Fauna e pleistocenit

Fauna e pleistocenit

Koha e Pleistoceni ishte ndarja e parë gjeologjike e Periudha kuaternare. Kryesisht karakterizohej nga temperatura të ulëta që mbuluan pothuajse të gjithë planetin me akull. Fauna e pleistocenit karakterizohej kryesisht nga shfaqja e gjitarëve të mëdhenj siç është mamutja. Ne gjithashtu vëzhgojmë në këtë periudhë kohore evolucionin e specieve njerëzore. Atshtë në këtë kohë që paraardhësit e njeriut modern u shfaqën.

Në këtë artikull ne do të analizojmë të gjitha karakteristikat dhe evolucionin e faunës Pleistocene.

Konteksti i përgjithshëm i faunës Pleistocene

Për të kuptuar zhvillimin e faunës Pleistocene, duhet të kuptojmë kontekstin e përgjithësuar, si të klimës, ashtu edhe të gjeologjisë, etj. Shtë një kohë që është një nga më të studiuara dhe që ka më shumë të dhëna fosile. Për këtë arsye, ai është bërë një nga rastet kur ka informacion më të gjerë dhe të besueshëm. Kjo periudhë kohore filloi 2.6 milion vjet më parë dhe përfundoi pas epokës së fundit të akullit, afërsisht 10.000 vjet para Krishtit

Gjatë gjithë kësaj periudhe, gjitarët e mëdhenj kishin shkëlqimin e tyre më të madh, për sa i përket zhvillimit dhe diversifikimit. Midis tyre janë mamutët, megatherium dhe mastodonet që dominuan praktikisht të gjithë planetin. Karakteristikë që i bën ata të ndryshëm nga pjesa tjetër e faunës ishte madhësia e tyre e madhe. Ne gjithashtu duhet të komentojmë mbi zhvillimin e paraardhësve njerëzorë të tillë si Homo erectus, Homo habilis dhe Homo neanderthalenza.

Lidhur me gjeologjinë, zbuluam se kishte pak zhvendosje të kontinenteve. Në këtë rast, zhvendosja kontinentale ishte mjaft e ulët dhe ka mbetur e tillë që nga ajo kohë. Tashmë në këtë kohë kontinentet kishin të njëjtat pozicione që kanë sot. Duke analizuar klimën ne shohim se kishte një mbizotërim të temperaturave të ulëta. Dhe është se gjatë kësaj kohe ndodhën disa cikle akullnajore. Mbeti në këtë mënyrë gjatë gjithë kohës deri në fund të epokës së fundit të akullit. Pjesa më e madhe e planetit ishte e mbuluar nga akulli. Specialistët kanë regjistruar se afërsisht 30% e të gjithë sipërfaqes së tokës ishte e ngrirë. Poli i jugut në Antarktidë ishte i mbuluar plotësisht me akull ashtu si sot. Të gjitha tokat e Rrethit Arktik ishin gjithashtu atje.

Pasi të kemi analizuar kontekstin e kësaj periudhe kohore, ne fillojmë të analizojmë faunën Pleistocene.

Fauna e pleistocenit

Mega fauna e pleistocenit

Gjatë kësaj kohe ishin gjitarët që u bënë grupi mbizotërues. Ruani një hegjemoni të përgjithësuar që filloi në kohërat e mëparshme. Në faunën Pleistocene, bie në sy shfaqja e të ashtuquajturës megafauna. Kjo megafauna i referohet kafshë të mëdha që ishin në gjendje të përballonin temperaturat e ulëta që ekzistonin në atë kohë.

Megjithëse gjitarët ishin zhvillimi dhe diversifikimi maksimal i faunës së kësaj kohe, grupe të tjera kafshësh si zogjtë, amfibët dhe zvarranikët gjithashtu vazhduan të diversifikohen. Shumë prej këtyre grupeve të kafshëve kanë mbetur deri më sot. Sidoqoftë, nuk mund të argumentohet se gjitarët ishin mbretërit e kësaj epoke.

Megafauna Pleistocene përbëhej kryesisht nga kafshë të mëdha. Ndër këto kafshë ne nxjerrim në pah përfaqësuesit më të shumtë që janë mamuth, megatherium, smilodon, elasmotherium, ndër të tjera. Ne do të analizojmë një nga një kafshët kryesore të faunës Pleistocene.

vigan

Këto kafshë i përkisnin gjinisë Mammuthus dhe dukeshin shumë të ngjashme me elefantët që kemi sot. Një nga karakteristikat më përfaqësuese të këtij grupi ishte zgjatja e hundës. Kjo është për shkak se ato i përkasin rendit Proboscidea dhe kanë organin që në mënyrë bisedore njihet si trungu. Emri i saj shkencor është proboscis. Mamutet gjithashtu zotëronin dhëmbëza të gjata dhe të mprehta që ndihmuan në mbrojtjen kundër grabitqarëve të mundshëm. Këto dhëmbë kishin një lakim që i orientonte lart. Këto tusks ishin prej fildishi.

Në varësi të zonës së shpërndarjes së individit dhe afërsisë ose largësisë së zonave me temperatura më të ulëta, trupi ishte i mbuluar me lesh pak a shumë. Zakon apo ushqimi i tij ishte barngrënës. Kjo bën që dhëmbëzat të kenë vetëm një funksion mbrojtës. Pavarësisht nga pamja e saj e madhe dhe përkatësia në grupin megafauna Pleistocene, ai u zhduk në epokën vijuese. Falë shënimeve të shumta fosile, ka qenë e mundur të dihet shumë për morfologjinë dhe mënyrën e jetës së kësaj specie.

Megatherium

Këto kafshë i përkasin rendit Pilosa dhe lidhen me përtacitë aktuale. Isshtë një lloj kafshe që u bë një nga më të mëdhatë që populluan tokën. Pesha e tij mesatare ishte mes 2.5 dhe 3 tonë dhe ishin afërsisht 6 metra të gjatë. Kjo specie është studiuar falë fosileve të mbledhura. Kockat e saj ishin mjaft të forta, kështu që dyshohet se duhej të mbështeste një masë të madhe mishi.

Si dembelët sot, ata kishin kthetra shumë të gjata. Këto kthetra janë përdorur kryesisht për të gërmuar për ushqim. Dieta e tyre ishte plotësisht në nepërkë dhe mendohet se ata kishin një sjellje të vetmuar. Trupi ishte i mbuluar nga një lesh i trashë që e ndihmonte në mbrojtjen e tij nga temperaturat e ulëta që ekzistonin në ato kohë. Habitati dhe zona e shpërndarjes së tij shtrihet nga zonat e Amerikës së Jugut.

Smilodon

Kjo kafshë i përket familjes Felidae, duke qenë të afërm të drejtpërdrejtë të felinave aktuale. Karakteristika e tij kryesore ishte madhësia e tij e madhe dhe dy dhëmbëza të gjata që zbresin nga nofulla e sipërme. Falë këtyre karakteristikave smilodoni njihej në të gjithë botën si »Tigrat me dhëmbë me dhëmbë». Shtë një nga kafshët më të studiuara në të gjithë historinë, sepse është gjithashtu e pranishme në histori dhe mitologji të shumta.

Falë fosileve që janë mbledhur nga këto specie, meshkujt mund të arrijnë deri në 300 kg në peshë. Ata jetonin kryesisht në të gjitha zonat e Amerikës Veriore dhe Jugore.

Elasmotherium

Ishte një nga gjitarët që i përkiste familjes Rhinocerotidae, lidhur me rinocerontët e sotëm. Karakteristika kryesore e këtyre kafshëve ishte se ata kishin një brirë të madh që dilte nga kafka e tyre dhe që mund të shkonte deri në më shumë se dy metra. Dieta e tyre ishte barngrënëse dhe ushqimi kryesor i tyre ishte bari.. Ashtu si me gjitarët e tjerë Pleistocenë, ai kishte një trup të mbuluar me lesh të trashë. Habitati dhe zona e shpërndarjes së tij ishin në zonat e Azisë Qendrore dhe stepave ruse.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth faunës së Pleistocenit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.