Galileo Galilei

Galileo Galilei dhe kontributi i tij në astronomi

Në botën e fizikës dhe astronomisë ka pasur teori të shumta që kanë qeverisur momentin. Së pari, për të shpjeguar se si funksionon universi, ata na thanë se Toka ishte qendra e universit në teoria gjeocentrike. Më vonë, në sajë të Nikolla Koperniku, dhe e tij teoria heliocentrike, dihej që Dielli ishte qendra e Sistem diellor. Pas revolucionit të heliocentrizmit, babai i shkencës moderne u konsiderua Galileo Galilei. Bëhet fjalë për një shkencëtar italian i cili formuloi ligjet e para të lëvizjes. Ai solli përparime të mëdha në botën e astronomisë siç do ta shohim në këtë postim.

Dëshironi të dini më shumë rreth Galileo Galilei? Këtu ju tregojmë gjithçka.

biografi

Galileo Galilei

Galileo Galilei lindi në Pisa në vitin 1564. Përmes disa letrave, mund të mësojmë për nënën e tij. Babai, Vincenzo Galili, ishte një Firenze dhe vinte nga një familje që kishte qenë prej kohësh e shquar. Ai ishte një muzikant me profesion, megjithëse vështirësitë ekonomike e detyruan t’i përkushtohej biznesit. Nga babai i tij, Galileo trashëgoi një shije për muzikë dhe karakterin e tij të pavarur. Falë kësaj fryme luftarake, ishte e mundur të përparonim në botën e kërkimit.

Në 1581 ai filloi të studionte në Universitetin e Pizës, ku ishte në gjendje të regjistrohej në botën e mjekësisë. Pas 4 vitesh atje, e la pa marrë ndonjë titull, megjithëse dinte shumë për Aristotelin. Megjithëse nuk mori një diplomë, ai filloi në botën e matematikës. Ai i kushtoi disa vjet të jetës së tij matematikës dhe gjithashtu i interesuar për gjithçka që ishte filozofi dhe letërsi. Pasi dha klasa eksperimentale në Firence dhe Siena, ai u përpoq të gjejë një punë në Universitetin e Bolonjës, Padova dhe në vetë Firence.

Ishte tashmë në Pisa që Galileo hartoi një tekst mbi lëvizjen dhe kritikoi shpjegimet e Aristotelit në lidhje me rënien e trupave dhe lëvizjen e predhave. Dhe është se Aristoteli, Dy mijë vjet më parë, ai kishte pohuar se trupat më të rëndë ranë më shpejt. Galileo provoi se ishte e gabuar duke hedhur njëkohësisht dy trupa me pesha të ndryshme nga maja e kullës. Ata ishin në gjendje të dallonin që ata goditnin tokën në të njëjtën kohë.

Ai u përqendrua në vëzhgimin e fakteve dhe nënshtrimin e tyre në kushte që ai mund të kontrollonte dhe kryerjen e eksperimenteve të matshme.

Teleskopi i parë

Galileo me teleskop

Me vdekjen e babait të tij në 1591, Galileo u detyrua të merrte përgjegjësinë për familjen e tij. Për shkak të kësaj, filluan disa vështirësi ekonomike që u përkeqësuan me kalimin e viteve. Në 1602 ai ishte në gjendje të rifillojë studimet që filloi për lëvizjen dhe ai filloi me izokronizmin e lavjerrësit dhe zhvendosjen e tij përgjatë një plani të pjerrët. Me këto studime ai u përpoq të pohonte se cili ishte ligji i rënies së basit. Në 1609 ai zhvilloi të gjitha idetë e tij që shërbyen për të botuar veprën e tij të quajtur » Fjalime dhe demonstrime matematikore rreth dy shkencave të reja (1638) ».

Në të njëjtin vit ai shkoi në Venecia për të kërkuar një rritje page dhe kishte lajmin për ekzistencën e një instrumenti të ri optik që u përdor për të vëzhguar nga larg. Thenshtë atëherë që Galileo Galilei kushtoi vite përpjekje për ta përmirësuar dhe për ta bërë atë teleskopin e parë.

Ai më pas u bë njeriu që bëri një instrument që ka qenë dhe ka një përfitim të madh shkencor dhe të dijë gjithçka që kemi jashtë planetit. Në vitin 1610 u bënë vëzhgimet e para të Hënës. Ai interpretoi se ajo që po shihte ishte provë e saktë e ekzistencës së maleve në satelitin tonë.

Kur zbuloni 4 satelitë të Jupiterit, ai ishte në gjendje të dinte se Toka nuk ishte qendra e të gjitha lëvizjeve. Për më tepër, ai ishte në gjendje të vëzhgonte që Afërdita kishte disa faza të ngjashme me atë të hënës. Kështu u vërtetua sistemi heliocentrik i Kopernikut. Galileo shkroi një tekst me shpejtësi të plotë sepse donte të bënte të njohura të gjitha zbulimet e tij. Nuk vonoi shumë dhe ai u njoh për punën e tij Lajmëtari Sidereal. Johannes kepler Në fillim nuk i besova. Sidoqoftë, më vonë ai ishte në gjendje të shihte të gjitha avantazhet që vinin nga përdorimi i teleskopit.

Zbulime astronomike

Galileo Galilei dhe zbulimet e tij

Ai lëshoi ​​letra të shumta në të cilat dha prova të qarta të të gjithë strukturës së përgjithshme të kupës qiellore. Ai gjithashtu deklaroi se të gjitha këto teste janë ato që iu dhanë Kopernikut aftësia për të refuzuar sistemin gjeocentrik të Ptolemeut. Në këtë kohë, për fat të keq, këto ide i interesuan inkuizitorët. Sidoqoftë, ata argumentuan për një zgjidhje të kundërt dhe filluan të dyshonin se Koperniku ishte një heretik.

Faza e fundit e jetës së Galileo Galilei filloi kur ai u vendos në Firence në 1610. Në këto vite, një libër ishte botuar tashmë për pikat e diellit që u zbuluan nga jezuiti gjerman Christof Scheiner. Galileo i kishte vëzhguar tashmë këto njolla dielli më parë dhe ua tregoi atyre disa njerëzve të rëndësishëm kur ishte në Romë. Ky udhëtim që ai bëri në Romë e ndihmoi shumë pasi u bë anëtar i Accademia dei Lincei. Kjo shoqëri ishte e para kushtuar shkencës që zgjati me kohë.

Në 1613 hulumtimet astronomike në Histori dhe demonstrata rreth njollave të diellit dhe aksidenteve të tyre, ku Galileo doli kundër interpretimit të Scheiner. Jezuiti gjerman mendoi se njollat ​​ishin një efekt ekstrasolar. Teksti filloi një polemikë të madhe rreth asaj se kush ishte i pari që zbuloi pikat e diellit. Kjo e bëri jezuitin u bë një nga armiqtë më të egër të Galileo Galilei në fushën e shkencës dhe kërkimit.

Sigurisht, e gjithë kjo arriti në veshët e inkuizicionit. Galileo u thirr në Romë për t'iu përgjigjur disa akuzave. Astronomi u mor në qytet me shfaqje të mëdha respekti dhe, ndërsa debati mbi akuzat e tij përparonte, inkuizitorët nuk do të përkulnin krahun ose do të ndiqnin me dëshirë argumentet e mira që po linte.

Në 1616 ai mori këshillën për të mos mësuar publikisht teoritë e Kopernikut. Më në fund, në moshën 70 vjeç, Galileo ishte tashmë një njeri i mençur dhe Ai vdiq në agim të 9 janarit 1642.

Shpresoj që biografia e Galileo Galilei të ju ndihmojë të dini më shumë rreth shkencëtarëve që revolucionarizuan astronominë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.