Mont Blanc

bora dhe akullnajat

Maja më e lartë në Evropën Perëndimore dhe një nga më të njohurit në të gjitha Alpet është Mont Blanc. Do të thotë mal i bardhë në frëngjisht dhe është i vendosur në mes të një peizazhi mjaft të bukur në perëndim të Kaukazit dhe është një fqinj i akullnajave të shumta që ushqejnë të gjithë lumenjtë që janë përreth. Duke qenë një mal me shumë kërkesë nga alpinistët, ai është bërë një nga më të famshmit në botë.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat, gjeologjinë dhe origjinën e Mont Blanc.

tipare kryesore

kulmi i mont blanc

Ne e dimë që alpinizmi është një aktivitet mjaft i zakonshëm në male. Dhe është që në Mont Blanc është një aktivitet shumë i shpeshtë. Sidomos gjatë muajve të verës shihni një numër të madh alpinistësh dhe alpinistësh që përpiqen të arrijnë majën. Të parët që arritën majën ishin ishin Jacques Balmat dhe Michel Gabriel Pacard në 178626 vjet pasi gjeologu dhe natyralisti Horace-Bénédict de Saussure njoftoi një shpërblim të majmë për këdo që do të ketë sukses. Synimi i këtij gjeologu ishte të ishte në gjendje të llogariste lartësinë maksimale të kësaj maje. Për të kryer këto studime, atij i duhej një malësor për të arritur majën.

Mont Blanc ndodhet përgjatë kufirit midis Francës dhe Italisë dhe në perëndim të Maleve të Kaukazit. Ai i përket vargmalit të Alpeve dhe shtrihet në territorin zviceran. Ka një veçori dhe kjo është se ka një majë piramidale. Maja ndodhet në Francën juglindore. Lartësia maksimale e majës është 4809 metra mbi nivelin e detit. Prandaj, bëhet një sfidë për shumë alpinistë që përpiqen të arrijnë majën e tij gjatë sezonit të verës.

Siç pritej, megjithëse është verë, maja është e mbuluar me një shtresë akulli dhe dëbore. Trashësia e përfundimit të përmendur ndryshon në varësi të stinës. Sidoqoftë, ajo ka akull shumëvjeçar. Kjo e bën lartësinë e llogaritur të malit të mos jetë plotësisht e saktë. Kjo ndodh me mjaft maja që janë të mbuluara nga bora. Në të gjithë masivin Mont Blanc gjejmë disa maja dhe një nga shpatet vertikale më të gjata të maleve që ekzistojnë në kontinentin Evropian. Kjo pjerrësi vertikale është e gjatë më shumë se 3.500 metra.

Nuk është e rëndësishme vetëm për alpinistët dhe për bukurinë e peisazheve, por ka edhe lugina të shumta që strehojnë një sasi të madhe të florës dhe faunës në shpatet e masivit. Ka disa akullnaja që kanë gërryer një pjesë të shpateve. Akullnaja më e madhe është Mer de Glace. Isshtë akullnaja më e madhe në Francë dhe përkthehet në detin e akullit.

Formacioni Mont Blanc

Mont Blanc

Shtë një mal që ka më shumë se 300 milion vjet të vjetra. Sidoqoftë, afati masiv për të përfunduar të gjithë formimin e tij në tërësinë e tij afërsisht 15 milion vjet më parë. Struktura është palosur plotësisht pasi formimi i saj është për shkak të palosjes së kores së tokës për shkak të lëvizjeve të brendshme të planetit. Meqenëse pllakat oqeanike dhe kontinentale kanë njësi të ndryshme në fund, zhvendosja e njërës dhe tjetrës i bën ato të thahen në këto vargmale.

Në atë kohë gjatë formimit të Mont Blanc, Pangea ishte superkontinenti i vetëm. Po flasim për epokën Paleozoike. Hereshtë këtu që superkontinenti filloi të plasaritej dhe përfundimisht u nda në masa të ndryshme toke. Proceset që ndodhin brenda planetit nuk u ndalën në asnjë moment. Duhet të kihet parasysh se mekanizmi i tektonikës së pllakave është akoma edhe sot. Për shkak të kësaj, gjatë miliona viteve, lëvizjet vazhduan të ndodhnin në koren e tokës që gjeneroi Mont Blanc.

Tashmë në fund të periudha kretace, pllaka apuliane dhe pllaka euroaziatike filluan të përplasen me njëra-tjetrën. Kjo përplasje e pllakave tektonike bëri që korja e shtresave dhe shkëmbinjve sedimentarë të ngriheshin në formën e palosjeve. Mendohet se Mont Blanc nuk është asgjë më shumë sesa pjesë e një dalje shkëmbi magmatik nga një det i lashtë. I gjithë masivi në tërësinë e tij po ngrihej në lartësi për shkak të presionit të ushtruar nga pllaka afrikane gjatë 100 milion viteve të fundit.

Bodrumet kristalore ishin një lloj shkëmbi që formuan Mont Blanc. Këto bodrume u formuan përmes palosjes së shkëmbit për shkak të presionit të ushtruar nga pllakat tektonike. Kjo bëri që mali të kishte një kreshtë kurrizore të shkaktuar nga erozioni i llojeve të ndryshme të akullnajave. Në tërësi, forma vizuale e gjithë kësaj i dha një formë të sheshtë që të kujton një thikë.

Flora dhe fauna e Mont Blanc

maja e lartë me dëborë

Edhe pse ky mal ka një bukuri të madhe për të pasur një aspekt të akullt, ai gjithashtu ka një kontrast të bukur me fushat e gjelbërta që e rrethojnë atë. Onlyshtë e nevojshme vetëm të shohim se në të gjitha zonat e fushës së gjelbër ka shumë lloje të kafshëve dhe bimëve. Shumë prej specieve që vizitojnë vargmalin përballen me lartësinë, temperaturat e ulëta dhe aciditetin e tokës. Siç mund ta prisni, mbijetesa në këtë zonë është mjaft komplekse për biodiversitetin që jeton këtu. Sidoqoftë, adaptimi dhe evolucioni kanë bërë që të gjitha speciet të mbijetojnë.

Në pranverë dhe verë disa lloje të bimëve me lule, barëra dhe bimë të tjera më të vogla rriten në pjesën e poshtme të malit. Kjo pjesë e poshtme ka kushte mjedisore disi më të këndshme për speciet. Rreth masivit mund të gjejmë halore si bredha dhe larshe. Disa lloje të tilla si Ranunculus glacialis mund të mbijetojnë deri në 4.000 metra të larta.

Sa i përket faunës, ne shohim se ajo përfaqësohet nga dhia e egër, dreri i kuq, dhelprat e kuqe, pikat e detit, fluturat, shqiponja e artë, molët dhe disa lloje merimangash dhe akrepash. Jo të gjithë jetojnë në male si të tillë, por disa janë të aftë të ngjiten në lartësi ku ka vetëm dëborë. Ato janë lartësi me lartësi rreth 3.500 metra.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth Mont Blanc dhe karakteristikave të tij.

Nuk keni një stacion moti akoma?
Nëse jeni të apasionuar pas botës së meteorologjisë, merrni një nga stacionet e motit që ju rekomandojmë dhe përfitoni nga ofertat në dispozicion:
Stacione meteorologjike

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.