yjet më të mëdhenj se dielli

yje super gjigantë

Dielli ynë është me përmasa mesatare në krahasim me yjet e tjerë në univers. Janë të shumta yje më të mëdhenj se dielli dhe se ato ndodhen në sisteme të tjera diellore së bashku me planetët e tjerë që rrotullohen rreth tyre.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilët janë yjet më të mëdhenj se dielli, karakteristikat dhe zbulimi i tyre.

yjet më të mëdhenj se dielli

yjet më të mëdhenj se dielli

Dielli karakterizohet si ylli më i rëndësishëm në sistemin tonë diellor, dhe dihet se është aq i madh sa mund të mbajë edhe rreth 1.300.000 Toka. Ndërsa kjo është padyshim befasuese, ajo që mund të themi është edhe më befasuese që dielli ynë është në të vërtetë një yll i vogël në krahasim me yjet e tjerë.

Ndryshe nga sa mendojnë shumë njerëz, ka disa yje në univers që janë shumë më të mëdhenj se dielli dhe janë kaq masivë në përmasa sa që nëse do të gjendeshin në sistemin tonë diellor, madje do të shkonin përtej orbitës së Saturnit. Me këtë në mendje, gjatë këtij artikulli do të diskutojmë se cilët janë yjet më të mëdhenj se Dielli, në mënyrë që të mësoni rreth tyre.

Dielli ynë është ende rreth 1.400.000 kilometra në diametër Nuk është ylli më i madh në univers, por yjet e tjerë janë shumë më të mëdhenj.

Aldebaran (61.000.000 km)

Aldebaran, një yll që i përket yjësisë Demi, renditet si ylli i trembëdhjetë më i ndritshëm në të gjithë qiellin. Edhe pse është rreth 60 herë më i madh se dielli ynë, ylli gjigant portokalli në fakt nuk ka dyfishin e masës së yllit tonë.

Kjo mund të tregojë se ai kaloi nëpër faza të ndryshme të jetës, duke formuar karbon, azot dhe oksigjen, prandaj është aktualisht në pikën e zgjerimit, afër shndërrimit në një gjigant të kuq, rreth 65 vite dritë nga planeti ynë. .

Rigel (97 km)

Nëse Aldebaran është më i madh se Dielli, atëherë Rigel del si më i madh, një madhësi vërtet e mahnitshme. Është një yll supergjigant blu rreth 860 vite dritë larg planetit tonë. I njohur si ylli më i ndritshëm në konstelacionin e Orionit, ai është aq masiv sa do të shtrihej deri në Mërkur nëse do të ndodhej në sistemin tonë diellor. Është kaq jetëgjatë sa që përgjithësisht besohet se do të vdesë në një shpërthim supernova brenda disa milionë viteve.

Star Gun (425 km)

Duke bërë një hap tjetër të mahnitshëm, ne mund të gjejmë Gun Star, i cili konsiderohet si një yll supergjigant blu, dhe nëse është në sistemin tonë diellor, mund të arrijë edhe orbitën e Marsit, që do të thotë se do të gëlltisë tokën të tërë.

Ylli arrin të lëshojë dritën e më shumë se 10 milionë diejve, duke e bërë atë një nga yjet më të ndritshëm në të gjithë galaktikën tonë. Ndodhet pothuajse 26.000 vjet dritë nga Toka, jo shumë larg qendrës së Rrugës së Qumështit.

Antares A (946.000.000 km)

yll sirian

Antares A është dyfishi i madhësisë së Gun Star dhe përshkruhet si një supergjigant i kuq rreth 550 vite dritë nga Toka.

Një nga aspektet e tij më befasuese, përveç përmasave të tij, është se besohet se do të shpërthejë, gjë që mund të lërë pas një yll neutron (i konsideruar si një nga objektet më të dendura në univers).

Betelgeuse (1.300.000.000 km)

Betelgeuse është "përbindëshi" i vërtetë i galaktikës sonë, ai përbëhet nga një yll supergjigant i kuq i vendosur 642 vite dritë larg dhe i nënti më i ndritshmi në të gjithë qiellin e natës.

Ai madje mund të arrijë në orbitën e Jupiterit, duke e vendosur atë pikërisht në qendër të sistemit tonë diellor. Për shkak të madhësisë së tij të madhe dhe temperaturës së ulët të sipërfaqes, përgjithësisht besohet se do të shpërthejë si një supernova brenda disa mijëra viteve, duke lënë një "gjurmë" në qiell që është edhe më e madhe se madhësia e hënës.

Mu Cephei (1.753.000.000 km)

I vendosur 6.000 vite dritë larg, Mu Cephei përbëhet nga një yll supergjigant i kuq aq i madh sa do të arrinte lehtësisht Orbita e Saturnit nëse do të ishte e vendosur në qendër të sistemit tonë diellor.

I përket yjësisë së Cepheus dhe ka një tipar të kuq shumë intensiv, gjë që e bën të dallueshëm përmes teleskopëve me kosto të ulët.

VY Canis Majoris (2.000.000.000 km)

E vendosur rreth 3.840 vjet dritë nga Toka, ylli supergjigant i kuq është aq masiv saqë vendosja e tij në qendër të sistemit tonë diellor do të tejkalonte orbitën e Saturnit.

UY Scuti (2.400.000.000 km)

Në fund, UY Scuti shquhet si ylli më i madh i njohur deri më tani në galaktikën tonë. Ndodhet 9.500 vite dritë larg, është aq i madh sa përpjekja për të orbituar sipërfaqen e saj pa ndërprerje me një aeroplan që udhëton me rreth 900 km/h do të duheshin rreth 3.000 vjet. Madhësia e saj është aq e madhe sa atomet e metaleve të ndryshme formohen në bërthamën e saj dhe besohet se mund të vdesë në një shpërthim supernova, duke shkaktuar zhvillimin e një vrime të zezë.

Yjet më të mëdhenj se Dielli në Univers

disa yje më të mëdhenj se dielli

Pollux: 12.000.000 km

Pollux është një yll gjigant portokalli në konstelacionin Binjakët. Pavarësisht se është numri 10 në listë, ne tashmë po flasim për një yll pothuajse dhjetë herë më të madh se dielli ynë. Gjithashtu, është ylli i shtatëmbëdhjetë më i ndritshëm që mund të shohim në qiell. Me 33,7 vite dritë nga Toka, është ylli më i afërt në këtë listë.

Arthur: 36.000.000 km

Ne vazhdojmë udhëtimin tonë duke eksploruar Yllin e Arturit, i njohur gjithashtu si Arcturus. Ylli i tretë më i ndritshëm në qiellin e natës është një gjigant i kuq. Pas të mëparshmes, është më i afërti: "vetëm" 36,7 vite dritë larg. Është aq masiv sa mendohet se në thelbin e tij ndodh shkrirja e heliumit dhe karbonit. Dhe të gjithë elementët kimikë vijnë nga brenda yjeve. Sa më i rëndë të jetë elementi, aq më shumë energji kërkohet. Dielli ynë është aq i vogël sa mund të arrijë vetëm elementin e dytë, heliumin.

Siç mund ta shihni, universi është aq i madh sa sistemi ynë diellor është i vogël. Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë për yjet më të mëdhenj se dielli dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.