Çfarë është shiu

cfare eshte shiu

Ne jemi mësuar të bjerë shi shpesh ose jo aq shpesh në varësi të vendit ku jemi. Megjithatë, shumë njerëz nuk e dinë cfare eshte shiu dhe si gjenerohet. Retë përbëhen nga një numër i madh pikash të vogla uji dhe kristale të vogla akulli. Këto pika uji dhe kristale të vogla akulli vijnë nga ndryshimi i gjendjes nga avulli i ujit në të lëngshëm dhe të ngurtë në masën e ajrit. Masa e ajrit ngrihet dhe ftohet derisa të ngopet dhe kthehet në pikat e ujit. Kur retë janë plot me pika uji dhe kushtet mjedisore janë të favorshme për të, ato precipitojnë në formën e akullit, borës ose breshërit.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për atë që është shiu, cilat janë karakteristikat dhe origjina e tij.

Çfarë është shiu dhe si formohet

reshjet e shiut

Kur ajri në sipërfaqe nxehet, lartësia e tij do të rritet. Temperatura e troposferës zvogëlohet me rritjen e lartësisë, domethënë, sa më lart të shkojmë, aq më e ftohtë bëhet, kështu që kur masa e ajrit ngrihet, godet ajrin më të ftohtë dhe ngopet. Kur është e ngopur, ajo kondensohet në pika të vogla uji ose kristalesh dhe rrethon grimca të vogla me diametër më të vogël se dy mikronë, të cilat quhen bërthama të kondensimit higroskopik.

Kur pikat e ujit i përmbahen bërthamave të kondensimit dhe masa e ajrit në sipërfaqe vazhdon të rritet, do të krijohet një masë reje që zhvillohet vertikalisht, sepse sasia e ajrit të ngopur dhe të kondensuar përfundimisht do të rritet në lartësi. Ky lloj i reve i formuar nga paqëndrueshmëria atmosferike quhet cumulus humilis, dhe kur ato zhvillohen vertikalisht dhe arrijnë një trashësi të konsiderueshme (të mjaftueshme për të lejuar kalimin e rrezatimit diellor), ato quhen re kumulonimbus.

Që avulli në masën e ajrit të ngopur të kondensohet në pikat e ujit, duhet të plotësohen dy kushte: njëra është se masa e ajrit është ftohur mjaftueshëm dhe tjetra është se ka bërthama kondensimi që thithin lagështi në ajrin e ajrit.

Sapo të krijohen retë, çfarë i pengon ata të prodhojnë shi, breshër ose borë, domethënë një lloj reshjeje? Për shkak të azhurnimit, pikat e vogla që formohen dhe pezullohen në re do të fillojnë të rriten, në kurriz të pikave të tjera që hasin kur bien. Në thelb, dy forca veprojnë në secilën rënie: rezistenca e ushtruar mbi të nga rrjedha lart e ajrit dhe pesha e vetë rënies.

Kur pikat janë mjaft të mëdha për të kapërcyer forcën e tërheqjes, ato do të nxitojnë në tokë. Sa më gjatë të kalojnë pikat e ujit në re, aq më të mëdha bëhen, pasi shtohen në pikat e tjera dhe bërthamat e tjera të kondensimit. Përveç kësaj, ato gjithashtu varen nga koha që pikat kalojnë duke u ngjitur dhe zbritur në re dhe sa më e madhe të jetë sasia totale e ujit që ka reja.

Llojet e shiut

çfarë është shiu dhe llojet e tij

Lloji i shiut jepet në funksion të formës dhe madhësisë së pikave të ujit që precipitojnë kur plotësohen kushtet e sakta. Mund të jenë shira, shi, breshër, borë, borë, shi, etj.

Rralloni

Reshjet e shiut janë a shi i lehtë, pikat e të cilit janë shumë të vogla dhe bien në mënyrë të barabartë. Në përgjithësi, këto pika uji nuk e lagin tokën shumë, por varen nga faktorë të tjerë si shpejtësia e erës dhe lagështia relative.

Dushe

Dushet janë pika të mëdha uji që priren të bien dhunshëm në një kohë të shkurtër. Shirat në përgjithësi ndodhin aty ku presioni atmosferik bie dhe formon një qendër të presionit të ulët të quajtur stuhiMe Shirat lidhen me retë si kumulonimbus që formohen shumë shpejt, kështu që pikat e ujit bëhen më të mëdha.

Breshër dhe dëborë

Shirat gjithashtu mund të jenë në formë të fortë. Për këtë, kristalet e akullit duhet të formohen në retë mbi retë, dhe temperatura është shumë e ulët (afërsisht -40 ° C). Këto kristale mund të rritet në temperatura shumë të ulëta në kurriz të ngrirjes së pikave të ujit (fillimi i formimit të breshërit) ose duke shtuar kristale të tjera për të formuar dëborë. Kur të arrijnë madhësinë e duhur dhe për shkak të gravitetit, nëse kushtet mjedisore janë të përshtatshme, ata mund të lënë renë dhe të prodhojnë reshje të forta në sipërfaqe.

Ndonjëherë bora ose breshri që del nga reja, nëse has një shtresë ajri të ngrohtë në vjeshtë, do të shkrihet para se të arrijë në tokë, duke rezultuar përfundimisht në reshje të lëngshme.

Shirat sipas llojit të reve

shi bie

Lloji i reshjeve varet kryesisht nga kushtet mjedisore të formimit të reve dhe lloji i reve të formuara. Në këtë rast, llojet më të zakonshme të reshjeve janë llojet ballore, topografike dhe konvektive ose të stuhishme.

Reshjet frontale janë reshjet që lidhen me retë dhe frontet (e ngrohtë dhe e ftohtë). Kryqëzimi midis frontit të ngrohtë dhe frontit të ftohtë formon retë dhe prodhon reshje frontale. Kur një sasi e madhe e ajrit të ftohtë shtyn lart dhe lëviz masën më të ngrohtë, formohet një front i ftohtë. Ndërsa ngrihet, do të ftohet dhe do të krijojë re. Në rastin e një fronti të ngrohtë, masa e ajrit të ngrohtë rrëshqet mbi masën e ajrit më të ftohtë.

Kur ndodh formimi i një fronti të ftohtë, normalisht lloji i reve që formohet është a Cumulonimbus ose Altocumulus. Këto re kanë tendencë të kenë një zhvillim më të madh vertikal dhe, për këtë arsye, shkaktojnë reshje më intensive dhe me vëllim më të lartë. Gjithashtu, madhësia e pikës është shumë më e madhe se ato që formohen në një front të ngrohtë.

Retë që formohen në një front të ngrohtë kanë një formë më të shtresuar dhe zakonisht janë Nimboestratus, Stratus, StratokumulusMe Normalisht, reshjet që ndodhin në këto fronte janë më të buta, të llojit të shiut.

Në rastin e reshjeve nga stuhitë, të quajtura gjithashtu 'sisteme konvektive', retë kanë shumë zhvillim vertikal (Kumulonimbus) për të cilat do të prodhojnë shira të fortë dhe afatshkurtër, shpesh të rrëmbyeshëm.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se çfarë është shiu dhe cilat janë karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.