Modeli atomik Bohr

Bohr

A keni parë ndonjëherë Modeli atomik Bohr. Ky është një zbulim mjaft i rëndësishëm që ky shkencëtar bëri për shkencën, veçanërisht elektromagnetizmin dhe elektrokiminë. Më parë ekzistonte modeli i Rutherford, i cili ishte mjaft revolucionar dhe shumë i suksesshëm, por kishte disa konflikte me ligje të tjera atomike si ato të Maksuellit dhe Njutonit.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me modelin atomik të Bohr, si dhe detajet e tij për të sqaruar çdo dyshim mbi këtë temë.

Problemet që ndihmuan në zgjidhjen

Nivelet e energjisë

Siç e përmendëm në fillim të artikullit, ky model atomik ndihmoi në zgjidhjen e disa konflikteve që ekzistonin me ligjet e tjera atomike. Në modelin e mëparshëm të Radhërfordit, na u desh elektronet që lëvizin me një ngarkesë elektrike negative duhet të lëshojnë një lloj rrezatimi elektromagnetik. Kjo duhet të përmbushet për shkak të ligjeve të elektromagnetizmit atje. Kjo humbje e energjisë bën që elektronet të reduktohen në orbitën e tyre duke u rrotulluar drejt qendrës. Kur arritën në qendër ata u shembën, duke u përplasur me bërthamën.

Kjo gjeneroi një problem në teori pasi nuk mund të shembet me bërthamën e atomeve, por trajektorja e elektroneve duhej të ishte e ndryshme. Kjo u zgjidh me modelin atomik Bohr. Ajo shpjegon se elektronet orbitojnë rreth bërthamës në orbita të caktuara që lejohen dhe që kanë një energji specifike. Energjia është proporcionale me konstantën e Planck.

Këto orbita që kemi përmendur ku lëvizin elektronet, u quajtën shtresa energjie ose nivele energjie. Kjo është, energjia që posedojnë elektronet nuk është e njëjta gjithmonë, por kuantizohet. Nivelet kuantike janë orbita të ndryshme në të cilat gjenden atomet. Në varësi të orbitës që është në çdo moment të caktuar, ai do të ketë më shumë ose më pak energji. Orbitat më afër bërthamës së atomit kanë një sasi më të madhe energjie. Nga ana tjetër, sa më larg bërthamës aq më pak energji.

Modeli i nivelit të energjisë

Elektronet që rrotullohen

Ky model atomik Bohr, që nënkuptonte se elektronet mund të fitonin ose humbnin energji vetëm duke u hedhur nga një orbitë në tjetrën, ndihmoi në zgjidhjen e kolapsit të propozuar nga modeli i Rutherford. Kur lëviz nga një nivel i energjisë në një tjetër, ai thith ose lëshon rrezatim elektromagnetik. Kjo është, kur hidheni nga një nivel më i ngarkuar energjie në një më pak të ngarkuar, ju çlironi energjinë e tepërt. Në të kundërt, kur kalon nga një nivel i ulët energjie në një më i lartë, ai thith rrezatimin elektromagnetik.

Meqenëse ky model atomik është një modifikim i modelit Rutherford, karakteristikat e bërthamës së vogël qendrore dhe me pjesën më të madhe të masës së atomit ruhen. Megjithëse orbitat e elektroneve nuk janë të sheshta si ato të planetëve, mund të thuhet se këta elektron rrotullohen rreth bërthamës së tyre në një mënyrë të ngjashme me planetët që bëjnë rreth Diellit.

Parimet e modelit atomik të Bohr

Modeli atomik Bohr

Tani do të analizojmë parimet e këtij modeli atomik. Bëhet fjalë për një shpjegim të hollësishëm të modelit në fjalë dhe funksionimin e tij.

 1. Grimcat që kanë një ngarkesë pozitive Ato janë në përqendrim të ulët krahasuar me vëllimin e përgjithshëm të atomit.
 2. Elektronet me ngarkesë elektrike negative janë ato që gjenden duke u rrotulluar rreth bërthamës në orbitat rrethore të energjisë.
 3. Ekzistojnë nivele energjie të orbitave përmes të cilave qarkullojnë elektronet. Ata gjithashtu kanë një madhësi të caktuar, kështu që nuk ka gjendje të ndërmjetme midis orbitave. Ata thjesht kalojnë nga një nivel në një tjetër.
 4. Energjia që posedon çdo orbitë lidhet me madhësinë e saj. Sa më shumë që të jetë orbita nga bërthama e atomit, aq më shumë energji ka.
 5. Nivelet e energjisë kanë numër të ndryshëm të elektroneve. Sa më i ulët të jetë niveli i energjisë, aq më pak elektron përmban. Për shembull, nëse jemi në nivelin një, do të ketë deri në dy elektrone. Në nivelin 2, mund të ketë deri në 8 elektron, kështu me radhë.
 6. Kur elektronet lëvizin nga një orbitë në tjetrën, ato thithin ose lëshojnë energji elektromagnetike. Nëse shkoni nga një nivel më energjik në një tjetër më pak, ju lëshoni energji të tepërt dhe anasjelltas.

Ky model ishte revolucionar dhe u përpoq t'i jepte një stabilitet materialit që modelet e mëparshme nuk kishin. Spektri diskret i emetimit dhe thithjes së gazrave u shpjegua gjithashtu me këtë model atomik. Ishte modeli i parë që prezantoi konceptin e kuantizimit ose kuantizimit. Kjo e bën modelin atomik të Bohr-it një model që është në gjysmë të rrugës midis mekanikës klasike dhe mekanikës kuantike. Edhe pse ka edhe mangësi, ai ishte një model pararendës për mekanikën kuantike të mëvonshme të Schrödinger dhe shkencëtarëve të tjerë.

Kufizimet dhe gabimet e modelit atomik Bohr

Atom i plotë

Siç kemi përmendur, ky model gjithashtu ka disa mangësi dhe gabime. Së pari, ai nuk shpjegon ose jep arsye pse elektronet duhet të kufizohen vetëm në orbita specifike. Direkt supozon se elektronet kanë një rreze dhe orbitë të njohur. Megjithatë, kjo nuk është kështu. Një dekadë më vonë Parimi i pasigurisë së Heisenberg e përgënjeshtroi këtë.

Megjithëse ky model atomik ishte në gjendje të modelonte sjelljen e elektroneve në atomet e hidrogjenit, nuk ishte aq i saktë kur bëhet fjalë për elemente me një numër më të lartë të elektroneve. Shtë një model që ka vështirësi në shpjegimin e efektit Zeeman. Ky efekt është ai që mund të shihet kur linjat spektrale ndahen në dy ose më shumë në prani të një fushe magnetike të jashtme dhe statike.

Një tjetër nga gabimet dhe kufizimet që ka ky model është se ai siguron një vlerë të pasaktë për momentin këndor të orbitës së gjendjes bazë. Të gjitha këto gabime dhe kufizime të përmendura bëjnë që modeli atomik i Bohr të zëvendësohet nga teoria kuantike vite më vonë.

Shpresoj që me këtë artikull të mund të mësoni më shumë rreth modelit atomik të Bohr dhe zbatimet e tij në shkencë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.