më i ngrohtë në Spanjë.

Por diçka po ndodh këtë vit që nuk ka ndodhur më parë, dhe është pjesa më alarmante e rritjes së temperaturës globale. Fenomeni El Niño nuk ka ndodhur. Gjatë viteve të El Niño, kur oqeani lëshon më shumë nxehtësi në atmosferë, ata priren të jenë edhe vitet më të ngrohta. Duke qenë se 2017 nuk ka ndodhur, nuk ka gjasa që temperaturat globale të jenë mesatarisht më të larta se ato të vitit 2016. Por ato ndryshojnë vetëm me 0 ºC.

Çfarë po ndodh?

evolucioni i temperaturave mesatare globale

Temperaturat Mesatare Globale (grafiku i siguruar nga NOAA)

Gjatë 8 muajve të parë të vitit 2017, çdo muaj ka qenë brenda 4 muajve më të ngrohtë që kur janë bërë rekordet. Kjo ka rezultuar në vitin 2017 që ka temperaturën e dytë më të lartë të regjistruar në 138 vjet. Kësaj radhe, pa fenomenin El Niño, e bën atë, dhe deri tani, vitin më të ngrohtë të regjistruar pa këtë fenomen. Çfarë do të kishte ndodhur nëse do të kishte ndodhur edhe El Niño? Më shumë gjasa, do të ishte vendosur një rekord i ri global i temperaturës.

Siç mund ta shohim në grafik, ne kemi temperaturën globale, hemisferën veriore dhe jugore. Ajo që bën më shumë diferencën është Hemisfera Veriore.Nëse shikojmë temperaturat mesatare që janë regjistruar që nga viti 2000, mund të shohim se ka një ngritje që duket se po rritet dhe nuk po lëshon rrugë. Për më tepër, përshpejtimi i temperaturave në vitet e fundit është i pamëshirshëm dhe shqetësues. Dhe duke marrë parasysh atë Ka qenë viti me më shumë valë të nxehtësisë për Spanjën Që nga viti 1975, këtë vit vendi iberik po shkon drejt asaj që mund të jetë më e ngrohta pasi ka të dhëna.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Tito Erazo dijo

    Unë mendoj se një nga problemet aktuale është se njeriu harroi që ai jeton në një botë dinamike dhe jo statike dhe se natyrshëm dhe me kalimin e kohës ndodhin ndryshime natyrore klimatike që lejojnë qeniet e gjalla të planetit që gradualisht të përshtaten me këto ndryshime Por problemi është se kur këto ndryshime bëhen kritike me veprime të papërshtatshme në menaxhimin e ekuilibrit natyror, ato shkaktojnë shkurtimin ose zhdukjen përfundimtare të këtyre specieve dhe burimeve natyrore. Pra, sipas informacionit që po lexojmë në këtë artikull, ne po hyjmë në një proces natyror të ngrohjes globale, është e mundur që atëherë të hyjmë në periudhën e tranzicionit të këtij ndryshimi natyror.