Imazhe tronditëse tregojnë se si ngrohja globale ndikon në Arktik

Arktik

Imazh - Timo Lieber

El Arktik Isshtë një nga rajonet e botës që po vuan më shumë nga pasojat e ngrohjes globale. Një shembull është humbja e akullit që është gjeneruar në kohët e fundit për shkak të rritjes së temperaturave: Vetëm në Grenlandë, 3000 gigaton akull u humbën në 2016.

Tani, fotografi britanik Timo Lieber, një ekspert në marrjen e imazheve ajrore, na sjell më afër këtij realiteti të zymtë.

Imazh Arktik

Imazh - Timo Lieber

Ky imazh, i cili mund të na kujtojë mirë një sy njeriu, është vetëm një shenjë se ka gjëra që nuk po i bëjmë mirë. Temperatura në Arktik është 2 gradë më e lartë se normalja, e cila mund të mos na duket shumë, por në të vërtetë është më se e mjaftueshme që akulli të kalojë nga formimi i një platforme të bardhë solide, në shkrirjen në të çara.

Për Lieber, ky është imazhi i tij i preferuar, sepse duket se ky “sy” na shikon duke menduar se çfarë po bëjmë.

Shkrini në Arktik

Imazh - Timo Lieber

Ja se çfarë ndodh kur shtresa e akullit dobësohet: formohen copa të vogla që përfundojnë, përveç nëse kushtet ndryshojnë, shkrihen, gjë që ngre nivelet e detit në të gjithë botën duke shkaktuar përmbytje në brigjet dhe ishujt e ulët.

Shkrini në Arktik

Imazh - Timo Lieber

Megjithëse liqenet janë spektakolare, fakti që ato fillojnë të ekzistojnë në Arktik është shqetësues, jo vetëm për ne njerëzit, por edhe për kafshët që jetojnë atje, të tilla si ariu polar. Këto gjitarë, pasi kanë dalë nga letargjia, ata duhet të jenë në gjendje të ecin në një sipërfaqe të fortë në mënyrë që të gjuajnë pre e tyre.

Ndërsa ngrohja globale përkeqësohet, arinjtë polarë kanë gjithnjë e më shumë probleme për të gjetur dhe gjuajtur ushqimin e tyre.

Shkrini në Arktik

Imazh - Timo Lieber

Imazhet, të cilat janë qëllimisht abstrakte, duhet të shërbejnë për të reflektuar në atë që po ndodh në Arktik.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.