Arktiku ka pasur vitin e tij më të ngrohtë në historinë e regjistruar

Dimri në Arktik

Planeti po ngroh, por jo kudo në mënyrë të barabartë. Në Arktik situata është e rëndë. Prova e kësaj është raporti i botuar nga NOAA në takimin vjetor të Unionit Gjeofizik Amerikan që u zhvillua në San Francisko.

Një total prej 61 shkencëtarësh nga 11 kombe përfunduan këtë punë gjithëpërfshirëse, e cila paraqitet me imazhe dhe harta që tregojnë realitetin e zymtë të Arktikut.

Temperatura në Arktik: rritet me shpejtësi shumë të shpejtë

Imazh - NOAA

Imazh - NOAA

Në Arktik temperatura po rritet, dhe shumë. Në imazhin e mësipërm ju mund ta shihni atë ka pasur një rritje prej pak më shumë se 2 gradë, ndërsa në pjesën tjetër të botës temperatura mesatare është 1,31ºC. Dy shkallë mund të mos tingëllojë si shumë, por mund të jetë ndryshimi midis të pasurit një peizazh të mbuluar plotësisht nga bora për pjesën më të madhe të vitit, i cili duke marrë parasysh vendndodhjen gjeografike do të ishte më logjikja, ose bimët.

Në Grenlandë humbja e akullit është shumë e habitshme:

Imazh - NOAA

Imazh - NOAA

Rreth 3000 gigatonë akull kanë humbur këtë vit. Një akull i shkrirë që, natyrisht, përfundon në det, duke bërë që niveli i tij të rritet, duke rrezikuar jetën e të gjithë atyre njerëzve që jetojnë në brigje ose në ishuj të ulët.

Rritja e rritjes së bimësisë arktike

Imazh - NOAA

Imazh - NOAA

Kur temperatura rritet dhe akulli shkrihet, pritet që të ketë më shumë rritje në bimësi. Në Arktik, kushtet e duhura kanë filluar që bimët të rriten, siç mund ta shihni në imazhin e mësipërm.

Mund të jetë mirë, por nuk është normale. Ndërsa temperatura rritet, ka shumë kafshë që kanë më shumë probleme me të ushqyerit, siç janë arinjtë polarë, të cilët rrezikojnë të zhduken.

Nëse dëshironi të lexoni të plotë studimin, kliko këtu (Isshtë në anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.