Zogjtë e detit ndihmojnë në ngadalësimin e ngrohjes së Arktikut

Zogj të Arktikut

Zogjtë e detit po ndihmojnë në ngadalësimin e ngrohjes së Arktikut, dhe ata e bëjnë atë në një mënyrë shumë kurioze sipas një studimi të botuar në revistën shkencore Nature.

Në këtë pjesë të botës, rritja e temperaturave po shkakton probleme serioze, edhe pse pa këto kafshë, situata do të ishte shumë më e keqe.

Guano, aleati i papritur i Arktikut

Po kështu. Guano është ajo që po ngadalëson ngrohjen. Shkencëtarët kanë llogaritur që deri në 400.000 ton guano janë depozituar në sipërfaqe gjatë migrimit dhe sezonit të folezimit të këtyre kafshëve të bukura. Por jo vetëm që përdoret për të fekonduar tokën dhe bimët që mund të rriten në të, por gjithashtu shkakton formimin e lartë të reve të albedos, të cilat prodhojnë një ftohje mesatare prej 0,5 vat për metër katror.

Nuk është shumë, dhe në të vërtetë nuk e bën për ngrohjen polare, por ky zbulim në një periudhë afatshkurtër ose afatmesme mbase mund të shërbejë për të zhvilluar një plan veprimi efektiv për të mbrojtur Arktikun të ndryshimeve të shpejta që po ndodhin në klimën botërore dhe veçanërisht në pole.

Grimcat e amoniakut që dalin nga guano kontribuojnë në formimin e reve.

Grimcat e amoniakut që dalin nga guano kontribuojnë në formimin e reve, të cilat reflektojnë rrezet e diellit, duke e dërguar atë përsëri në hapësirë.

Grimcat e amoniakut, të pranishme në guano, natyrisht janë të përqendruara rreth kolonive, por duke qenë aq të vogla, të padukshme për syrin e njeriut, ajri i çon larg, duke i përhapur në të gjithë rajonin e Arktikut.. Në këtë mënyrë, jepen kushtet e duhura për formimin e reve të cilat do të reflektojnë rrezet e diellit, duke parandaluar kështu rritjen e temperaturave dhe ngrohjen e tokës dhe detit.

Sigurisht që është një zbulim shumë interesant, nuk mendoni?

Ju mund ta lexoni studimin e plotë këtu (Isshtë në anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.