DANA, Depresioni i Izoluar në Nivele të Larta

DANA

Në një artikull të mëparshëm po analizonim se çfarë është dhe çfarë pasojash ka rënie e ftohtë. Ne pamë si përfundim që koncepti i rënies së ftohtë keqpërdoret nga një grup deklaratash të gabuara që mbart me vete. Dhe është se koncepti i rënies së të ftohtit është depresioni teknikisht i izoluar në nivele të larta. Njihet më mirë si DANA. Ky është një fenomen meteorologjik që ndodh çdo vit dhe karakterizohet nga kushte të pafavorshme të motit që shkaktojnë dëme të shumta.

Në këtë artikull do të mësoni gjithçka në lidhje me DANA. A doni të dini më shumë rreth kësaj? Thjesht duhet të vazhdoni të lexoni.

Çfarë është DANA

Fenomeni DANA

Siç është përmendur në artikullin mbi rënien e të ftohtit, është një fenomen që sulmon plotësisht anën mesdhetare të gadishullit Iberik. Ndodh siç sugjeron emri i saj është depresioni që është në nivele të larta. Ajri pëson një ndryshim drastik në nivelet e presionit atmosferik dhe që formojnë shirat e rrëmbyeshëm që mund të shihen në këto kohë. Koncepti i rënies së ftohtë i referohet vetëm pasojave të shkaktuara nga kjo depresion i izoluar në lartësi dhe përdoret në mënyrë bisedore për të njoftuar se do të kemi ngjarje të rrezikshme shiu.

Sidoqoftë, ekspertë të fushës, dhe për rrjedhojë ata që dinë se si funksionon fenomeni, kanë zgjedhur emrin DANA për të shpjeguar procesin nga i cili fillon.

Si prodhohet

Trajnimi DANA

Që DANA të formohet duhet të ketë lloje të ndryshme të kushteve që ka më shumë të ngjarë në këtë periudhë të vitit. Për këtë arsye, është e zakonshme që, në ditë afër vera e San Martín ka ditë kur ndodhin reshje katastrofike, duke shkaktuar dëme të mëdha.

Gjëja e parë që nevojitet për formimin e këtij fenomeni meteorologjik është që ajri i qarkullon avioni jet në mënyrë që të formojë numra dorsalë. Më vonë, formohet një shtrirje e rrymave të ajrit në jug të shkaktuara nga një rënie e presionit atmosferik. Pjesa e izoluar e presioneve të ulëta shfaqet si pasojë e lëvizjes së ajrit drejt jugut.

Siç e kemi përmendur në artikuj të tjerë si ai i presion atmosferik, një zonë me presion të ulët tregon drejtimin në të cilin lëviz era. Rrymat e ajrit shkojnë në drejtim të akrepave të orës në hemisferën jugore dhe kundër akrepave të sahatit në hemisferën veriore. Thisshtë ky qarkullim i ajrit që krijon formimin e reve të lloji i grumbullit nimbus duke prodhuar stuhi te forta.

DANA është plotësisht e izoluar nga kreshta në të cilën ishte dhe fillon të shkojë në jug. Nga ana tjetër, në shumë raste ndodh që një kreshtë me presion të lartë në veri të DANA-s. Këto janë kushtet e mira të motit të karakterizuara nga presioni i lartë atmosferik. Për ata që nuk e dinë, një kreshtë është një zonë e atmosferës ku presionet janë më të larta se në pjesën tjetër të zonave përreth.

Ku dhe kur prodhohet DANA

Efektet DANA

Më së shpeshti, DANA ndodh në sezonin e vjeshtës. Kjo është për shkak të ajrit që ende qarkullon në zonat detare nga nxehtësia e verës. Rajoni më i prirur për këtë lloj ngjarjeje është Mesdheu. Inshtë në gadishullin tonë ku ndodh goditja ajrore polare që po përparon në të gjithë Evropën Perëndimore dhe me ajër të ngrohtë dhe të lagësht që vjen nga Deti Mesdhe.

Nga rrymat e avionëve, këto janë masat e ftohta të ajrit që vijnë të forta nga stratosfera (ku temperaturat janë shumë të ulëta), ato përhapen në mijëra kilometra për të patur një gjerësi të madhe prej qindra kilometrash. Kjo hapje e madhe prek të gjithë Peninsukën që përfundon me shira të rrëmbyeshëm me forcë të lartë në pothuajse të gjitha vendet njëkohësisht.

Lëvizja më e zakonshme që ka DANA është një qarkullim i orientimit perëndim-lindje, megjithëse në disa raste mund të marrë një drejtim veri-jug, duke bërë që masa e ajrit të përkulet derisa të prishet. Kur ndodh kjo zhvendosje e masave të ajrit, njëra prej tyre mbetet e pavarur, por shumë e ftohtë dhe e izoluar. Kjo është masa ajrore që do të shkaktojë këto reshje të mëdha shiu me erëra dhe stuhi, të cilat në mënyrë bisedore i quajmë rënie të ftohtë.

Efektet e këtij fenomeni meteorologjik janë më intensive aq më të mëdha ndryshimi i temperaturave midis masës së ftohtë të ajrit që është i izoluar dhe temperaturës së ajrit që vjen nga deti. Nëse deti është i ngrohtë, masa e ajrit do të avullojë shpejt dhe do të kondensohet kur të arrijë masën e ftohtë, duke krijuar re të mëdha dhe duke gjeneruar reshje të mëdha shiu.

Pasojat e DANA

shirat dhe stuhitë nga DANA

Problemi që gjeneron ky lloj i reshjeve është se qytetet ku bien nuk janë të përgatitur për sasi të tilla uji në një kohë kaq të shkurtër. Dhe është se kanalizimet dhe rrjeti i shpërndarjes së ujit arrin kufirin e tij dhe ndodhin përmbytjet e njohura.

Efektet e këtyre reshjeve në një qytet specifik janë për shkak të planifikimi dhe planifikimi hapësinor. Secili qytet ka PGOU (Planifikimin Urban dhe Planin e Menaxhimit) i cili përmban të gjitha aspektet e nevojshme për të parandaluar dëmtimin nga shirat më të mëdha. Moti dhe karakteristikat e tij janë të përfshira në PGOU të një zone. Nëse, për shembull, një qytet vuan pasoja serioze nga DANA çdo vit, gjëja më normale është të përpiqesh të krijosh ose të organizosh infrastrukturën e nevojshme për të minimizuar dëmet.

Përmbytjet shkaktojnë dëme të mëdha materiale dhe disa jetë merren çdo vit në vendin tonë. Pjesa më e madhe nga njerëzit të cilët janë bllokuar në automjete, janë mbytur ose marrë me vete nga rrymat dhe / ose vërshimet e lumenjve.

Siç mund ta shihni, rënia e të ftohtit nuk është asgjë më shumë sesa pasoja ose emri bisedor që i jepet asaj depresioni të izoluar që ndodh në lartësinë e quajtur DANA.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.