Zgjuarsi Marsi

helikopter për të udhëtuar në Mars

Zgjuarsi Marsi Isshtë një helikopter inteligjent, misioni kryesor i të cilit është të fluturojë mbi planetin Mars. Peshon vetëm rreth 1.8 kg, duke e bërë atë mjaft të lehtë dhe të lehtë për tu transportuar. Sidoqoftë, ka kushte të mëdha do të sillte përparime të mëdha në zbulimin e universit.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, funksionimin dhe rëndësinë e Marsit të Zgjuarsisë.

tipare kryesore

Mars zgjuarsi

Le të shohim cilat janë karakteristikat kryesore të një helikopteri që synon të udhëtojë në një planet tjetër. Ingenuity Marte paraqet teknologjinë më të fundit që e bën atë një revolucion për eksplorimin e hapësirës. Ai u bazua në një projekt që kërkon të miratojë një kapacitet të ri me një fushë të kufizuar. Karakteristikat e 4 fletëve të fibrave të karbonit të bëra posaçërisht të rregulluara në dy rrotullues që rrotullohen në drejtim të kundërtat rreth një shpejtësi prej 2.400 rpm. Kjo shpejtësi është shumë herë më e shpejtë se një helikopter pasagjerësh në planetin tonë.

Ai gjithashtu përmban qeliza inovative diellore, bateri me cilësi të lartë dhe përbërës të tjerë më të sofistikuar. Që atëherë ai nuk mban asnjë lloj instrumenti shkencor Isshtë një eksperiment i veçantë nga Këmbëngulja e Marsit 2020. Isshtë avioni i parë që provon fluturimin e kontrolluar në një planet tjetër. Dhe është se helikopteri Ingenuity Mars do të bëjë përpjekjen e parë në histori për të hedhur në erë një planet tjetër.

Zgjuarsia vështirësitë në Mars

zgjuarsi mars dhe ardhja e tij

Ajo që e bën më të vështirë për një helikopter të fluturojë nga Marsi është atmosfera e tij e hollë. Kjo e bën të vështirë marrjen e mjaftueshme të ngritjes. Dhe është se atmosfera e Marsit është 99% më pak e dendur se ajo e planetit Tokë. Kjo do të thotë që ai duhet të jetë i lehtë, i shoqëruar nga një rotor që është shumë më i madh dhe mund të rrotullohet më shpejt se sa do të nevojitej për një helikopter të këtij modeli në Tokë.

Unë gjithashtu duhet të marr parasysh temperaturat në planet. Shtë mjaft e zakonshme për temperaturat në disa zona si ajo e rënies së uljes së paku 130 gradë Fahrenheit që është -90 gradë Celsius. Edhe pse ekipi i Ingenuity Mars ka aprovuar temperatura si kjo, besohet se duhet të performojë mirë siç është menduar. I ftohti do të shtyjë kufijtë e dizajnit të shumë pjesëve të këtij helikopteri.

Gjithashtu, kontrollori i fluturimit JPL nuk do të jetë në gjendje të kontrollojë helikopterin me levë. Vonesa e komunikimit është një pjesë e qenësishme e funksionimit të anijes në distanca ndërplanetare. Porositë duhet të paraqiten paraprakisht dhe të dhënat e inxhinierisë do të kthehen nga anija kozmike shumë kohë pas çdo fluturimi. Në të njëjtën kohë, zgjuarsia do të ketë shumë autonomi në vendosjen se si të fluturojë në një pikë kalimi dhe të qëndrojë i ngrohtë.

Marsi i Zanafillës tashmë ka demonstruar disa bëma të inxhinierisë. Inxhinierët treguan se ishte e mundur të ndërtohej një avion i lehtë, i aftë të gjeneronte ngritje të mjaftueshme në këtë atmosferë shumë të hollë dhe të ishte në gjendje të mbijetonte në një mjedis të ngjashëm. Ata do të testojnë disa modele më të përparuara në simulatorët specifikë të hapësirës në JPL. I gjithë ekipi do të numërojë suksesin hap pas hapi për të qenë në një hap me zbulimet që do të bëhen.

Aftësitë e Marsit të Zgjuarsisë

Eksplorimi Marsian

Shkencëtarët do të jenë në gjendje të festojnë secilin nga sukseset e kësaj pajisje. Dhe është se vetëm pasi i mbijetoi nisjes nga Kepi Canaveral dhe kaloi të gjithë lundrimin në Mars duke zbritur në atë planet, tashmë është një sukses. Pasi të jeni në planetin e kuq, ju duhet ta mbani veten në mënyrë autonome të ngrohtë gjatë netëve jashtëzakonisht të ftohta të Marsit. Përparësia e kësaj mund të karikohet në mënyrë autonome falë ekzistencës së një paneli diellor. Nëse helikopteri është i suksesshëm nga fluturimi i parë, fluturimet e mëtejshme provë do të përpiqen brenda një dritare prej rreth 30 ditësh marsiane, e cila barazohet me rreth 31 ditë toke.

Nëse ky mision është i suksesshëm, eksplorimi i ardhshëm i planetit të kuq mund të përfshijë një dimension ambicioz ajror. Ajo ka për qëllim të demonstrojë që teknologjia e nevojshme për të fluturuar në atmosferë mund të ndërtohet. Nëse është i suksesshëm, ai mund të lejojë ndërtimin e automjeteve të tjera të avancuara robotike fluturuese që mund të përfshihen në misionet e ardhshme robotike dhe të drejtuar në Mars. Ata gjithashtu mund të ofrojnë një pikë unike të favorshme që nuk sigurohet nga orbitat e sotëm në lartësi të mëdha.

Falë zhvillimit të këtij lloji të teknologjisë, ne do të jemi në gjendje të sigurojmë imazhe me definicion të lartë dhe njohje për vjedhjet njerëzore, duke lejuar hyrjen në terren që është e vështirë për t'u arritur nga rovers. Të gjithë ekipin Ai ka provuar më të mirën e tij për të provuar zgjuarsinë në Marsin e planetit tonë. Rëndësia e gjithë kësaj është të mësojmë gjatë gjithë kohës në mënyrë që të mund të bëhet shpërblimi më i mirë dhe të jetë në gjendje të presë një dimension tjetër për mënyrën se si eksplorojmë botët e tjera në të ardhmen.

Të dhëna interesante

Marsi i Zanafillës do të ulet në të ashtuquajturin krater Jezero, një vrimë e gjerë 45 kilometra e vendosur në sipërfaqen e planetit të kuq në skajin perëndimor të Isidis Planitia, një pellg me ndikim të madh në veri të ekuatorit Marsian. Në të kaluarën e largët, ky krater mund të ketë qenë një oaz. Midis 3 dhe 4 miliardë vjet më parë, një lumë u derdh në një ujë me madhësi të Liqenit Tahoe në Shtetet e Bashkuara dhe depozitoi sedimente të mbushura me karbonate dhe minerale argjile. Ekipi i Shkencës së Këmbënguljes beson se kjo delta e lashtë e lumit mund të ketë mbledhur dhe ruajtur molekula organike dhe shenja të tjera të mundshme të jetës mikrobike.

Për më shumë se pesë vjet, përmes hapave të vegjël, në rritje, inxhinierët e JPL kanë treguar se është e mundur të ndërtohet një pajisje e lehtë që mund të gjenerojë ngritje të mjaftueshme në atmosferën e hollë të Marsit. Mund të mbijetojë edhe në mjedisin e ashpër të tokës. Prototipi përfundimtar kërkon testimin e qindra modeleve gjithnjë e më të avancuara në imituesin hapësinor JPL. Nëse ndonjë nga këto hapa dështon, projekti do të dështojë.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth zgjuarsisë Mars, karakteristikave dhe rëndësisë së tij për njohjen e universit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.