Rafti gjigant i akullit Larsen C në Antarktidë prishet

Platforma Larsen C

Imazhi - NASA

Siç po komentonim kohët e fundit në blog, shkrirja po largohet nga kontinenti Antarktik pa akuj. Në dy ditët e fundit, ajo që tashmë është quajtur ajsbergu më i madh në botë: Larsen C.

Me peshë një trilion tonë, të gjithë sytë ishin drejtuar prej tij për një kohë të gjatë. Dhe, çfarë do të ndodhë tani? Tani për tani, Antarktida nuk do të duket më e njëjtë; jo kot, ka humbur më shumë se 12% të zonës së saj të akullit.

Ajsbergu gjigant, megjithëse kishte notuar për ca kohë, nuk do të ketë një ndikim të drejtpërdrejtë në nivelin e detit; Tani shkencëtarët janë të shqetësuar pasi kanë zbuluar se mbulesa e akullit në Antarktik është shumë më pak e qëndrueshme sesa para se të fillonte çarja, që do të thotë se ajsbergët e rinj mund të formohen në periudhën afatshkurtër ose afatmesme.

Shkelja e Larsen C ishte studiuar për një kohë të gjatë, që kur platforma Larsen A u shemb në 1995, dhe në 2002 Larsen B. Gjatë këtij viti, 2017, nga janari në qershor gjatësia e çarjes së Larsen C u rrit me më shumë se 200 km. Ai u bashkua me kontinentin nga një vijë akulli e gjerë 4,5 km, derisa më në fund, midis 10 dhe 12 korrik, ajo u plas plotësisht.

Platforma Larsen C

Imazh - Businessinsider.com

Nuk dihet se çfarë do të ndodhë tani e tutje; Më shumë gjasa, ajsbergu do të ndahet në fragmente të shumta që përfundimisht mund të kenë një ndikim në nivelin e detit. Akoma, gjëja më shqetësuese është se nëse temperatura mesatare globale vazhdon të rritet, Antarktida mund të mbarojë nga akulli.

Këtë zbulim të trishtueshëm ia kemi borxh satelitit Sentinel-1 të Agjencisë Evropiane të Hapësirës, ​​i cili ishte ai që u përdor për të monitoruar zhvillimin e çarjes së Larsen C vitin e fundit, dhe satelitit Aqua MODIS dhe instrumentit Suomi VIRS, të dy nga NASA

Për më shumë informacion, kliko këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.