Pitagora

Pitagora

Me siguri dikur në jetën tuaj, qoftë në studime, në shkollë apo thjesht në televizion, keni dëgjuar për të Pitagora dhe teorema e tij e famshme. Ai është një filozof dhe matematikan grek i cili kishte një rol të rëndësishëm në zhvillimin e matematikës në Greqinë e lashtë. Rëndësia që Pitagora kishte në histori e bëri atë të njohur sot. Ajo që dihet më shumë për të është teorema e famshme Pitagoriane që u mësohet studentëve në shkollën e mesme në matematikë.

Për të mos e lënë këtë matematikan të rëndësishëm vetëm me atë arritje, në këtë artikull mund të gjeni të gjithë biografinë e tij, kontributet në shkencë dhe zbulimet më të rëndësishme.

biografi

Matematika dhe Pitagora

Një njeri shumë i zakonshëm bir i një tregtari. Pjesa e parë e jetës së tij u zhvillua në një ishull të Samos. Possibleshtë e mundur që ai ta ketë braktisur atë para se të ekzekutohej tirani Polikrati në vitin 522 para Krishtit. Në Egjipt njohuritë ezoterike ishin në rritje. Prandaj, ka të ngjarë që Pitagora ishte atje duke studiuar misteret që kishin të bënin me jetën si gjeometria dhe astronomia.

Këtu thuhet se gjërat janë të mundshme, sepse e gjithë jeta e këtij matematikani nuk dihet në një mënyrë të besueshme. Thjesht duhet të mendoni se kjo ka qenë shumë vite më parë dhe se historia ka dëmtuar këto ngjarje. Pasi të sqarohet kjo, ne vazhdojmë me biografinë e tij.

Disa burime sigurojnë se Pitagora shkoi në Babiloni me Kambisin II për të qenë në gjendje të mësonte njohuritë aritmetike dhe muzikore të priftërinjve. Flitet për udhëtime edhe në Delos, Kretë dhe Greca përpara se të formohet dhe themelohet shkolla e tij e famshme në Crotona. Shtë një nga kolonitë që Grekët themeluan dy shekuj më parë në mënyrë që të fitonin më shumë pushtet dhe popullaritet. Në të ai themeloi shkollën e tij ku mësoi shumë më tepër për gjeometrinë dhe matematikën.

I gjithë komuniteti Pitagorian ishte i rrethuar nga një mister i plotë. Dishepujt e tij duhej të prisnin disa vjet para se t'i paraqiteshin mësuesit të tyre. Shtë sikur të ishte një lloj rituali provë ose çelësi për të arritur njohurinë. E njëjta gjë ndodhi sapo ata morën mësimet e tij. Ata duhej të mbanin një sekret të rreptë para se gjithçka të mësonte. Gratë mund të ishin gjithashtu pjesë e kësaj vëllazërie. Një nga më të famshmit që ishte në shkollë ishte Teano. Ajo ishte gruaja e Pitagorës dhe nënë e një vajze dhe dy djemve të tjerë të filozofit.

Filozofia Pitagoriane

Besimet e Pitagorës

Ky matematikan dhe filozof nuk la asnjë vepër të shkruar, prandaj është më e vështirë të dihet për të. Impossibleshtë e pamundur të dallosh disa ide që kanë ardhur nga dishepujt dhe të tjerët që janë drejtpërdrejt të tijat. Pa pasur një punë të bërë prej tij në dorë, nuk mund ta dimë që zbulimet ishin me të vërtetë të tijat. Pitagorianizmi duket më shumë si një fe misterioze sesa një shkollë filozofike. Në këtë kuptim, ata jetuan një mënyrë jetese të frymëzuar nga një ideal që bazohej në bashkësinë e të mirave. Objektivi kryesor i kësaj mënyre jetese ishte pastrimi ritual i anëtarëve të tij. Ky pastrim njihet si katarsis.

Sidoqoftë, ky lloj pastrimi u krye përmes mësimit të vazhdueshëm, ku matematika dhe instrumentet muzikorë luajtën një rol të rëndësishëm. Për të kuptuar matematikën dhe për të rritur njohuritë e studentëve, rruga drejt dijes ishte filozofia.

Një nga parullat më të përdorura nga Pitagora si një mesazh frymëzues për të gjithë dishepujt e tij ishte ajo e "dashurisë për mençurinë". Për ta, filozofët ishin adhurues të dijes dhe donin të mësonin gjithnjë e më shumë për gjërat. Matematika i ndihmoi ata të kuptonin shumë mistere që ishin në realitet. Pitagorës i atribuohet transformimi i matematikës në një mësimdhënie liberale. Për këtë, duhej të bëhej një formulim abstrakt i rezultateve. Pavarësisht nga konteksti material në të cilin njiheshin disa nga rezultatet matematikore, ai duhej të formulohej në mënyrë që të mund të njihej dhe ekstrapolohej gjithnjë me kushtet e tjera.

Teorema e Pitagorës

Teorema e Pitagorës

Këtu hyn rasti i famshëm i teoremës Pitagoriane. Kjo teoremë krijon marrëdhëniet midis brinjëve të një trekëndëshi kënddrejtë. Teorema thotë se katrori i hipotenuzës (kjo është ana më e gjatë e trekëndëshit) është e barabartë me shumën e katrorëve të këmbëve (Këto janë brinjët më të shkurtra që formojnë këndin e duhur). Kjo teoremë ka siguruar burime të shumta praktike në qytetërimet antike dhe të hershme greke si egjiptian dhe babilonas. Sidoqoftë, është Pitagora që meriton provën e parë të vlefshme të teoremës.

Falë kësaj, shkolla kishte shumë përparime. Përgjithësia e kësaj teoreme matematikore zbatoi pastrimin dhe përsosjen e shpirtit pasi ajo rriti atë njohuri tek personi. Përveç kësaj, ajo ndihmoi për të njohur botën si harmoni. Universi konsiderohej një kozmos. Kozmosi nuk është asgjë më shumë se një grup i rregulluar në të cilin trupat qiellorë mbajnë një pozicion në të cilin janë në harmoni të plotë. Distancat midis secilit trup qiellor kanë përmasa të ngjashme dhe korrespondojnë me intervalet e oktavës muzikore. Për këtë matematikan, sferat qiellore u rrotulluan dhe prodhuan atë që quhej muzika e sferave. Kjo muzikë nuk mund të dëgjohet nga veshi i njeriut pasi është diçka e përhershme dhe e përhershme.

ndikim

Biografia e Pitagorës

Ndikimi që kishte ishte shumë i rëndësishëm. Më shumë se një shekull pas vdekjes së tij, Platoni mund të kishte njohuri për filozofinë Pitagoriane falë dishepujve. Në doktrinën e Platonit sigurohet ndikimi i Pitagorës.

Më vonë, në shekullin e shtatëmbëdhjetë, astronomi Johannes kepler ai ende besonte në muzikën e sferave kur ishte në gjendje të zbulonte orbitat eliptike të planetëve. Konceptet e tij të harmonisë dhe proporcionit të sferave qiellore do të shërbenin si një pararendës i revolucionit shkencor që shkaktoi Galileo Galilei.

Siç mund ta shihni, Pitagora ka shënuar para dhe pas në historinë e matematikës, filozofisë dhe astronomisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Maya dijo

    muzika e sferave aktualisht është e vërtetuar .. shkencërisht .. dihen tingujt e tokës dhe disa planetëve aty pranë ... çdo objekt në hapësirë ​​dridhet në tingull ... ai i tokës është i ngjashëm me këngën e balenave ...