Rutherford

ernest Rutherford

Midis studiuesve që kontribuan shumë në shkencë në shekujt e fundit kemi Rutherford. Emri i tij i plotë është Lord Ernest Rutherford dhe ai lindi më 30 gusht 1871. Ai ishte një fizikan dhe kimist britanik që kontribuoi shumë në botën e shkencës. Ai lindi në Nelson, Zelanda e Re. Një nga kontributet e tij më të rëndësishme në shkencë është modeli atomik i Raderfordit.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini rreth jetës dhe biografisë së Rutherford.

Biografia e Radhërfordit

Rutherford

Ai ishte djali i Martha Thompson dhe James Rutherford. Babai ishte një fermer dhe mekanik Skocez dhe nëna e tij ishte një mësuese anglisht. Ai ishte i katërti nga njëmbëdhjetë vëllezërit e motrat dhe prindërit e tij gjithmonë dëshironin t'u jepnin fëmijëve të tyre arsimin më të mirë. Në shkollë mësuesi u gëzua shumë duke dalë se ishte një student i shkëlqyer. Kjo e lejoi Ernestin Mund të futem në kolegjin Nelson. Shtë një kolegj me një memorie më të madhe për shumë njerëz të talentuar. Ai ishte në gjendje të zhvillonte cilësi të mëdha për regbi që e bëri atë shumë të popullarizuar në shkollën e tij.

Në vitin e tij të fundit ai u rendit i pari në të gjitha lëndët dhe ishte në gjendje të hynte në kolegjin e Canterbury. Më vonë në universitet ai mori pjesë në të ndryshme klube shkencore dhe të reflektimit, por nuk i lanë pas dore praktikat e tij të ragbisë. Vite më vonë ai thelloi studimet e tij për matematikë falë një burse që u mor në Universitetin e Zelandës së Re. Më vonë ai u dallua për kuriozitetin e tij dhe aftësinë e tij për të zgjidhur probleme të ndryshme kimike dhe aritmetike. Prandaj, ai mund të jetë një student i shkëlqyeshëm në Kembrixh.

Hetimet e para

eksperimente të kimisë dhe fizikës

Hetimet e para të Radhërfordit filluan të tregojnë se hekuri mund të magnetizohet me anë të frekuencave të larta. Rezultatet e tij të shkëlqyera akademike e lejuan atë të vazhdonte me studime dhe hetime të ndryshme për vite me rradhë. Në Laboratorët Cambridge Cavendish ishte në gjendje të kryente praktikat e tij nën drejtimin e zbuluesit të elektronit Joseph John Thompson. Praktikat filluan të kryheshin nga viti 1895.

Para se të nisej për të ndërmarrë aventurën e hetimeve, ai u fejua me Mary Newton. Disa vjet më vonë dhe falë punës së tij ai u emërua profesor në Universitetin McGill në Montreal. Kjo ishte në Kanada. Vite më vonë, kur kthehet në Mbretërinë e Bashkuar, ai u bashkua me një staf mësimdhënës në Universitetin e Mançesterit. Pikërisht këtu ai filloi të jepte mësime në klasat eksperimentale të fizikës. Në fund Thompson dha dorëheqjen si drejtor i laboratorit Cavendish në Universitetin e Kembrixhit dhe Rutherford e zëvendësoi atë.

Një nga frazat më të shquara të këtij shkencëtari është si më poshtë:

"Nëse eksperimenti juaj ka nevojë për statistika, një eksperiment më i mirë do të ishte i nevojshëm." Ernest Rutherford

Zbulimet e Radhërfordit

modeli atomik

Në 1896 radioaktiviteti ishte zbuluar tashmë dhe ky zbulim i bëri një përshtypje të madhe këtij shkencëtari. Për këtë arsye, ai filloi të hetojë dhe të kryejë kërkime duke kaluar kohën dhe duke u përpjekur të identifikojë përbërësit kryesorë të rrezatimit. Ai tregoi që grimcat alfa janë bërthama heliumi dhe befasoi të gjithë në shkencë me formulimin e teorisë së strukturës atomike. Prej këtu vjen modeli atomik i Rutherfordit. Si shpërblim, ai u zgjodh anëtar i Shoqërisë Mbretërore në 1903 dhe më vonë president.

Ky model atomik u përshkrua në 1911 dhe më vonë u lustrua nga Niels Bohr. Le të shohim cilat janë udhëzimet kryesore të modelit atomik të Rutherfordit:

 • Grimcat që kanë një ngarkesë pozitive brenda një atomi ato janë rregulluar në një vëllim shumë të vogël nëse e krahasojmë me vëllimin e përgjithshëm të atomit të përmendur.
 • Pothuajse e gjithë masa që ka një atom është në atë vëllim të vogël të përmendur. Kjo masë e brendshme quhej bërthama.
 • Elektronet që kanë ngarkesa negative ato gjenden duke u rrotulluar rreth bërthamës.
 • Elektronet rrotullohen me shpejtësi të lartë kur janë rreth bërthamës dhe e bëjnë këtë në shtigje rrethore. Këto trajektore quheshin orbita. Më vonë do ta bëj ato njihen si orbitale.
 • Si ata elektronë që ishin të ngarkuar negativisht, ashtu edhe vetë bërthama e atomit të ngarkuar pozitivisht mbahen së bashku falë forcës tërheqëse elektrostatike.

E gjithë kjo u demonstrua eksperimentalisht dhe u lejua të vendoste një rend dimensioni për zgjatimet reale të bërthamës atomike. Ernest formuloi teorinë rreth radioaktivitetit natyror që lidhej me transformimet spontane të elementeve. Nëse ai do të jetonte si bashkëpunëtor në banakun e rrezatimit falë punës së tij në fushën e fizikës atomike. Kështu, ai nderohet si një nga baballarët e kësaj disipline.

Çmimi Nobel në Kimi

Kontributet në shkencë ishin shumë të dobishme në Luftën e Parë Botërore. Dhe është e mundur të kryhen studime të ndryshme për zbulimin e nëndetëseve përmes përdorimit të valëve të zërit. Ky ishte pararendësi i parë i studimeve, megjithëse sapo përfundoi mosmarrëveshja, transmutimi i parë artificial i elementeve kimikë u krye duke bombarduar një atom azoti si grimca alfa. Të gjitha veprat kryesore të Rutherford-it ende këshillohen sot në biblioteka dhe universitete në të gjithë botën. Shumica e punimeve të tij ato kanë të bëjnë me radioaktivitetin dhe rrezatimin nga substancat radioaktive.

Falë njohurive të marra në hetimet e tij në lidhje me shpërbërjen e elementeve, ai ishte në gjendje të merrte çmimin Nobel në kimi në 1908, përpara se të publikonte modelin e tij atomik. Elementi 104 i tabelës periodike u emërua Rutherfordium për nder të tij. Sidoqoftë, ne e dimë që asgjë nuk është e përjetshme dhe, megjithëse ky shkencëtar i dha një përparim të madh shkencës, ai vdiq më 19 tetor 1937 në Kembrixh, Angli. Mbetjet e tij mortore u varrosën në Abacinë e Westminsterit dhe atje prehen së bashku me ata të Sir Isaac Newton dhe Lord Kelvin.

Siç mund ta shihni, ka shumë shkencëtarë që kanë kontribuar me përvoja dhe njohuri të shumta në botën e shkencës dhe, së bashku, ata po na bëjnë të dimë gjithnjë e më shumë. Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth biografisë dhe bëmave të Lordit Ernest Rutherford.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.