Vëzhgimi i tymit mund të na japë informacion për klimën

ndryshimi i klimës

Duke ekzaminuar nga afër tymin që del nga oxhaqet, mund të marrim informacione të vlefshme për gjendjen aktuale të atmosferës. Sjellja e tymit, pavarësisht nëse vjen nga oxhaqet e banesave ose industriale, ose është prodhuar nga ngjarje natyrore si zjarret në pyje ose shpërthimet vullkanike, ndikohet kryesisht nga kushtet e motit. Të Vëzhgimi i tymit mund të na japë shumë informacion për motin.

Në këtë artikull të ekologjisë së gjelbër do t'ju tregojmë se si vëzhgimi i tymit mund të na japë shumë informacion për klimën.

Vëzhgimi i tymit

tymi dhe ndotja

Gjatë zhvillimit të modeleve të shpërndarjes së ndotësve, është thelbësore të merren parasysh jo vetëm modelet e erës, por edhe niveli i qëndrueshmërisë atmosferike. Ky stabilitet luan një rol të rëndësishëm në përcaktimin e përqendrimit të ndotësve në një vend të caktuar në një kohë të caktuar.

Tymi, i përbërë nga gazra dhe grimca, bëhet pjesë e ajrit në një temperaturë dukshëm më të lartë se mjedisi i tij. Në rrethana normale, Shtumbulli ngrihet natyrshëm nëpër atmosferë, përveç rastit kur fryn një erë e fortë. viento në pikën e lëshimit (si dalja e oxhakut), duke bërë që kolona të shtrihet horizontalisht në distanca të gjata. Duke ekzaminuar një shtëllungë që shfaq këto tipare, ne mund të përcaktojmë shpejt drejtimin dhe forcën e erës.

Atmosferë e paqëndrueshme dhe tym

udhëtim tymi

Kur atmosferë është i paqëndrueshëm, tymi i nxjerrë nga një oxhak ka një tendencë më të madhe për t'u shpërndarë, duke u përhapur gjerësisht në drejtimet horizontale dhe vertikale. Në një gjendje të paqëndrueshme atmosferike, Tymi rritet me shpejtësi dhe zgjerohet ndërsa shpejtësia e erës rritet në lartësi më të larta. Nëse ekzistojnë kushte të favorshme për reshje brenda këtyre mjediseve sinoptike të paqëndrueshme, disa nga ndotësit integrohen në pikat e shiut kur ato zbresin. Në fakt, disa ndotës madje mund të lehtësojnë drejtpërdrejt formimin e bërthamave që shërbejnë si bazë për rritjen e pikave.

Kur vërehet stabiliteti atmosferik, veçanërisht gjatë dimrit, shpërndarja e tymit bëhet dukshëm më sfiduese. Ky stabilitet karakterizohet nga prania e presioneve të larta dhe një përmbysje termike, ku ajri i ftohtë gjendet afër sipërfaqes së Tokës ndërsa ajri më i ngrohtë qëndron sipër. Në rajonet ku ajri priret të ngecë në mënyrë natyrale, të tilla si luginat ose pllajat e rrethuara nga male, prania e fabrikave ose zonave urbane shpesh shkakton një rritje të dukshme të ndotjes së ajrit. Këto nivele të larta të ndotjes mund të përfaqësojnë kërcënime të rëndësishme si për mjedisin ashtu edhe për shëndetin e njeriut.

Prania e përmbysjeve termike mund të zbulohet vizualisht përmes shtëllungave të emetuara nga oxhaqet. Fillimisht, Tymi ngrihet vertikalisht, por kur arrin në shtresën e përmbysjes ku qëndron ajri më i ngrohtë, ai zgjerohet horizontalisht në të gjitha drejtimet. Ky zmadhim i jep një pamje të diferencuar, siç tregohet në fotografinë e bashkangjitur. Kur kushtet anticiklonike të favorshme për formimin e këtyre përmbysjeve vazhdojnë dhe ka burime të shumta emetimi, të tilla si zonat industriale me pirgje tymi të shumta ose qytete me popullsi të dendur me nivele të larta trafiku dhe ndërtesa, ndotja e ajrit që rezulton bëhet një problem i rrezikshëm. Ai jo vetëm që ngre shqetësime mjedisore, por gjithashtu kërcënon shëndetin publik.

Llojet e shtëllungave të tymit në varësi të erës

Këto janë llojet e ndryshme të shtëllungave të tymit që krijohen në varësi të erës në atë kohë:

Shtyllë tymi vertikale

Kur era është e qetë ose ka një erë të lehtë, tymi tenton të ngrihet vertikalisht. Ky lloj pendë është karakteristik në kushte të qëndrueshme atmosferike, ku nuk ka ndikim të rëndësishëm të erërave të kundërta. Shtylla e tymit ngrihet në mënyrë të njëtrajtshme, duke mbajtur një formë cilindrike ose pak konike ndërsa shpërndahet në atmosferë.

Shtyllë e prirur tymi

Kur era fryn në një drejtim dominues, tymi mund të anohet nga drejtimi i erës. Efekti i tij është më i dukshëm në kushtet e erës mesatare deri në të fortë, ku forca e erës tejkalon tendencën natyrore të tymit për t'u ngritur vertikalisht. Shtylla e tymit mund të marrë një formë të zgjatur, të lakuar, duke u përhapur në drejtim të erës dhe duke lënë një gjurmë të dukshme ndërsa shpërndahet në ajër.

Shtumbull tymi i shpërndarë

Kur ka erëra të ndryshueshme ose të turbullta, tymi mund të shpërndahet në drejtime të shumta, duke formuar një re grimcash në ajër. Është e zakonshme në zonat ku ka pengesa të tilla si ndërtesa, pemë ose terrene të pabarabarta që ndryshojnë rrjedhën e erës. Tymi copëtohet në rrjedha të vogla që lëvizin në drejtime të ndryshme, duke krijuar një model shpërndarjeje kaotike dhe duke e bërë trajektoren e tij të vështirë për t'u parashikuar.

Shtyllë tymi laminar

Në kushtet e erërave të qëndrueshme dhe uniforme, shtëllunga e tymit mund të marrë një formë laminare, ku shtresat e ajrit lëvizin në mënyrë të rregullt dhe paralele me njëra-tjetrën. Ka tendencë të shfaqet më shpesh në zona të hapura, të sheshta, ku era nuk ndeshet me pengesa të rëndësishme që ndryshojnë rrjedhën e tij. Tymi përhapet në një shtresë të hollë uniforme, duke mbajtur një drejtim dhe shpejtësi konstante ndërsa shpërndahet në mjedis.

Dhe tymi nga zjarret në pyje?

tymi i zjarrit

Tymi i krijuar nga zjarret jo vetëm që ndikon në cilësinë e ajrit lokal, por gjithashtu mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në klimën në shkallë rajonale dhe globale. Ky ndikim është për shkak të lëshimit të një sërë gazesh dhe grimcash në atmosferë, të cilat ndërveprojnë me rrezatimin diellor, ndryshojnë modelet e qarkullimit atmosferik dhe mund të ndikojnë në temperaturën dhe reshjet.

Zjarret në pyll Ata lëshojnë sasi të mëdha të dioksidit të karbonit (CO2) dhe gazeve të tjera serrë në atmosferë. Këto gazra bllokojnë nxehtësinë diellore në atmosferë, duke kontribuar në ngrohjen globale dhe ndryshimet afatgjata klimatike.

Tymi i zjarrit përmban gjithashtu një shumëllojshmëri të aerosoleve dhe grimcave të imëta, të tilla si karboni i zi dhe sulfate. Këto grimca mund të veprojnë si bërthama kondensimi për formimin e reve dhe të ndikojnë në reflektimin e atmosferës, e cila nga ana tjetër mund të ndikojë në sasinë e dritës së diellit që arrin në sipërfaqen e Tokës.

Nxehtësia e lëshuar nga zjarret e egra mund të gjenerojë rryma ajrore të nxehtë, e cila nga ana tjetër Ato ndikojnë në modelet e qarkullimit atmosferik në shkallë të gjerë. Këto ndryshime në qarkullimin atmosferik mund të ndikojnë në shpërndarjen e reshjeve dhe erërave në rajonet ngjitur, gjë që ka implikime të rëndësishme për klimën rajonale.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth sasisë së informacionit që mund të na japë vëzhgimi i shtëllungave të tymit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.