Irisations: Cilat janë ato?

retë ylber

Në fushën e meteorologjisë, ylbertë ato shkaktohen nga një fenomen i njohur si ylbertë. Iridescences janë pjesë të parregullta të ngjyrave në retë pranë diellit apo edhe hënës. Ky fenomen optik mund të shpjegohet me koronat e pjesshme ose të papërsosura, pasi ato krijohen nga i njëjti proces difraksioni i dritës si pikat e ujit.

Në këtë artikull do të tregojmë në detaje se çfarë janë ylbertë dhe çfarë aspektesh kanë ato vizualisht.

Çfarë janë ylbertë

retë e ylberta

Konturet e reve dhe fijet e tyre delikate të tejdukshme, ndonjëherë na japin mundësinë të vëzhgojmë shfaqje të bukura të ngjyrave. Iriscenca e bukur që zakonisht shfaqet në retë me madhësi mesatare dhe mesatare Kjo është për shkak të fenomenit të difraksionit të dritës, kur rrezatimi nga dielli ose hëna godet në një kënd mbi një mori pikash të vogla uji dhe kristalesh akulli me përmasa uniforme.

Iridishencat shpërndahen në mënyrë të parregullt në të gjithë renë, megjithëse më e zakonshme është se ngjyrat janë të renditura në breza që zënë skajet e resë, megjithëse ato mund të shfaqen edhe si pika. Ngjyrat janë shumë të pastra, duke përzier në mënyrë delikate dhe duke zënë nuancat e jeshiles dhe vjollcës midis ngjyrave të tjera në spektrin e dukshëm. Në retë mesatare, ylberi shpesh merr një strukturë margaritare. Retë me ngjyra të ylberta janë më të shpeshta sesa mendohej më parë, edhe pse ky fenomen optik shpesh anashkalohet. Mbajtja e syzeve të diellit ndihmon për t'i parë ato, veçanërisht nëse disku diellor është i mbuluar nga pemë, ndërtesa, etj. Megjithatë, ndonjëherë ngjyra është aq intensive sa është e vështirë të injorohet fenomeni.

Nëse nga pozicioni ynë dielli është afër reve, burimi i fortë i dritës do të na verbojë dhe do të na pengojë të shohim ngjyrën nëse nuk kemi syze dielli të lartpërmendura ose një filtër të përshtatshëm, në këtë rast do t'i nënshtrohemi shfaqjes magjike të dritës dhe ngjyra . Intensiteti i nuancave të ndryshme ndryshon shumë, ndonjëherë duke parë një përzierje të përsosur të ngjyrave të ndritshme dhe shumë të ndritshme.

Ngjyra e ylbertë është për shkak të reflektimeve të shumta që pëson drita kur kapin pika të vogla të ujit të superftohur dhe kristaleve të akullit që formojnë retë e larta dhe të mesme në ref. Një nga çelësat e këtij fenomeni optik është prania e hidrometeorëve me përmasa shumë të ngjashme. Fenomeni i interferencës është përgjegjës për ndarjen e ngjyrave të ndryshme në gjatësitë e valëve që vëzhgojmë, duke moduluar dritën hyrëse në mënyrë që sinjali që rezulton të përforcohet në disa zona dhe të dobësohet në të tjera.

Ne mund ta shohim ylberin vetëm kur jemi të pozicionuar në këndin e duhur në lidhje me zonën e resë që e ka krijuar atë. Gjendje të ngjashme mund të ndodhin në sipërfaqet e disa objekteve të përditshme, të tilla si njollat ​​e vajit, flluskat e sapunit ose krahët e disa fluturave dhe insekteve.

Efektet optike të ylberit

ylbertë në meteorologji

Atmosfera jonë është një skenë e paraqitjeve të ndryshme meteorologjike, shumë prej të cilave janë dukuri optike, të krijuara nga ndërveprimi i dritës së diellit me pikat e ujit në atmosferën ngjitur, në mënyrë që skena jonë të jetë plot ngjyra përmes përthyerjes. Midis tyre mund të përmendim aureolën, ylberin, ditën dhe natën, të ylbertë.

Iridenca, në veçanti, i mungon simetria koronale, shfaq njolla ngjyrash difuze, të papërsosura në retë ose vija ngjyrash rreth skajeve. Nga toka, për shembull, vëzhguesit shohin ylber në vend të koronave kur retë janë shumë të vogla për të krijuar sythe koronale simetrike, ose kur Dielli ose Hëna nuk janë drejtpërdrejt pas resë.

Retë ylbertë janë rezultat i difraksionit të dritës së diellit përmes pikave të vogla të ujit apo edhe kristaleve të vogla të akullit që përbëjnë këto re, të cilat individualisht devijojnë rrezet e diellit. Kristalet më të mëdha të akullit krijojnë halo, të cilat shkaktohen nga thyerja dhe jo nga ylberi. Ai është gjithashtu i ndryshëm nga ylberi i shkaktuar nga përthyerja në pikat më të mëdha për të njëjtën arsye. Nëse një pjesë e resë ka pika ose kristale të përmasave të ngjashme, akumulimi i këtij efekti mund të bëjë që ato të marrin ngjyrën e tyre.

Ky fenomen atmosferik pothuajse gjithmonë ngatërrohet me një ylber, kur në fakt është një fenomen shumë i ndryshëm, pavarësisht se është formuar në të njëjtat kushte. Ngjyra e parë në ylber varet nga madhësia e pikës dhe këndi nga i cili vëzhguesi e sheh atë.

ngjyra të ylbertë

ylbertë

Ngjyra blu që formon unazën e brendshme të kurorës është zakonisht ngjyra dominuese, por mund të dallohen edhe e kuqja dhe jeshile. Shkëlqimi i ngjyrës rritet me uniformitetin e numrit dhe madhësisë së pikave. Ashtu si me kurorat, pikat e vogla, madje edhe ato japin rezultatet më të mira vizuale.

Ngjyrat e ylberit në spektrin e dukshëm përfshijnë të gjitha ngjyrat që mund të prodhohen nga një gjatësi vale e vetme e dritës së dukshme, domethënë ngjyrat e spektrit të pastër ose monokromatik. spektri i dukshëm nuk shter ngjyrat që njeriu mund të dallojë. Ngjyrat e pangopura si variacionet rozë ose vjollcë si magenta nuk mund të riprodhohen me një gjatësi vale të vetme.

Megjithëse spektri është i vazhdueshëm, kështu që nuk ka hapësirë ​​të bardhë midis një ngjyre dhe një tjetre, diapazoni i mësipërm mund të përdoret si përafërsi. Si çdo objekt i ndriçuar, në këtë rast, pikat e ujit të pezulluara në atmosferë thithin një pjesë të valëve elektromagnetike dhe reflektojnë pjesën tjetër. Valët e reflektuara kapen nga syri dhe interpretohen në tru si ngjyra të ndryshme sipas gjatësive valore përkatëse, dhe ylberi është një nga shembujt më të njohur të këtij lloj fenomeni optik.

Retë e favorshme për ylbertë

Që të ndodhë ky fenomen, përveç shfaqjes së dritës dhe pikave të shiut, kërkohet një faktor i favorshëm reje, në këtë rast retë altostratus ose altocumulus të sapoformuara ofrojnë kushtet më të mira për ylbertë. Vlen të përmendet se ylberët diellorë kanë ngjyra më të gjalla, por shumë herë intensiteti i dritës i pengon ato të shihen. Në të kundërt, drita e hënës prodhon ngjyra më të lehta, megjithëse këto janë më të lehta për t'u dalluar.

Në atmosferën tonë, kjo dukuri mund të ndodhë edhe në situata të tjera, përveç faktorëve të tjerë, si p.sh. gjurmët e lëna nga aeroplanët. Efektet e raketave në pjesën e sipërme të atmosferës mund të prodhojnë, ndër të tjera, efekte shumë dramatike dhe spektakolare.

Kur një raketë udhëton nëpër atmosferën e sipërme, avulli i ujit nga shkarkimi i tij kristalizohet për të formuar kristale të vogla akulli. Kristalet shpërthejnë rrezet e diellit në rritje për të prodhuar ngjyra të ylberta. Ekziston gjithashtu një formacion resh shumë i ngjashëm me ylbertë, retë stratosferike polare, të njohura gjithashtu si retë perla ose retë e perlës, të cilat janë re me nuanca të ndritshme pastel.

Ato përbëhen nga kristale të vogla akulli që ato formohen në një lartësi prej 15 deri në 30 kilometra në temperatura rreth -50 °C. Kristalet e tij të akullit veprojnë si katalizatorë për gazrat serrë të emetuara nga aerosolet.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth ylberit dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.