Vullkanet më të rrezikshme në botë

vullkanet më të rrezikshëm në botë

Vullkanet janë dukuri natyrore që ndodhin kur magma nga brenda Tokës arrin në sipërfaqe. Këto situata ndodhin në vende të caktuara dhe në kohë të caktuara. Kjo varet kryesisht nga vendndodhja e fajit dhe nëse është vullkan aktiv apo i fjetur. Pra, jo të gjithë vullkanet janë të njëjtë, ata kanë forma të ndryshme, lloje të ndryshme llave dhe shpërthime të ndryshme me fuqi të ndryshme. Më shpërthyesit shpesh konsiderohen si vullkanet më të rrezikshëm në botë.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilët janë vullkanet më të rrezikshëm në botë dhe cilat janë karakteristikat e tyre.

Karakteristikat e vullkaneve

vullkane të mëdha

Mos harroni, shfaqja e vullkaneve nuk është e rastësishme. Vendndodhja e tij zakonisht përcaktohet nga këputja e pllakave tektonike, pjesëve të ndryshme që përbëjnë litosferën. Këto pllaka janë në lëvizje ndërsa notojnë në mantelin e lëngshëm brenda Tokës. Kur ato përplasen me njëra-tjetrën, ose kur njëra ndahet nga tjetra, përveç lëvizjes që rezulton krijohet magma. Magma është lëngu i nxehtë që formon brendësinë e mantelit. Në temperatura të larta, ai tenton të kërkojë dalje, duke e lejuar përfundimisht të përdorë çdo hapësirë ​​të disponueshme në koren e Tokës për të arritur në sipërfaqe. Kur kjo ndodh, atëherë lindin vullkanet.

Megjithatë, shpërthimi i vullkanit nuk është një shpërthim i vazhdueshëm i magmës. Sa herë që një vullkan nxjerr magmë nga brendësia e tij, thuhet se ka ndodhur një shpërthim. Shpërthimet varen kryesisht nga aktivitetet e brendshme të Tokës. Në këtë mënyrë, ne mund të gjejmë vullkane aktive dhe joaktive në varësi të shpeshtësisë së shpërthimeve vullkanike. Logjikisht, vullkanet më të rrezikshme në Tokë do të ishin vullkanet aktive, pasi ato kanë më shumë gjasa të prodhojnë shpërthime magmë që mund të dëmtojnë mjedisin e afërt.

Megjithatë, kjo nuk do të thotë se vullkanet e fjetura nuk e kanë këtë mundësi, pasi shtyllat që lejojnë magmën të shpëtojë janë gjithmonë aty. Gjithashtu, vullkanet priren të kenë shpërthime më spektakolare pas periudhave të gjata të pasivitetit, sepse ato ndodhin në vëllime më të mëdha magmë që janë mbajtur për një kohë më të gjatë.

Vullkanet më të rrezikshme në botë dhe të dhënat e aktivitetit të tyre

rrjedh lavë

Vesubio mont

Ky vullkan ndodhet në bregdetin e Italisë, shumë afër qytetit të Napolit. Është një vullkan i famshëm që nga shekulli I pas Krishtit. Ishte përgjegjës për varrosjen e qyteteve romake të Pompeit dhe Herculaneum. Aktualisht, konsiderohet një vullkan i qetë. E cila është më e rrezikshme se çdo gjë tjetër, pasi shkencëtarët thonë se vullkanet që shpërthejnë për periudha të gjata kohore kanë një potencial më të lartë dëmtimi.

Mali Etna

Një tjetër vullkan i madh në Itali është mali Etna, i vendosur në Siçili në Detin Mesdhe. Në vitin 1669, një shpërthim vullkanik goditi qytetin më të madh në rajon, Katania. Në vitin 1992, një tjetër shpërthim i ngjashëm shkatërroi pjesën më të madhe të ishullit, por për fat nuk arriti në qytet.

Nyiragongo

Ky vullkan ndodhet në Kongo. Është një nga vullkanet më aktivë sot. Dhjetra njerëz vdiqën kur vullkani shpërtheu në vitin 1977. Gjithashtu, në vitin 2002, shpërthimi i fundit, 45 njerëz vdiqën përveç shkatërrimit të shumë ndërtesave në qytetet e afërta.

merapi

Ky vullkan në Indonezi është një nga vullkanet më aktivë në të gjithë planetin. Vullkanologët kanë llogaritur se aktiviteti i tij e bën atë të shpërthejë çdo 10 vjet ose më shumë. Në vitin 2006, shpërthimi i fundit vrau mijëra njerëz që jetonin aty pranë.

Papandayan

Një tjetër vullkan, i vendosur gjithashtu në Indonezi, është pothuajse po aq aktiv sa mali Merapi. Shpërthimi i fundit i tij ishte në vitin 2002, duke shkaktuar dëme në pjesë të mëdha të kufirit. Si dhe shpërngulja e shumë njerëzve që jetojnë aty pranë, megjithëse dëmet fizike janë shumë më të vogla.

Mali teide

Është një vullkan i vendosur në ishullin Kanarie të Tenerife (Spanjë). Aktualisht, ai klasifikohet si një vullkan i fjetur. Megjithatë, kur të zgjohet, mund të ketë pasoja katastrofike për të gjithë ishullin, thonë vullkanologët. Nuk mund të harrojmë se Ishujt Kanarie përbëhen nga ishuj vullkanikë, gjë që na jep një ide mbi fuqinë e këtij fenomeni.

sakura jima

vullkanet më të rrezikshëm në botë

Ky vullkan ndodhet në Japoni, veçanërisht në ishullin Kyushu. Është një vullkan aktiv dhe ka shpërthyer për herë të fundit në vitin 2009. Përveç rreziqeve që sjell vetë prania e vullkanit, bëhet fjalë për zona me një përqindje shumë të lartë të popullsisë, gjë që rrit rrezikun që vullkani të pengojë punën e evakuimit. .

Popocatepetl

I vendosur në Meksikë, vetëm 70 kilometra nga Distrikti Federal, vullkani është një kërcënim real duke marrë parasysh popullsinë e këtij megaqyteti. Në fakt, Popocatepetl është vetëm një nga më shumë se 20 vullkanet e përhapur në të gjithë Aztec National Geographic, dhe për shkak se ndodhet midis disa pllakave tektonike shumë aktive, shquhet për aktivitetin e tij intensiv sizmik.

Sharrë e zezë

Për të përfunduar rishikimin tonë të vullkanit më të rrezikshëm në botë, duhet të përmendim ende Sierra Negra në ishujt Galapagos. Është një nga vullkanet më aktivë në Tokë dhe shpërthimi i fundit i tij ka ndodhur në vitin 2005. Në këtë rast nuk duhet të flasim për rrezikun që paraqet për njerëzit, sepse ishujt Galapagos nuk janë shumë të dendur të populluar. Megjithatë, ato përbëjnë një ekosistem me biodiversitet të madh që kërcënohet vazhdimisht nga ky fenomen natyror.

Eyjafjallajökull

Vullkani Eyjafjallajökull, një titan prej më shumë se 1.600 metra mbi nivelin e detit, qëndron në një akullnajë dhe ka qenë aktiv për 8.000 vitet e fundit. Ai ka pasur shpërthime të ndryshme gjatë shekujve, më i spikaturi është shpërthimi i fundit në vitin 2010. Emetimet e kanë mbajtur Evropën veriore në kontroll, të paaftë për të funksionuar për shkak të pezullimit të vullkanit të hirit, duke detyruar anulimin e qindra fluturimeve për ditë të tëra. Nëse dëshironi të eksploroni këtë mal të madh, mund të ndiqni rrugën në bregun jugor të Islandës.

Iztaccihuatl

Në Parkun Kombëtar Izta-Popo Zoquiapan, ekziston gjithashtu një nga vullkanet më të rrezikshëm në botë të quajtur Iztaccihuatl. Thuhet se dy gjigantët që kurorëzojnë këtë enklavë natyrore janë dy të dashuruar aborigjenë që pësuan një histori tragjike dashurie.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për vullkanet më të rrezikshëm në botë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.