Cili është fenomeni El Niño?

Imazhi i Oqeanit Paqësor

Océano Pacífico

Në një planet ku 75% e sipërfaqes së tij është e mbuluar nga uji, oqeanet luajnë një rol shumë të rëndësishëm në rregullimin e klimës në të gjithë botën, nga polet në tropikët. Dhe është atje, në ujërat tropikale të Paqësorit lindor, ku ndodh një fenomen klimatik që fillon duke u lokalizuar, por përfundon duke sjellë pasoja në të gjithë Tokën: El Niño.

Në këtë artikull ne do të shpjegojmë çfarë është dhe si ndikon në klimën globale kështu që ju mund të mësoni më shumë rreth oqeaneve dhe ndikimit që ata kanë në të gjitha pjesët e planetit tonë.

Cili është fenomeni El Niño?

Temperaturat e oqeanit Paqësor

El Niño Isshtë një fenomen në lidhje me ngrohjen e ujërave të Paqësorit Ekuatorial lindor, ciklik, i cili ndodh çdo tre ose tetë vjet dhe zgjat për 8-10 muaj. Shtë faza e ngrohtë e modelit ekuatorial të klimës Paqësor të quajtur El Niño-Southern Oscillation, ENSO për akronimin e saj në anglisht. Shtë një fenomen që shkakton dëme të panumërta dhe serioze në zonën intertropikale dhe ekuatoriale, kryesisht për shkak të reshjeve intensive të shiut.

Peshkatarët peruan i vunë këtë emër duke iu referuar foshnjës Jezus dhe çdo vit shfaqet një rrymë e ngrohtë për Krishtlindje. Vetëm në vitin 1960 u vu re se nuk ishte një fenomen lokal peruan, por që në të vërtetë ka pasoja në të gjithë Paqësorin tropikal dhe madje edhe më larg.

Nuk është ende e qartë se si zhvillohet fenomeni, por meteorologu Jacob Bjerknes (1897-1975) lidhi temperaturat e larta të sipërfaqes oqeanike me erëra të dobëta nga lindja dhe reshjet e dendura të shiut që i shoqëronin ato.

Më vonë, një tjetër meteorolog me emrin Abraham Levy vuri në dukje se uji i detit, i cili është i ftohtë gjatë vjeshtës dhe dimrit, nxehet dhe si rezultat, temperatura e ajrit rritet. Rrymat e ujit të ngrohtë udhëtojnë nën det, nga Australia në Peru.

Si zbulohet fenomeni?

Meqenëse ka pasoja që mund të jenë shkatërruese, është shumë e rëndësishme të keni sisteme me të cilat mund ta zbuloni herët. Kështu, mund të merren masat e duhura për të shmangur numrin më të madh të mundshëm të vdekjeve. Për atë, përdoren satelitë, anije notuese dhe deti analizohet të dijë se çfarë kushtesh paraqet sipërfaqja e deteve në zonën ekuatoriale. Përveç kësaj, era hetohet sepse, siç e kemi përmendur më parë, një ndryshim në erë mund të jetë një tregues që fenomeni El Niño do të ndodhë.

Çfarë ndikimi ka në klimë?

Përmbytja, një nga pasojat e El Niño

El Niño, një fenomen që ka vazhduar për mijëvjeçarë, ka një ndikim të madh në klimën e botës. Në fakt, sot mund të ndryshojë aq shumë kushtet klimatike të një zone sa që, për shkak të rritjes së popullsisë njerëzore, është duke u bërë urgjente që vendet e prekura të marrin masa me të vërtetë efektive për të përballuar efektet e saj. Dhe është se, pas zhvillimit të saj, ndodhin ndryshime në temperatura dhe modele të reshjeve dhe erërave në planet.

Le të dimë cilat janë efektet e saj:

  • Globalisht: regjistrimet e temperaturës, ndryshimet në qarkullimin atmosferik, shfaqja e sëmundjeve të vështira për tu zhdukur (siç është kolera), humbja e bimëve dhe kafshëve.
  • Në Amerikën e Jugut: zvogëlimi i presionit atmosferik, ngrohja e Rrymës Humboldt dhe periudhat shumë të lagështa gjatë të cilave reshjet janë shumë intensive.
  • Azia Juglindore: formim i ulët i reve, thatësira të konsiderueshme dhe ulje e temperaturës së oqeanit.

Akoma, është e rëndësishme të theksohet se asnjë dy El Niño nuk janë njësoj. Kjo do të thotë që zonat që u prekën herën e fundit mund të mos preken përsëri. Ata do të kenë një probabilitet më të madh, po, por nuk mund ta dini me siguri.

Marrëdhënia midis El Niño dhe ndryshimit të klimës

Ndryshimi i klimës tokësore

Ndërsa nuk dihet saktësisht se çfarë ndikimi ka ndryshimi i klimës në fenomenin El Niño, disa shkencëtarë theksojnë në a studim botuar në revistën Nature në 2014 që frekuenca e fenomenit, si dhe intensiteti i tij, ka të ngjarë të rritet ndërsa temperatura mesatare globale e planetit rritet. Sidoqoftë, Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike (IPCC) nuk e konsideron këtë lidhje si të provuar, pse?

Epo përgjigjja është se kur flasim për ndryshimin e klimës flasim për trendet klimatike, ndërsa fenomeni El Niño është një ndryshueshmëri natyrore. Sidoqoftë, ka meteorologë të tjerë, të tillë si Jorge Carrasco, të cilët pajtohen me studimin që në një botë më të ngrohtë, intensiteti dhe frekuenca e El Niño do të rritet.

Siç kemi parë, El Niño është një fenomen që mund të ketë pasoja të shumta dhe të rëndësishme në pjesë të ndryshme të botës. Për sigurinë tonë, është e rëndësishme të zvogëlojmë emetimet e gazeve serrë për të parandaluar rritjen e temperaturës, sepse nëse nuk e bëjmë këtë, përveç efekteve të ndryshimit të klimës, do të duhet të mbrohemi nga një fenomen më intensiv El Niño.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.