A ka zë në hapësirë?

zhurma në hapësirë

A ka aty zë në hapësirë? Kjo është një pyetje që shpesh çon në konfuzion dhe debat mes njerëzve. Në fakt, përgjigja është disi komplekse dhe kërkon të kuptuarit se si funksionon tingulli dhe karakteristikat e hapësirës. Ka shumë studime shkencore për këtë çështje.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë nëse ka zë në hapësirë, si transmetohet dhe cilat janë karakteristikat e nevojshme për të.

A ka zë në hapësirë?

zë në hapësirë

Kur mendojmë për zërin, zakonisht e lidhim atë me aftësinë e veshëve tanë për të perceptuar dridhjet e grimcave në ajër. Në Tokë, për shembull, Tingulli përhapet përmes valëve që udhëtojnë në mediumin e gaztë që na rrethon. Këto valë zanore dridhen daullet tona të veshit, duke na lejuar të dëgjojmë dhe të perceptojmë botën përreth nesh.

Megjithatë, në hapësirë, situata është krejt ndryshe. Hapësira është një vakum pothuajse i përsosur, me densitet jashtëzakonisht të ulët. Nuk ka grimca të mjaftueshme në hapësirë ​​që valët e zërit të përhapen në të njëjtën mënyrë si në Tokë. Kjo do të thotë që, në përgjithësi, nuk ka zë në hapësirë ​​siç e njohim ne këtu.

Por kjo nuk do të thotë se hapësira është plotësisht e heshtur. Ka forma të tjera të "tingullit" që mund të zbulohen në hapësirë. Për shembull, astronomët përdorin instrumente të sofistikuara për të kapur valët elektromagnetike, të tilla si valët e radios, rrezet X dhe rrezet gama, të emetuara nga objektet kozmike. Këto valë elektromagnetike ato mund të përkthehen në sinjale zanore në mënyrë që shkencëtarët të mund të studiojnë dhe kuptojnë më mirë universin.

Gjithashtu, ka raste kur astronautët në hapësirë ​​mund të dëgjojnë tinguj të caktuar. Për shembull, brenda anijes kozmike, astronautët mund të dëgjojnë zhurmën nga sistemet e ventilimit, funksionimin e pajisjeve dhe komunikimet me Tokën. Këta tinguj transmetohen përmes dridhjeve në strukturat e anijes kozmike dhe kapen nga veshët e astronautëve.

Si lëviz zëri në hapësirë

nuk ka zë në hapësirë

Kur pyetet nëse ka zë në hapësirën e jashtme, e kuptuar si jashtë atmosferave planetare dhe në mjediset ndërplanetare, ndëryjore dhe ndërgalaktike, mund të përgjigjemi se nuk dëgjohet asnjë tingull në vakum. zbrazëtia e Hapësira e jashtme ka pak ose aspak grimca për metër kub nëpër të cilat tingulli mund të udhëtojë, pasi tingulli kërkon një medium për të udhëtuar me efikasitet. Valët e zërit udhëtojnë me shpejtësi specifike në varësi të mediumit nëpër të cilin udhëtojnë.

Meqenëse zëri është vetëm ajër vibrues dhe nuk ka ajër vibrues në hapësirë, rrjedh se nuk ka zë. Nëse do të ishim ulur në një anije kozmike dhe një anije tjetër kozmike do të shpërthente, nuk do të dëgjonim asgjë. Shpërthimi i bombave, përplasja e asteroideve, supernova dhe planetët që digjen janë po aq të qetë në hapësirë.

Brenda anijes kozmike, sigurisht, mund të dëgjoni anëtarët e tjerë të ekuipazhit, sepse anija kozmike është plot me ajër. Përveç kësaj, një qenie njerëzore do të jetë gjithmonë në gjendje të dëgjojë veten duke folur ose duke marrë frymë, pasi ajri në kostum hapësinor që mbështet jetën tuaj mbart gjithashtu zë. Por dy astronautë me kostume hapësinore që notojnë në hapësirë ​​nuk do të jenë në gjendje të flasin drejtpërdrejt, sado të bërtasin, edhe nëse janë vetëm disa centimetra larg.

Paaftësia e tij për të folur drejtpërdrejt nuk është për shkak të ndërhyrjes së kufjeve të tij, por përkundrazi boshllëkut të hapësirës ku nuk ka fare zë. Kjo është arsyeja pse kostumet hapësinore janë të pajisura me radiokomunikues të dyanshëm. Radioja është një formë e rrezatimit elektromagnetik që, ashtu si drita, udhëton në mënyrë të përkryer nëpër vakumin e hapësirës. Transmetuesi i astronautit e konverton formën e valës së zërit në një formë valë radioje dhe e dërgon valën e radios nëpër hapësirë ​​te një astronaut tjetër, ku kthehet në zë që të tjerët ta dëgjojnë.

sonifikimi

fushë magnetike

Për efekt dramatik në të gjithë filmat komercialë të hapësirës, ​​kinematë qëllimisht e keqinterpretojnë këtë parim. Shpërthimi i heshtur i një anije kozmike nuk do të ishte aq i dukshëm nëse nuk mund të dëgjonit asgjë. Por një sagë si Star Wars përshkruan zhurmën spektakolare të anijeve që lëshojnë lazer dhe shpërthimin gjigant të anijeve dhe planetëve.

Ajo që ne mund të bëjmë është t'u japim zë objekteve astronomike, gjë që është ajo Quhet sonifikimi. Bëhet fjalë për shndërrimin e intensitetit të rrezatimit, plazmës etj. në disa tinguj jorealë të gjërave që ndodhin në hapësirë, të cilat mund të na japin një fenomen të çuditshëm vëllimi. Për shembull, një grup galaktikash në qiell të thellë të imazhuar nga Teleskopi Hapësinor Hubble, veçanërisht qendra e një grumbulli galaktikash të njohur si RXC J0142. E njëjta gjë vlen edhe për videon virale të zhurmës që bëhet nga një vrimë e zezë.

Ka një atmosferë në Mars, por është aq e hollë sa që veshët e njeriut nuk mund të dëgjojnë tinguj në Tokë. Falë misionit InSight të NASA-s, ne mund të dëgjojmë se si fryn era në Mars. Më 1 dhjetor 2018, sizmometrat dhe sensorët e presionit barometrik të anijes zbuloi dridhje në një erë 10 deri në 15 mph që fryn nga rajoni Elysium i Marsit. Leximet e sizmografit janë brenda rrezes së dëgjimit njerëzor, por pothuajse të gjitha baset janë të vështira për t'u dëgjuar në altoparlantët dhe pajisjet celulare.

Për ta bërë këtë, videoja ka si audion origjinale ashtu edhe një version të rritur me dy oktava për ta dëgjuar atë në pajisjet celulare. Leximet e sensorit të presionit barometrik janë përshpejtuar 100 herë për t'i bërë ato të dëgjueshme. Rezultatet janë të mahnitshme. Edhe pse Marsi ka një atmosferë shumë të hollë në krahasim me Tokën, me një presion atmosferik vetëm 1% atë të Tokës, ka nivele të konsiderueshme të stuhive të erës dhe pluhurit si në nivel lokal ashtu edhe në nivel global.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë nëse ka zë në hapësirë ​​dhe si transmetohet.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.