Vullkanet në Islandë

vullkanet në Islandë

Islanda, vendi i akullit dhe zjarrit, është një parajsë natyrore. Fuqia e ftohtë e akullnajave dhe klima arktike janë në konflikt me nxehtësinë shpërthyese të tokës. Rezultati është një botë me kontraste spektakolare në bukurinë e pakrahasueshme të peizazhit të zymtë. Pa vullkanet islandeze, e gjithë kjo është e pamundur. Fuqia e vullkanet në Islandë Ai mund të përcaktojë natyrën e kësaj toke më mirë se çdo vullkan tjetër, duke krijuar fusha të pafundme llave të mbuluara me myshk, fusha të gjera me rërë të zezë dhe maja të thyer malore dhe kratere masive.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për vullkanet në Islandë dhe karakteristikat dhe rëndësinë e tyre.

Vullkanet në Islandë

vullkan në dëborë

Forcat vullkanike nën sipërfaqe kanë krijuar edhe disa nga mrekullitë më të njohura të vendit, si p.sh burime të nxehta natyrore dhe gejzerë që shpërthejnë. Për më tepër, efektet e shpërthimeve të së kaluarës mund të shihen në shkëmbinjtë e formuar nga shpellat e llavës dhe shtyllat gjashtëkëndore të bazaltit.

Mijëra njerëz u dyndën në Islandë për të parë vullkanet e saj dhe mrekullitë që ata krijuan dhe vazhdojnë të krijojnë. Gjatë një shpërthimi vullkani, ne duhet të jemi më të etur për një shans për të shikoni një nga fenomenet më spektakolare dhe të mrekullueshme në tokë. Duke marrë parasysh se është e rëndësishme për natyrën e Islandës dhe natyrën e industrisë dhe madje edhe natyrën e vendit, ne kemi përpiluar këtë udhëzues autoritar për vullkanet e Islandës dhe shpresojmë se mund t'u përgjigjet të gjitha pyetjeve që mund t'i bëni vetes fuqia e këtyre vullkaneve.

Sa ka?

Karakteristikat e vullkaneve në Islandë

Në Islandë, ka rreth 130 vullkane aktive dhe vullkane të fjetura. Ka rreth 30 sisteme vullkanike aktive nën ishull, me përjashtim të fiordeve perëndimore, në të gjithë vendin.

Arsyeja pse Fjordet Perëndimore nuk kanë më aktivitet vullkanik është se janë pjesa më e vjetër e kontinentit islandez. Ajo u formua rreth 16 milionë vjet më parë dhe që atëherë është zhdukur nga vargmali i Atlantikut të mesëm. Prandaj, Fjordet Perëndimore janë e vetmja zonë e vendit që kërkon energji elektrike për të ngrohur ujin në vend të ujit gjeotermal.

Aktiviteti vullkanik në Islandë është për shkak të vendndodhjes së vendit direkt në kreshtën e mesme të Atlantikut që ndan pllakat tektonike të Amerikës së Veriut dhe Euroazisë. Islanda është një nga vendet e pakta në botë ku kjo kreshtë mund të shihet mbi nivelin e detit. Këto pllaka tektonike janë divergjente, që do të thotë se ato janë të ndara nga njëra-tjetra. Duke vepruar kështu, magma në mantel do të duket se mbush hapësirën që po krijohet dhe do të shfaqet në formën e një shpërthimi vullkanik. Ky fenomen ndodh përgjatë maleve dhe mund të vërehet në ishuj të tjerë vullkanikë, si Azores ose Santa Elena.

Gama e Mesme-Atlantikut përshkon të gjithë Islandën, në fakt pjesa më e madhe e ishullit është në kontinentin amerikan. Ka shumë vende në këtë vend ku mund të shihen kreshta të pjesshme, duke përfshirë Gadishullin Reykjanes dhe rajonin Mývatn, por më e mira është Thingvellir. Atje, ju mund të ecni nëpër luginat midis pllakave dhe të shihni qartë muret e dy kontinenteve në të dyja anët e parkut kombëtar. Për shkak të divergjencës midis pllakave, kjo luginë zgjerohet rreth 2,5 cm çdo vit.

Frekuenca e shpërthimeve

Islanda dhe shpërthimet e saj

Shpërthimet vullkanike në Islandë janë të paparashikueshme, por ato ndodhin relativisht rregullisht. Nuk ka pasur asnjë dekadë që nga fillimi i viteve XNUMX pa shpërthime, edhe pse probabiliteti që ato të ndodhin shpejt ose më gjerësisht është mjaft i rastësishëm.

Shpërthimi i fundit i njohur në Islandë ndodhi në Holuhraun në Malësi në vitin 2014. Grímsfjall regjistroi gjithashtu një shpërthim të shkurtër në vitin 2011, ndërsa vullkani më i famshëm Eyjafjallajökull shkaktoi probleme serioze në vitin 2010. Arsyeja që përdoret termi 'i njohur' është për shkak të dyshimi se shpërthime të shumta vullkanike nënglaciale kanë ndodhur në pjesë të ndryshme të vendit që nuk e kanë thyer shtresën e akullit, duke përfshirë Katla në 2017 dhe Hamelin në 2011.

aktualisht, kërcënimi për jetën e njeriut gjatë shpërthimit vullkanik në Islandë është shumë i vogël. Stacionet sizmike të shpërndara në të gjithë vendin janë shumë të mirë në parashikimin e tyre. Nëse vullkanet e mëdha si Katla ose Askja tregojnë shenja gjëmimi, qasja në zonë do të kufizohet dhe zona do të monitorohet nga afër.

Falë ndërgjegjes së mirë të kolonëve të parë, vullkani më aktiv është larg nga bërthama e banuar. Për shembull, ka pak qytete në bregdetin jugor të Islandës, sepse vullkanet si Katla dhe Eyjafjallajökull ndodhen në veri. Për shkak se këto maja ndodhen poshtë akullnajës, shpërthimi i tij do të shkaktojë përmbytje të mëdha akullnajore, të cilat mund të fshijnë gjithçka në rrugën për në oqean.

Kjo është ajo që e bën pjesën më të madhe të Jugut të duket si një shkretëtirë me rërë të zezë. Në fakt, është një fushë e përbërë nga depozitime akullnajore.

Rreziku i vullkaneve në Islandë

Për shkak të paparashikueshmërisë së tyre, këto përmbytje akullnajore, të njohura si jökulhlaups, ose spanjisht në islandisht, mbeten një nga aspektet më të rrezikshme të aktivitetit vullkanik islandez. Siç u përmend më lart, shpërthimet nën akull nuk zbulohen gjithmonë, kështu që këto përmbytje të shpejta mund të ndodhin pa paralajmërim.

Sigurisht, shkenca po përparon vazhdimisht, dhe tani, Për sa kohë që ekziston edhe dyshimi më i vogël se mund të ndodhë breshër, ju mund të evakuoni dhe monitoroni një zonë. Ndaj, për arsye të dukshme, ndalohet vozitja në rrugë të ndaluara, edhe në verë apo kur duket se nuk ka rrezik.

Megjithëse shumica e vullkaneve janë larg qendrave me popullsi të dendur, aksidentet ndodhin gjithmonë. Megjithatë, në këto raste, masat emergjente të Islandës kanë rezultuar të jenë jashtëzakonisht efektive, siç u pa në shpërthimin e vitit 1973 në Heimaey në ishujt Vestman.

Hemai është i vetmi ishull i banuar në Ishujt Vestman, një arkipelag vullkanik. Kur vullkani shpërtheu, 5.200 njerëz jetonin atje. Në orët e para të 22 janarit, një çarje filloi të hapej në periferi të qytetit dhe gjarpëroi në qendër të qytetit, duke shkatërruar rrugë dhe duke përfshirë qindra ndërtesa llave.

Edhe pse ndodhi vonë natën dhe në fund të dimrit, evakuimi i ishullit u krye shpejt dhe me efikasitet. Pasi banorët zbarkuan të sigurtë, ekipet e shpëtimit punuan me trupat amerikane të stacionuara në vend për të minimizuar dëmet.

Duke pompuar vazhdimisht ujin e detit në rrjedhën e lavës, ata jo vetëm që arritën ta ridrejtonin larg nga shumë shtëpi, por edhe e penguan atë të bllokonte portin, duke i dhënë fund ekonomisë së ishullit përgjithmonë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për vullkanet në Islandë dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.