Periudha Kuaternare

fauna kuaternare

Në postimet e mëparshme ne kemi analizuar se si funksionon koha gjeologjike dhe shqyrtoi ngjarjet më të rëndësishme që ndodhën në epoka mesozoike dhe në Ekoni prekambrian. Sot ne kthehemi në epoka kenozoike në të cilën do të analizojmë se çfarë ndodh në periudha Kuaternare. Bëhet fjalë për periudhën e fundit të epokës kenozoike dhe që përfshin dy nga epokat më "moderne", Pleistocenin dhe Holocenin.

A doni të dini ngjarjet më të rëndësishme që kanë ndodhur në këtë periudhë? Vazhdoni të lexoni sepse ne ju tregojmë gjithçka.

Ardhja e akullit dhe e njeriut

Pleistoceni

Pas kalimit të miliona viteve, ne i afrohemi asaj që ka qenë "sot". Në Kuaternar, e cila filloi 2,59 milion vjet më parë, është periudha në të cilën jemi sot. Kuaternari jo vetëm që përfshin Pleistocenin dhe Holocenin, por për qëndrueshmëri kur bën zbulime rreth ndryshimeve që ndodhën në tokë, epoka Gelasiane mund të përfshihet. Gjatë kësaj epoke kishte ndryshime shumë të rëndësishme në jetën në planet, klimën dhe oqeanet për shkak të episodeve të epokës së akullit.

Dy epokat e Kuaternarit janë Pleistoceni dhe Holoceni. Pleistoceni është më i gjati dhe përfshin shekuj dhe shekuj të akullnajave. Njihet si Epoka e akullit. Duke shkuar në një kohë më të re kemi Holocenin, të konsideruar si pjesën pas akullnajave dhe kjo është ajo që kemi sot.

Kur flasim për Pleistocenin, shumë njerëz flasin për të "Mosha e njeriut" meqenëse gjinia Homo filloi të evoluojë në këtë periudhë. Alreadyshtë tashmë kur në Holocen, qenia njerëzore mund të zhvillojë jetën e organizuar në grupe shoqërore dhe që quhet civilizim.

Karakteristikat e pleistocenit

gjeologjia në kuaternar

Ne fillojmë duke përshkruar Kuaternarin me epokën e tij të parë. 2,59 milion vjet më parë ia lë vendin fillimit të Pleistocenit që mbaron vetëm 12.000 vjet më parë. Gjatë kësaj kohe akulli u përhap në formën e akullnajave deri në zënë më shumë se një të katërtën e sipërfaqes së tokës. Akulli arriti në zona që nuk kishin arritur më parë. Dhe është se kur flasim për akullnajat ose epokën e akullit, ajo që mendohet është se e gjithë bota është e mbuluar nga akulli, përfshirë oqeanet. Kjo nuk është si kjo. Pothuajse 25% e të gjithë Tokës së mbuluar me akull është tepër anormale.

Për shkak të sasisë së madhe të akullit në botë, niveli i detit ra në 100 metra dhe jeta në planet u desh të përshtatet me kushtet e reja mjedisore ose të zhduket. Në zonat ku nuk kishte akull, pothuajse e gjithë flora dhe fauna dominuese ishin të njëjtat në periudhën e mëparshme (Plioceni).

Kishte të mëdha sistemet akullnajore të shpërndara në të gjithë zonat më të ftohta dhe të akullta. I pari ishte një akullnajë në Skandinavi që shtrihej në jug dhe lindje në të gjithë Gjermaninë veriore dhe Rusinë perëndimore. Ajo arriti në Ishujt Britanikë, kështu që ju mund të imagjinoni madhësinë e atij akullnaje.

Nga ana tjetër, ne gjithashtu gjejmë një sistem tjetër të madh akullnajor të vendosur në pjesën më të madhe të Siberisë. Një sistem tjetër akullnajor u përhap nga Kanadaja në Shtetet e Bashkuara. Të gjitha këto formacione akullnajore, pas dinamikës dhe formimit të tyre, i dhanë formacionet akullnajore që mund të vëzhgojmë sot në të gjitha këto vende.

Akullnajat, flora dhe fauna

periudha kuaternare

Siç mund ta merrni me mend, rajonet e Arktikut dhe Antarktikut ishin gjithashtu të mbuluara me akull, ashtu si edhe shumica e maleve përreth planetit. Niveli i borës ra në nivele që nuk janë vërejtur kurrë sot. Siç e përmenda më parë, të gjitha veprimet e akullnajave dhe shkrirja e tyre pasuese mund të shihen edhe sot në shumë pjesë të botës.

Jo vetëm që ishte një akullnajë gjatë Pleistocenit, por kishte edhe gjashtë. Midis secilës prej tyre kishte periudha kur moti ishte disi më i ngrohtë dhe akulli u tërhoq përsëri. Për momentin, ne konsiderohemi se jemi në një nga ato periudhat akullnajore të "pushimit".

Sa i përket florës dhe faunës që duhej të adaptoheshin në zonat plotësisht të ngrira, ne gjetëm mamutë, rerë, drerë gjigantë dhe ari polar. Bimësia në këtë zonë ishte e përbërë tërësisht nga likenet dhe myshqet. Ishte krejtësisht e ngjashme me tundrën aktuale. Në fazat ndër-akullnajore, duke pasur temperatura më të larta dhe sipërfaqe më pak të mbuluar me akull, ata mund të jetojnë kuaj, felinë me tusk të mëdhenj dhe rinocerontë.

Evolucioni njerëzor

Disa specie të tjera të faunës u adaptuan mirë ndaj ndryshimeve klimatike në mënyrë që të mbijetojnë më gjatë. Ne flasim për bizon, dre, dhelpër, dhe macja e egër. Në pjesët më të ftohta të Amerikës së Veriut, specie të tilla si deve, jak, lama, tapir dhe kal. Në kohën kur mbaroi Pleistoceni, specie të mëdha gjitarësh si mastodoni, tigri i famshëm me dhëmbë me sabër dhe dreri gjigand tashmë ishin zhdukur nga i gjithë planeti.

Evolucioni njerëzor dhe Holoceni

holoceni

Tani ne flasim për evolucionin njerëzor në të cilin kemi Paleolitin në Pleistocen, ku Homo habilis filluan të mblidhen dhe të gjuajnë. Më vonë, Homo erectus bëri disa armë më të sofistikuara dhe gjuante në grupe. Homo neanderthalenza ishte një specie e adaptuar ndaj të ftohtit që u shfaq 230.000 vjet më parë.

Ne vazhdojmë të përshkruajmë epokën më të fundit të Kuaternarit: Holocenin. Whereshtë vendi ku jemi sot. Filloi 12.000 vjet më parë dhe tranziti i tij i ndryshimit të temperaturave filloi një kohë shkrirjeje në të gjithë planetin. Kjo shkrirje shkaktoi një ngritje të nivelit të detit me tridhjetë metra.  Thuhet se kjo epokë ndër-akullnajore mund të përfundojë në një epokë të re akulli.

Në këto 12.000 vjet, zhdukjet kanë vazhduar dhe janë përshpejtuar edhe më shumë në 100 vitet e fundit nga prania njerëzore dhe zhvillimi i teknologjisë. Në Tokë ka pasur 5 zhdukje të mëdha. Për këtë arsye, quhet masakra që po bën sot zhdukja e gjashtë.

Jeta nomade e qenies njerëzore përfundoi me zhvillimin e bujqësisë dhe blegtorisë. Peshkimi gjithashtu favorizoi shumë zhvillimin njerëzor. Më në fund, Holoceni zakonisht studiohet deri në shpikjen e shkrimit, ku fillon të studiohet ajo që ne e quajmë Histori.

Shpresoj që ky postim t'ju ketë bërë të dini më shumë për periudhën e fundit të Tokës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Julio Salmean Sierra dijo

    Faleminderit shumë, analizë shumë interesante për të kuptuar edhe ekzistencën tonë, mbijetesën dhe si të kontribuojmë në kujdesin e natyrës së bashku me zhvillimin teknologjik dhe njerëzor.