Zgjidhja për ndryshimin e klimës tokësore nuk kalon përmes emigrimit në Mars

Planeti Mars

Njerëzimi këtu në Tokë po ka një ndikim të madh në mjedis. Disa besojnë se ekuilibri natyror është prishur, gjë që i ka dhënë shkas një faze të re gjeologjike: Antropocen. Temperaturat vazhdojnë të rriten dhe polet po shkrihen me një shpejtësi gjithnjë në rritje. Nëse kjo vazhdon, niveli i detit mund të rritet aq shumë sa do të na detyrojë të krijojmë harta të reja.

A duhet të migrojmë në Mars? Megjithëse mund të jetë një zgjidhje (të cilën disa shkencëtarë tashmë po e shikojnë), Drejtori i Qendrës së Fluturimit Hapësinor Goddard (NASA) Gavin Schmidt mendon se nuk ia vlen. Dhe kështu ai e bëri të ditur në Kongresin Ndërkombëtar për Ndryshimet Klimatike në Huelva.

Schmidt, i cili ka shërbyer si drejtor i NASA-s për tre vjet, tha që çdo udhëtim në stacionin hapësinor, me furnizime dhe të tjera, kushton midis 200 dhe 250 milion euro. Një udhëtim në Mars do të kushtonte shumë më tepër. Kjo është një shumë parash që nuk mund ta përballojmë, të paktën për momentin. Për ekspertin, »emigrimi në Mars është fantazi e pastër"Dhe për më tepër," Toka do të mbetet shumë më e banueshme se planetët e tjerë ".

Problemi është se jo të gjitha vendet kanë burime të mjaftueshme për t'u përshtatur. Ka disa që kanë më shumë para dhe të tjerë që kanë më pak. Ndërsa të parët do të jenë në gjendje të ndërmarrin hapat e nevojshëm për të ecur përpara, të tjerët nuk do ta kenë aq lehtë.

Ndotja

Në mënyrë që të përballesh me ndryshimin e klimës, Schmidt tha se qeveritë me ndërgjegje kritike duhet të bëhen nën presion. »Ka njerëz që mohojnë ndryshimin e klimës ose që i qasen asaj nga një perspektivë naive. Ndryshimi i zakoneve personale të të gjithëve nuk do të ndryshojë trajektoren e ndryshimit të klimës. Duhet më shumë, vendimet merren në një nivel më të lartë.

Nëse doni të dini më shumë, klikoni këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.