Calima dhe një DANA për të filluar Javën e Shenjtë 2024

Calima në malaga

Me ardhjen e Pashkëve, njerëzit janë shumë të shqetësuar se si do të jetë moti. AEMET njofton ardhjen e një DANA së bashku me mjegullën që do të intensifikohet, veçanërisht në jug të gadishullit. Shumë njerëz pyesin se si do të jetë moti për Pashkët 2024.

Prandaj, ne do t'ju tregojmë se çfarë Moti do të jetë si gjatë Pashkëve 2024.

Calima dhe një DANA për të filluar Javën e Shenjtë 2024

dana në javën e shenjtë 2024

Për pjesën tjetër të javës, mjegulla do të jetë në qendër të vëmendjes. Atmosfera do të bëhet e paqëndrueshme për shkak të zhvillimit të a DANA, të cilat do të shkaktojnë shfaqjen e stuhive dhe reshjet e shiut me baltë.

Nga lindja e Ishujve Kanarie deri në gjysmën jugore të gadishullit dhe rajonit të Mesdheut shtrihet aktualisht një mjegull shkaktuar nga pluhuri i varur nga Sahara. Kjo prani e pluhurit të shkretëtirës në qiejt e gadishullit do të vazhdojë gjatë gjithë javës, duke marrë një rëndësi të veçantë të premten dhe të shtunën.

Këtë të martë, që përkon edhe me Ditën e Shën Jozefit dhe festimin e shumëpritur të Valencia Fallas, mund të presim që kushtet e motit anticiklonike të vazhdojnë. Një masë ajrore e ngrohtë me pluhur do të mbizotërojë në pjesën më të madhe të rajonit. Përveç kësaj, Mjegulla bregdetare pritet në Tarragona, Castellón dhe në zonën veriore të provincës së Valencias.

Me kalimin e ditës do të mund të kemi shi të shpërndarë dhe stuhi të herëpashershme, veçanërisht në zonat malore në veri dhe lindje të Gadishullit. Pavarësisht këtyre ndryshimeve meteorologjike, temperaturat do të mbeten relativisht të qëndrueshme, me maksimum rreth 25ºC në shumë qytete.

Prania e një DANA në fillim të pranverës

mjegull kanarinë

Fillimi i pranverës astronomike është planifikuar për nesër, të mërkurën në orën 4:06 të mëngjesit (koha e gadishullit spanjoll), shoqëruar me një zhvendosje kohore. Ardhja e një lug ajri të ftohtë nga pjesa perëndimore e Gadishullit do të përforcojë paqëndrueshmërinë atmosferike, duke nxitur zhvillimin e një DANA pranë Gjirit të Cádiz.

Ndërsa një front përparon, priten reshje shiu të shoqëruar me stuhi, disa prej të cilave mund të jenë të forta lokale. Këto kushte meteorologjike do të prekin si zonën veriore të gadishullit ashtu edhe një brez të gjerë që do të përshkojë rajonin qendror të gadishullit nga veriu në jug. Nivele të larta të mjegullës do të vazhdojnë mbi gadishullin dhe Ishujt Balearik, të cilat do të shkaktojnë reshje të herëpashershme me baltë.

Temperaturat do të bien në të gjithë bordin dhe ndjeshëm, veçanërisht në Extremadura dhe provincat perëndimore të Andaluzisë. Të enjten, një fenomen meteorologjik i njohur si DANA do të vendoset midis Gadishullit dhe Ishujve Kanarie dhe Ishujt Kanarie do të fillojnë të ndjejnë efektet e tij.. Gjatë gjysmës së parë të ditës priten reshje të shiut lokalisht të fortë dhe me stuhi në zonën e Ngushticës dhe rajone të tjera, kryesisht në kuadrantin jugperëndimor të gadishullit. Paqëndrueshmëria atmosferike do të intensifikohet në arkipelagun Kanarie. Reshjet e shoqëruara me shtrëngata do të jenë më të përhapura dhe intensive me kalimin e ditës.

Jugu i gadishullit do të jetë më i prekur nga mjegulla

gjendje e mjegullës

DANA do të qëndrojë pa lëvizje të premten. Gadishulli dhe Ishujt Balearik do të përjetojnë kushte të qëndrueshme atmosferike, falë mbizotërimit të presioneve të larta. Megjithatë, në Ishujt Kanarie do të vazhdojë moti me stuhi, me mundësi reshjesh të dendura. Gjatë gjithë ditës erërat do të ndryshojnë drejtim dhe do të fryjnë nga veriu në rajonin Kantabrian, duke shkaktuar disa reshje dhe ulje të temperaturës.

Pritet një fluks i ri pluhuri saharanë që do të prekë kryesisht rajonin jugor të Gadishullit. Kjo ngjarje është pasojë e pozicionimit të DANA dhe ekzistencës së një sistemi me presion të ulët në nivel sipërfaqësor, i cili do të transportojë ajrin me pluhur nga veriu i Marokut në pjesën jugore të gadishullit. Kjo situata do të ketë disa ngjashmëri me ngjarjen e mjegullës së marsit 2022, megjithëse nuk parashikojmë që përqendrimet e pluhurit të arrijnë nivele kaq të larta.

Duke parë fundjavën e ardhshme, pritet që mjegulla e dendur të mbizotërojë rajone të mëdha të Gadishullit. Në pritje të së shtunës do të vazhdojë një shi i dobët shiu, me mbizotërim në veriun ekstrem të gadishullit. Nga ana tjetër, në ishujt Kanarie pritet të ketë vranësira të shumta dhe reshje të herëpashershme shiu. Temperaturat do të pësojnë rënie të ndjeshme në pjesën veriore të Gadishullit, ndërsa do të shtohen në rajonet më jugore. Erërat e forta veriore do të fryjnë në bregdetin Kantabrian dhe në ishujt Kanarie.

Parashikimi për të dielën tregon se kushtet mbizotëruese anticiklonike do të vazhdojnë në Gadishullin dhe Ishujt Balearik, ndërsa në Ishujt Kanarie reshjet do të ulen gradualisht, duke lejuar qiell më të kthjellët. Prania e mjegullës së ngritur në qiejt e Gadishullit dhe Ishujve Balearik do të vihet në pah. Temperaturat do të jenë pak më të ftohta, përveç në rajonin Kantabrian ku priten rritje. Gjithashtu, era e Levantes do të forcohet në zonën e Ngushticës dhe Alboran.

Çfarë është mjegulla dhe si të mbroheni prej saj

Shiu i baltës është një formë reshjesh që përmban pluhur mineral, i cili përfundimisht vendoset në tokë ose në sipërfaqe të tjera, duke dhënë ndjesinë e spërkatjes me baltë.

Fenomeni i njohur si shiu i gjakut është thjesht një term tjetër për shiun e baltës. Pavarësisht nga emri i saj tërheqës, Ky fenomen i motit është në fakt më i zakonshëm nga sa mendojmë. Ndodh kur uji i shiut bart grimcat e rërës nga rajonet e shkretëtirës.

Tani le të shohim se cilat janë udhëzimet e ndryshme që duhen marrë parasysh për t'u mbrojtur nga mjegulla. Duke pasur parasysh kombinimin e pritur të shiut dhe baltës, është thelbësore të merrni masa paraprake për t'u mbrojtur nga pasojat e tij. Duke i kushtuar vëmendje udhëzimeve të ofruara nga zyrtarët lokalë dhe duke qëndruar të përditësuar me mjete të besueshme, Pasojat e këtij fenomeni atipik klimatik mund të minimizohen në mënyrë efektive.

Me pak fjalë, mjegulla që mbështjell Spanjën ka aftësinë të ndikojë në pastërtinë e ajrit dhe të shkaktojë reshje me baltë. Ruajtja e njohurive dhe respektimi i udhëzimeve për të mbrojtur veten janë komponentë thelbësorë për trajtimin e këtij fenomeni.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth mjegullës dhe një DANA që do të kemi për të filluar Javën e Shenjtë 2024.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.