Shuarja e përhershme

zhdukja permiane

Ne e dimë se gjatë gjithë kohës gjeologjike që ka kaluar në planetin tonë ka pasur zhdukje të shumta. Sot ne do të flasim për Shuarja e përhershme. Shtë një nga 5 ngjarjet katastrofike që planeti ynë ka përjetuar gjatë gjithë historisë së tij.

Prandaj, ne do t'ia kushtojmë këtë artikull gjithçkaje që ju duhet të dini rreth zhdukjes së Permianit dhe cilat ishin pasojat e tij.

Shuarja e përhershme

shkaqet e zhdukjes

Edhe pse shumica e njerëzve besojnë se zhdukja e dinosaurëve ishte më shkatërruesja, nuk është. Ka studime të shumta të kryera nga të dhënat e mbledhura nga specialistët në këtë fushë dhe ato pohojnë se zhdukja masive ishte në Permianët e vonë dhe Triasikën e hershme. Arsyeja që konsiderohet si një nga më seriozet është sepse pothuajse të gjitha format e jetës në planet janë zhdukur.

Në këtë zhdukje, mbi 90% e të gjitha llojeve të qenieve të gjalla në planet u zhdukën. Importantshtë e rëndësishme të theksohet se planeti ynë ishte i gjallë në atë kohë. Fakti që kishte një numër të madh të llojeve të kafshëve dhe jeta po zhvillohej është arritur falë studimeve fosile. Për shkak të zhdukjes Permiane, planeti tokë ishte praktikisht i shkretë. Kushtet jo mikpritëse që zhvilloi planeti do të thoshin që vetëm disa specie mund të mbijetonin.

Kjo zhdukje shërbeu si një pikënisje për rilindjen e specieve të tjera që dominuan vitet në vijim të planetit dhe ishin dinosaurët e njohur. Kjo është, në sajë të zhdukjes Permiane, ne kemi ekzistencën e dinosaurëve.

Shkaqet e zhdukjes Permiane

vullkanik masiv

Zhdukja që ndodhi në Permianin e vonë dhe Triasikën e hershme ka qenë objekt studimi nga shumë shkencëtarë për shumë vite. Shumica e studimeve i kanë kushtuar përpjekjet e tyre për të gjetur shkakun që e ka filluar këtë lloj shkatërrimi. Në vazhdën e asaj që ndodhi shumë kohë më parë vështirë se është gjetur ndonjë provë specifike për të pohuar shkakun e kësaj ngjarjeje katastrofike. Mund të keni vetëm teori që janë vërtetuar pak a shumë në një studim të thellë dhe të ndërgjegjshëm të fosileve që janë gjetur.

Një nga arsyet kryesore që shkaku i zhdukjes së Permianit besohet të ketë ndodhur ishte për shkak të aktivitetit intensiv vullkanik. Meqenëse vullkanet ishin intensivisht aktivë, ata lëshuan sasi të mëdha të gazrave toksikë në atmosferë. Këto gazra shkaktuan një ndryshim drastik në përbërjen e atmosferës që bëri që speciet të mos mbijetonin.

Aktiviteti vullkanik ishte veçanërisht intensiv në një nga zonat e rajonit të Siberisë. Kjo zonë është e pasur me shkëmb vullkanik sot. Gjatë periudhës Permiane, e gjithë kjo zonë përjetoi shpërthime të njëpasnjëshme që zgjatën për një milion vjet. Thjesht duhet të imagjinoni një vullkan në mënyrë aktive për një milion vjet për të kuptuar që atmosfera mund të ndryshojë përbërjen e saj dhe të bëhet toksike.

Të gjitha shpërthimet vullkanike jo vetëm që lëshuan një sasi lavë, por edhe gazra. Gazrat midis të cilave gjejmë dioksid karboni. Të gjitha këto ngjarje ishin të mjaftueshme për të shkaktuar një ndryshim drastik të klimës, i cili rriti temperaturat globale të planetit.

Sipërfaqja e tokës nuk ishte e vetmja e prekur nga shpërthimet vullkanike. Trupat ujorë gjithashtu morën një dëm të madh nga ndotja intensive si rezultat i niveleve të disa elementeve toksikë të emetuar nga vullkanet. Midis këtyre elementeve toksikë gjejmë zhivën.

 Ndikimi i një meteori

zhdukja masive e permianit

Një tjetër nga teoritë që janë krijuar për të shpjeguar zhdukjen Permiane është ajo e ndikimit të një meteori. Rënia e një meteori është ndoshta shkaku më i cituar për të gjithë specialistët e kësaj fushe. Ka prova biologjike që ka pasur përplasje të një meteori të madh që goditi sipërfaqen e tokës. Pasi ky meteorit i madh u përplas me sipërfaqen e Tokës, ai gjeneroi kaos dhe shkatërrim të përhapur. Pas kësaj përplasjeje, pati një zvogëlim të jetës totale të planetit.

Në kontinentin e Antarktidës, një krater i madh përafërsisht me diametër rreth 500 kilometra katrorë. Kjo do të thotë, që një asteroid të largohet nga një krater i kësaj madhësie, është e mundur që të matet të paktën 50 kilometra në diametër. Në këtë mënyrë, ne shohim se një ndikim i madh meteoriti mund të jetë shkaku i zhdukjes së pjesës më të madhe të jetës në planet.

Të njëjtët shkencëtarë që studiojnë shkaqet e zhdukjes së Permianit janë ata që pohojnë dhe supozojnë se ndikimi i këtij asteroidi çliroi një top të madh zjarri. Kjo top i shkëlqyeshëm zjarri prodhoi erëra me një shpejtësi prej afërsisht 7000 kilometra në orë. Përveç kësaj, ekziston një nxitje e lëvizjeve telurike që arritën tejkalojnë shkallët e matjes që njihen aktualisht. Duhet të merret parasysh që përplasja e një lloji meteoriti si ai që po përmendim mund të ketë gjeneruar një çlirim energjie prej rreth 1000 miliard megatonë. Prandaj, ndikimi i një meteori në planetin tonë ishte një nga shkaqet më të pranuara të zhdukjes masive të Permianit.

Lirimi i hidratit të metanit

Një arsye tjetër pse zhdukja Permian besohet të ketë filluar është për shkak të çlirimit të hidrateve të metanit. Ne e dimë që depozitat e mëdha të hidrateve të metanit të ngurtësuar mund të gjenden në shtratin e detit. Ndërsa temperatura e planetit u rrit, u rrit edhe temperatura e deteve. Për shkak të aktivitetit vullkanik ose përplasjes së asteroideve, bëri që temperaturat mesatare globale të planetit të rriten. Si rezultat i kësaj rritje të vogël të temperaturës së ujit, hidrati i metanit u shkri. Kjo bën që sasi të mëdha të gazit metan të lirohen në atmosferë.

Duhet të merret parasysh se metani është një gaz serë me potencial të madh për të rritur temperaturën, pasi që ai ka një kapacitet të madh për të mbajtur nxehtësinë. Flitet për një rritje me afërsisht 10 gradë mesatarisht në nivel global.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth shkakut të zhdukjes së Permianit dhe rëndësisë së tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.