Ylli i vdekur që shkatërron një sistem planetar

yll që shkatërron një sistem planetar

Ne e dimë se universi po zgjerohet vazhdimisht dhe se krijimi dhe shkatërrimi i yjeve dhe sistemeve të yjeve po ndodh. Shkencëtarët kanë gjetur një yll i vdekur që po shkatërron një sistem planetar. Ky zbulim i ka bërë përshtypje të gjithë komunitetit shkencor.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për zbulimin e yllit të vdekur që po shkatërron një sistem planetar.

Ylli i vdekur që shkatërron një sistem planetar

Xhuxh i bardhë

Astronomët e UCLA kanë zbuluar një yll xhuxh të bardhë që po ha materiale shkëmbore dhe të akullta. Është vënë re se ylli, i cili Është 86 vite dritë nga Toka., thith mbeturinat si nga jashtë ashtu edhe nga brenda sistemit. Vetëm rastet e mëparshme të kanibalizmit kozmik kanë treguar që një yll gëlltit material nga jashtë sistemit të tij, por ky xhuxh i bardhë po ha materiale si nga brenda ashtu edhe jashtë sistemit, duke sugjeruar se mund të shkatërrojë të gjithë sistemin e tij yjor.

Bashkëautori i letrës Ted Johnson, një student i fizikës dhe astronomisë në UCLA, tha se ata shpresojnë të fitojnë një kuptim më të mirë të sistemeve diellore duke studiuar këta xhuxhë të bardhë. Ylli G238-44, i cili është afër Diellit tonë, ka ngrënë yje të tjerë, sipas të dhënave nga Teleskopi Hapësinor Hubble dhe teleskopët e tjerë të NASA-s. Provat dhe përfundimet u nxorrën bazuar në analizën e materialit që kapte atmosferën e afërt të yllit.

Kur një yll si Dielli ynë i mbaron karburanti, ai shembet në një yll xhuxh të bardhë, i cili zakonisht është shumë i dendur dhe me madhësinë e një planeti. Yjet djegin hidrogjen në bërthamat e tyre, por kur u mbaron hidrogjeni, ata djegin heliumin në bërthamën e tyre. Kur një yll e bën këtë, ai mund të rritet mjaftueshëm për të gëlltitur planetin e tij më të afërt. Ndërsa ylli plaket, mund të bëhet një xhuxh i bardhë.

Koha që ylli po pëson këtë ndryshim masiv, i cili mund të zgjasë 100 milionë vjet, mund të jetë shumë i rrezikshëm për planetët e afërt. Astronomët e UCLA kanë vëzhguar një xhuxh të bardhë që gllabëron kometat dhe asteroidët. Ylli, i vendosur 86 vite dritë nga Toka, po gllabëron materiale si nga brenda ashtu edhe jashtë sistemit të tij. Një ekip astronomësh nga Universiteti i Kalifornisë në Los Anxhelos (SHBA) ka vëzhguar një yll xhuxh të bardhë që po ha asteroidë dhe kometa. Ylli po thith materien nga pjesa e jashtme dhe e brendshme e sistemit të tij, duke e bërë atë herën e parë që dy lloje të veçanta objektesh qiellore janë parë të grumbulluara së bashku në një yll xhuxh të bardhë në të njëjtën kohë.

Kërkime

univers

Ted Johnson shpreson se duke studiuar këta xhuxhë të bardhë, ne mund të kuptojmë më mirë sistemet planetare që ekzistojnë ende. Teleskopi Hapësinor Hubble dhe observatorë të tjerë të NASA-s ndihmuan astronomët të identifikonin rasti i parë i kanibalizmit kozmik në të cilin një yll xhuxh i bardhë hëngri materiale të akullta dhe materiale shkëmbore-metalike. Kjo ndodhi kur një asteroid ose një trup i ngjashëm me objektet e gjetura në rripin Kuiper (disku rreth yjor i sistemit të jashtëm diellor, i cili është jashtë orbitës së Neptunit, por afër sipërfaqes së yjeve tanë) u bashkua me xhuxhin e Bardhë.

Ky zbulim u bë duke analizuar gazin që ishte kapur nga atmosfera e yjeve. Ylli xhuxh i bardhë u formua kur një yll më i vogël, si dielli ynë, i mbaroi karburanti bërthamor. Yjet djegin karburantin e tyre shumë ngadalë, duke përdorur hidrogjen në thelbin e tyre. Kur u mbaron hidrogjeni, ata mund të përdorin heliumin në thelbin e tyre për të vazhduar shkrirjen. Kur një yll fryhet dhe gllabëron planetin e tij më të afërt, ai është i vjetër dhe i afrohet fundit të jetës së tij.

formimi i xhuxhëve të bardhë

Yjet më të vjetër përfundimisht bëhen xhuxhë të bardhë. Brezi Kuiper është një rajon plot me objekte të akullta, si Arrokoth. Përtej orbitës së Neptunit shtrihet brezi i asteroidëve dhe përtej kësaj, planetët shkëmborë. Nëse sistemi ynë diellor do të kalonte periudhën e tij të transformimit (që zgjat rreth 100 milionë vjet), ylli i ardhshëm xhuxh i bardhë do të ushqehej me mbetjet e këtyre planetëve, si dhe asteroidet e brezit të asteroideve.

Zbulimi i këtij rasti të kanibalizmit qiellor është interesant sepse jo vetëm që ilustron këtë tranzicion yjor nga sistemi ynë diellor, por sepse besohet se këta asteroidë dhe kometa janë përplasur me Tokën miliarda vjet më parë, duke sjellë ujë në planetin tonë, duke krijuar jetë ideale. kushtet. Profesori i UCLA, Benjamin Zuckerman dhe studiues të tjerë kanë zbuluar se një yll xhuxh i bardhë ka elementë të tillë si karboni, oksigjeni dhe azoti, gjë që tregon se ylli dikur kishte një trup prind shkëmbor dhe të paqëndrueshëm. Studiuesit arrijnë në përfundimin se ky është shembulli i parë i gjetur në qindra xhuxhët e bardhë që ata studiuan.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për yllin e vdekur që shkatërron një sistem planetar.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.