Vullkani më i madh i Islandës që do të shpërthejë

shpërthim vullkan llavë dhe ujë

Nuk do të ishte një temë me interes sot, nëse do të ishte një vullkan më shumë që do të shpërthejë, por fakti është se ne po flasim për Bardarbunga, vullkani më i madh në Islandë. Me një lartësi prej 2009 metra mbi nivelin e detit, ai kishte shpërthimin e tij të fundit në gusht 2014. Sinjalet e fundit sizmike po njoftojnë se një shpërthim i afërt është i mundur.

Monitoruar nga gjeologët vazhdimisht pas sasisë së madhe të aktivitetit sizmik, kjo tregon se presioni brenda kalderas po rritet. Madhësitë e caldera Bardarbunga kanë 70 kilometra katrorë, një gjerësi prej 10 kilometrash dhe një thellësi prej 700 metrash. Për shkak të lartësisë dhe vendndodhjes së tij të madhe, vullkani është i mbuluar me akull dhe krateri i fshehur nën të.

Ekspertët në gatishmëri

Vullkani Bardarbunga Shpërthimi i lavës në Islandë

Gjeofizikanti Páll Einarsson, nga Universiteti i Islandës, komentoi se arsyeja që po ndodhin tërmete në këtë zonë është sepse vullkani po fryhet. Kjo është, presioni i magmës në dhomë po rritet. Ky tregues, sipas Einarsson, është sinjali që vullkani do të shpërthejë, në një periudhë të shkurtër kohe dhe mund të ndodhë në vitet e ardhshme. Tërmetet në vetvete nuk shkaktojnë shpërthimin, por ato janë tregues të procesit.

Sinjalet filluan në shkurt 2015, në të cilën pikë edhe shpërthimi i saj i fundit pushoi. Ndërsa tani, ajo shpërthim i fundit në 2014 u parapri nga tërmetet, të cilat filluan në 2007. Ajo që është gjithashtu e sigurt është se kaosi ajror që do të shkaktonte do të kishte kosto të konsiderueshme. Për ta kuptuar atë, mjafton të shikosh vullkanin Islandez Eyjafjallajökull, i cili në vitin 2010 hodhi mijëra tonë hirit mineral në ajër, dhe 10 milion pasagjerë nuk morën fluturimin. Në total të atyre datave, vlerësohet se për ekonominë evropiane kostoja ishte 4.900 miliardë dollarë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.