Kërkimi i vrimave të bardha: sfida e madhe e astronomisë moderne

Çfarë është një vrimë e bardhë

Shumica e njerëzve kanë një ide bazë të nocionit të një vrime të zezë: një shtrembërim i jashtëzakonshëm në strukturën e hapësirës dhe kohës që konsumon vazhdimisht çdo substancë aq të marrë sa t'i afrohet afërsisë së saj. Tërheqja e parezistueshme gravitacionale e një vrime të zezë është aq e madhe sa që as drita nuk mund të lëshohet, duke i bërë këto fenomene kozmike plotësisht të pa ndriçuara dhe të vëzhgueshme vetëm përmes ndikimit të tyre në materien e afërt. Në këtë rast, shkencëtarët janë në kërkim të vrimat e bardha.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për kërkimin e vrimave të bardha dhe çfarë dihet për të.

Çfarë është vrima e bardhë dhe si formohet ajo?

vrimat e bardha

Teoria shkencore që parashikoi me saktësi praninë e vrimave të zeza gjithashtu postulon ekzistencën e vrimave të bardha, të cilat në thelb janë antiteza e vrimave të zeza. Të vrimat e zeza kanë një oreks të pangopur për materie dhe energji, ndërsa vrimat e bardha (në teori) Ata lëshojnë vazhdimisht energji në kozmos. Besohet se ashtu si asgjë nuk mund t'i shpëtojë kthetrave të një vrime të zezë, asgjë nuk duhet të jetë në gjendje të hyjë në një vrimë të bardhë.

Për ta thënë më qartë, një vrimë e bardhë mund të perceptohet si një vrimë e zezë që ndryshon rrjedhën e saj në kohë. Vrimat e bardha do të ndajnë disa tipare me vrimat e zeza, duke përfshirë masën, momentin këndor ose "rrotullimin" dhe ngarkesën elektrike.

Si vrimat e zeza, Vrimat e bardha kanë masë dhe kanë aftësinë për të tërhequr lëndën tek to, të paktën fillimisht. Megjithatë, ekziston një dallim thelbësor në mënyrën se si materia dhe drita ndërveprojnë me horizontin e ngjarjeve të këtyre dy fenomeneve kozmike. Ndërsa objektet që kalojnë horizontin e ngjarjeve të një vrime të zezë nuk mund të arrijnë "horizontin kundër ngjarjeve" të një vrime të bardhë, është e mundur që materia që i afrohet horizontit kundër ngjarjeve të një vrime të bardhë të hidhet me forcë.

Dallimet midis vrimave të zeza dhe të bardha

vrimat e zeza

Vrimat e zeza dhe vrimat e bardha ndryshojnë kryesisht në mënyrën se si formohen. Hulumtimi i kryer nga J. Robert Oppenheimer dhe ekipi i tij na ka lejuar të kuptojmë se kur një yll masiv arrin fundin e jetës së tij duke djegur karburant bërthamor, ai pëson një kolaps gravitacional. Ky kolaps rezulton në shtresat e jashtme të Ylli thyhet në një shpërthim supernova, ndërsa bërthama shembet dhe krijon një vrimë të zezë.

Në skenarin hipotetik në të cilin dhimbja e padurueshme mund të rikthehej, duke sfiduar të gjitha parimet e shkakësisë, ajo nuk do të shfaqej si një vrimë e bardhë, siç postulojnë modelet matematikore të Kruskalit ose Novikovit. Përkundrazi, ky mekanizëm i kthimit kozmik thjesht do të na transportonte përsëri në një yll që po vdes.

Sipas njohurive tona aktuale, Nuk ka asnjë proces fizik të njohur në univers që mund të shkaktojë një vrimë të bardhë.

Teoria e relativitetit dhe vrimat e bardha

dallimet midis vrimës së zezë dhe të bardhë

Parashikimi i vrimave të bardha është rezultat i drejtpërdrejtë i teorisë së relativitetit të përgjithshëm. Përpara se të thellohemi në temën e vrimave të bardha, së pari duhet të shqyrtojmë kontributin monumental të teorisë së gravitetit të Albert Ajnshtajnit, relativitetit të përgjithshëm.

Teoria novatore e gravitetit të Ajnshtajnit, e njohur si relativiteti i përgjithshëm, bëri debutimin e saj në vitin 1915 dhe krijoi një bujë mes fizikantëve. Përpara kësaj, përshkrimi i gravitetit nga Isaac Newton kishte qenë shpjegimi mbizotërues, duke punuar në mënyrë efektive në një shkallë më të vogël, por vazhdimisht dështonte kur përballej me kompleksitetin e fizikës në një magnitudë më të madhe.

Dallimi kryesor midis kuptimit të gravitetit të Ajnshtajnit dhe Njutonit qëndron në konceptimin e tyre të rolit të hapësirës dhe kohës. Ndërsa Njutoni i shihte ato thjesht si sfonde për shpalosjen e ngjarjeve universale, Relativiteti i përgjithshëm propozoi që "hapësirë-koha" është një entitet dinamik i përfshirë në mënyrë aktive në formësimin e narrativës kozmike.

Arsyeja pas këtij fenomeni është e rrënjosur në parimet e relativitetit të përgjithshëm, të cilat sugjerojnë që kur një objekt me masë ndalon në hapësirë-kohë, ai shkakton një shtrembërim në strukturën e vetë hapësirë-kohës. Madhësia e këtij shtrembërimi është drejtpërdrejt proporcionale me masën e objektit, dhe nga ky shtrembërim lind graviteti. Kjo është arsyeja pse tërheqja gravitacionale e Diellit është më e fortë se ajo e Tokës. Shtrembërimi i hapësirë-kohës nga Dielli është më i theksuar. Rrjedhimisht, Ky shtrembërim shërben si një udhërrëfyes për energjinë dhe lëndën, duke diktuar lëvizjen e tyre brenda sferës së hapësirës.

Vrimat e bardha dhe teoria e multiversit

Nëse vërtet ekziston një multivers i përbërë nga shumë universe, mungesa e vrimave të bardha në universin tonë sugjeron mundësinë e një universi të përbërë vetëm nga vrima të bardha, ku vrimat e zeza mungojnë plotësisht.

Arsyeja për këtë fenomen mund të jetë për shkak të faktit se koha funksionon si një sistem i njëanshëm brenda çdo universi individual të multiversit. Në universin tonë, Koha përparon ekskluzivisht, me një të ardhme të pafund, e cila për rrjedhojë parandalon formimin e vrimave të bardha. Përkundrazi, në multiversin paralel koha lëviz ekskluzivisht në të kundërt, me një të kaluar të pafundme, duke ndaluar kështu ekzistencën e vrimave të zeza, por duke lejuar praninë e vrimave të bardha.

A mund t'i vëzhgojmë vrimat e bardha?

Lënda e errët enigmatike që përshkon universin mund ta ketë origjinën e saj në vrimat e bardha, sipas fizikanit teorik Carlo Rovelli. Nëpërmjet llogaritjeve, Rovelli ka përcaktuar se një vrimë e vetme e vogël e bardhë për 10.000 kilometra kub, dukshëm më e vogël se një proton dhe që peshon vetëm një të miliontën e gramit, e barabartë me masën e një floku 12 cm të njeriut, mund të shpjegojë praninë e grimcave të errëta. materia brenda mjedisit galaktik të Diellit tonë.Këto vrima të bardha të padukshme, të cilat nuk lëshojnë rrezatim, do të mbeten të pazbulueshme për shkak të madhësisë së tyre pafundësisht të vogël. Rovelli shpjegon se nëse një proton do të përplasej me një nga këto vrima të bardha, ai thjesht do të kërcente, pasi Ata nuk kanë kapacitet për të konsumuar asgjë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për ekzistencën e mundshme të vrimave të bardha dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.