Shkëputja e bllokut Larsen C në Antarktidë është e afërt

blloku Larsen C është gati të dalë

Siç është përmendur në artikuj të tjerë, stabiliteti i Antarktidës është jetik për klimën e planetit. Me ngrohjen globale, temperaturat mesatare të të gjithë planetit po rriten, me pasojë pasojë e shkrirjes së akullit, si të Polit të Veriut ashtu edhe të kontinentit të ngrirë.

Vetëm disa ditë më parë, një bllok i madh akulli në Antarktidë u plas për shkak të rritjes së temperaturave. Blloku është rreth 5.000 kilometra katrorë në sipërfaqe dhe ndodhet në Raftin e Akullit Larsen C. Ashpërsia e shkëputjes së këtij blloku është se, për shkak të madhësisë së tij, ai mund të ndryshojë hartën e hemisferës jugore përgjithmonë.

Shkëputja e bllokut në Larsen C

Vendndodhja e Larsen C

Për të përmendur seriozitetin e çështjes, ne së pari u referohemi dy shkallëve të perceptimit të kësaj ngjarjeje: shkalla njerëzore dhe gjeologjike. Për ndalesën e parë, kjo shkëputje dhe kjo zhvendosje fillon ta drejtojë Antarktidën drejt shkatërrimit në lëvizje të ngadaltë. Sidoqoftë, në një shkallë gjeologjike, kjo po ndodh në një mbyllje të vetme të syrit.

Për më shumë se 30 vjet është paralajmëruar që pjesa perëndimore e Antarktidës ka filluar të shkrihet. Përveç rritjes së temperaturave globale të shkaktuara nga ndryshimi i klimës, shumica e vrimave në shtresën e ozonit gjendet gjithashtu mbi Antarktidë. Këta faktorë po bëjnë që Antarktida të shkrihet me hapa të mëdhenj.

Blloku gjigant i quajtur Larsen C po shkëputet dhe po ndahet nga pjesa tjetër e raftit të akullit dhe kjo mund të jetë pararendëse e shembjes së kontinentit të ngrirë. Nëse blloku Larsen C do të shkëputet plotësisht, një numër i madh i qyteteve bregdetare në të gjithë botën do të përmbyten. Skajet e bllokut Larsen C po shkrihen me një shpejtësi të shpejtë, sikur të ishin muret e një kështjelle rëre. Brenda ka shenja që shkaktojnë çarje aq të mëdha sa arrijnë 400 metra katrorë.

Një tregues i ngrohjes së zonave të Antarktikut ka qenë uji i Detit Amundsen. Në dekadat e fundit është nxehur më shumë se 0,5 ° C, dhe kjo shkakton një rritje të shpejtësisë me të cilën akulli po shkrihet dhe thyhet. Midis 2015 dhe 2016, një bllok i madh akulli prej rreth 360 kilometra katrorë u shkëput, duke u larguar nga bregu i detit. Parashikimet për rritjen e temperaturës, në këtë rast për Detin Wenddell ngjitur me Larsen C, mesatarisht 5 ° C. Kjo është arsyeja pse shumë nga raftet më të vogla të akullit po shkrihen plotësisht.

Nëse kjo vazhdon, blloku Larscen C do të bëhet ajsbergu më i madh i regjistruar në histori. Do të kishte një sipërfaqe të ngjashme me Komunitetin Autonom të Cantabria.

Projekti Midas

Projekti Midas studion Antarktidën

Projekti Midas është zhvilluar nga një ekip i përbashkët kërkimor nga Universitetet e Swansea dhe Aberystwyth. Projekti ka studiuar dhe konkluduar se për shkak të ndikimit të gjeneruar nga çarja në bllok, ndarja e ajsbergut pritet të ndodhë shumë shpejt. Kur flasin papritmas, ata po thonë se është çështje javësh, pasi që çarja tashmë ka marrë një kthesë 90 ° dhe kjo normalisht çon në thyerje.

Rëndësia e frakturës

Nëse Larsen C shkrihet, niveli i detit do të rritet 3 metra

Rëndësia e thyerjes së bllokut të akullit Larsen C është se akulli që do të shkëputet vendoset në një seri ishujsh. Sidoqoftë, pjesa tjetër e raftit të akullit ndodhet mbi një pellg që është rreth 5.000 km i thellë dhe kjo e bën atë të prekshëm nga rritja e temperaturave të oqeanit. Pra, nëse blloku i akullit Larsen C shkrihet dhe bie mund të përshpejtojë shkrirjen e pjesës tjetër të raftit dhe me shpejtësinë që ata po e bëjnë këtë, Do të ngrinte nivelin e detit me tre metra, duke përmbytur qytete të tëra nëpër botë.

Toka po na paralajmëron për pasojat e ngrohjes globale dhe shkëputja e bllokut Larsen C është vetëm një paralajmërim i vogël.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.