Ariu i Vogël

osa minor dhe osa madhore

Një nga konstelacionet më të rëndësishme për astronomët është Ariu i Vogël. Ndodhet në hemisferën veriore dhe mund të shihet nga Evropa gjatë gjithë vitit. Kjo konstelacion ka shumë yje, kryesore e saj është Polaris. Shtë një nga më të rëndësishmit për astronomët pasi që shumë trupa të tjerë qiellorë e përdorin këtë yll sikur të ishte një bosht për t’u rrotulluar. Për më tepër, në legjendën e indianëve Vedas, Polaris luan një rol shumë të rëndësishëm si udhëheqësi i grupit të perëndive.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, funksionimin dhe kuptimin e yllësisë së yjeve Ursa Minor.

tipare kryesore

konstelacioni osa i vogël

Forma e Ursës së Vogël është e ngjashme me atë të Ariu i Madh, por në të kundërt, boshti i tij nuk është i drejtë, por i përdredhur prapa. Ylli kryesor i kësaj konstelacioni, Polaris, mban një pozicion fiks në qiellin e natës. Lartësia e pozicionit të yllit në veri korrespondon me gjerësinë gjeografike të vëzhguesit. Konstelacioni përbëhet nga shtatë yje të formuar si një makinë, katër prej tyre formojnë pjesën e thellë të makinës dhe tre të tjerët janë dorezat e makinës.

Elementi më i famshëm i Ursës së Vogël është Ylli i Veriut, i cili ndodhet në zgjatimin e boshtit të Tokës, kështu që mbetet i fiksuar në qiell dhe tregon polin gjeografik të veriut. Navigatorët e përdorin atë si Ylli i Veriut. Pika e referimit gjatë udhëtimit. Me përjashtim të Yllit të Veriut, Ursa Minor nuk ka elementë me interes për astronominë amatore. Duke pasur parasysh vendndodhjen e saj, Ursa e Vogël mund të shihet vetëm në hemisferën veriore, por në kthim, në atë hemisferë ajo shihet gjatë gjithë vitit. Së bashku me shoqëruesin e saj Big Dipper, është një nga elementët më karakteristikë të qiellit të hemisferës veriore.

Mitologjia e Vogël e Ursës

Në mitologjinë Greke, ka shumë teori rreth origjinës së Ursa Minor. Një prej saj është Fénice, e cila u konvertua në ari nga Artemisi pasi u tërhoq nga Zeusi. Kjo histori është shumë e ngjashme me atë të Callistos. Ajo u përfshi në Ursa Major, kështu që disa autorë besojnë se duhet të ketë një katastrofë në historinë e parë me dy personazhe identikë (Zeusi do ta kishte kthyer Callisto-n në Ursa Major dhe më vonë Artemis do ta shndërronte atë në Ursa Minor).

Callisto është një zanë shumë e bukur që u dashurua me Zeusin. Së bashku ata kanë djalin e tyre Arcas. Gruaja e Zeusit, Hera, e ktheu Calliston në një ari nga xhelozia. Shumë vite më vonë, Callisto takoi djalin e saj, i cili nuk e njohu atë në formë kafshe dhe donte ta vriste. Për ta shpëtuar atë Zeus e ktheu djalin e tij në një ari dhe i vendosi të gjithë në qiell, duke rezultuar në Ursa Major dhe Ursa Minor.

Yjet kryesorë të Ursës së Vogël

yjet e konstelacionit të makinës

Le të përmbledhim cilët janë yjet kryesorë të Ursa Minor:

 • α Ursae Minoris (Polaris, Polar Star ose North Star), ylli më i ndritshëm në konstelacion, një supergjigand i verdhë dhe Cepheid i madhësisë 1,97.
 • β Ursae Minoris (Kochab), me madhësi 2,07, një yll gjigand portokalli që më parë ishte përdorur si një yll pole.
 • γ Ursae Minoris (Pherkad), me madhësi 3,00, yll i bardhë dhe i ndryshueshëm i tipit Delta Scuti.
 • δ Ursae Minoris (Yildun ose Pherkard), yll i bardhë me madhësi 4,35.
 • ε Ursae Minoris, eklipson binarin dhe ndryshoren RS Canum Venaticorum me madhësi 4,21.
 • η Ursae Minoris (Anwar al Farkadain), xhuxh i bardhë-verdhë me madhësi 4,95.
 • Calvera, një emër jozyrtar për atë që mendohet të jetë ylli neutron më i afërt me Tokën.

Rëndësia e Yllit Pol

Yll polar

Siç e përmendëm më parë, Polaris ndodhet në konstelacionin Ursa i Vogël. Ky është një konstelacion që mund të shihet qartë në qiellin tonë gjatë gjithë vitit. Ne mund të shohim vetëm ata që jetojnë në hemisferën veriore. Konstelacioni përbëhet nga 7 yje, duke përfshirë edhe Yllin e Polit. Mund të identifikohet lehtësisht si një yll gjigand i verdhë, që karakterizohet nga shumë i ndritshëm dhe tejkalon madhësinë e diellit. Edhe pse kjo mund të mos duket e saktë, është një yll më i madh se dielli. Sidoqoftë, është më larg sesa duket, kështu që nuk mund ta shohim në të njëjtën madhësi ose ta lejojmë të na ndriçojë në mënyrën që bën dielli.

Para shpikjes së radarëve dhe GPS dhe sistemeve të pozicionimit gjeografik, Pole Star ishte përdorur si një udhëzues navigimi. Kjo mund të jetë sepse ndihmon të orientoheni në polin gjeografik qiellor.

Si të identifikoni Yllin e Polit

Isshtë një yll i fiksuar dhe megjithëse pjesa tjetër e yjeve duket se lëvizin në qiell, ato nuk janë. Easyshtë e lehtë të identifikohet sepse është plotësisht statike. Shtë afër Big Dipper. Të dy yjësitë janë të ngjashme sepse përbëhen nga 7 yje dhe kanë formë si makinë.

Isshtë ndryshe nga yjet e tjerë sepse është një yll që mbetet i palëvizshëm në qiell. Ju mund të shihni pjesën tjetër të yjeve që rrotullohen rreth boshtit të rrotullimit të Tokës. Udhëtimi i yjeve zgjat 24 orë, si planetët dhe dielli, kështu që nëse duam të dimë pozicionin e yllit pole në një kohë të caktuar, duhet të vëzhgojmë Erën e Madhe. Kjo është bërë sepse është një konstelacion relativisht i lehtë për t’u parë dhe, afër tij, është Ylli Pol.

Nëse duam ta shohim, thjesht duhet të tërheqim një vijë imagjinare që merr si pikë referimi dy nga yjet në konstelacionin Ursa Major të quajtur Merak dhe Dhube. Këto dy yje janë mjaft të lehtë për t'u identifikuar në qiell. Sapo të pikasen, ne duhet të tërheqim një vijë tjetër imagjinare në një distancë prej 5 herë se mes këtyre dyve për të gjetur Yllin e Polit.

Gjatë historisë, ky yll është përdorur si një pikë referimi për mijëra marinarë që bënë kalime përgjatë detit. Mbani në mend se vetëm ata që lundruan nëpër Hemisferën Veriore mund ta shihnin atë. Falë këtij ylli, i cili ka shërbyer si udhëzues për kaq shumë njerëz, ata mund të arrinin pozicionet e qyteteve mirë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth yjësisë Ursa e Vogël.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.