Karakteristikat e përgjithshme të materies

vetitë e përgjithshme të materies

L vetitë e përgjithshme të materies Ato janë ato që vetë materia i zotëron në thelb dhe janë një grup karakteristikash ose vetive fizike. Çdo gjë që ekziston në planet dhe ne mund ta prekim ose perceptojmë ka 4 gjendjet kryesore të grumbullimit, këto gjendje janë të ngurta, të lëngshme, të gazta dhe plazma. Shkencëtarët kanë studiuar dhe vazhdojnë të studiojnë vetitë e përgjithshme të materies për të kuptuar më mirë planetin dhe për të përfituar sa më shumë prej tij.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar për vetitë kryesore të përgjithshme të materies dhe rëndësinë e secilës prej tyre.

Karakteristikat e përgjithshme të materies

atomet e lëndës

Edhe pse në përgjithësi përbëhet nga elementë të ndryshëm kimikë në përmasa të ndryshme, materia ekziston ose homogjene (elementet e saj nuk mund të dallohen me sy të lirë) ose heterogjene (elementet e saj perceptohen lehtësisht). Dhe në varësi të përbërjes së tij, vetitë e tij fizike dhe kimike gjithashtu do të ndryshojnë.

Në këtë kuptim, ne mund të flasim për lloje të ndryshme të vetive të materies:

  • Atributet e jashtme ose të përgjithshme. Ato janë karakteristika të përbashkëta nga e gjithë materia, pavarësisht nga përbërja, forma, manifestimi apo elementët përbërës. Vetitë e përgjithshme nuk lejojnë që një substancë të dallohet nga një tjetër. Disa veti të jashtme janë masa, vëllimi, pesha dhe temperatura.
  • vetitë e brendshme ose specifike. Këto janë ato që karakterizojnë çdo substancë. Këto veti mund të jenë fizike (veti që zotëron një substancë pa ndryshuar vetitë e saj, si pika e vlimit ose dendësia) ose kimike (veti që ndryshon përbërja e një lënde, si p.sh. oksidimi).

Karakteristikat e vetive të përgjithshme të materies

vetitë kimike

Pra, vetitë e përgjithshme të materies janë:

Zgjerim

Dy atome nuk mund të zënë kurrë të njëjtën hapësirë ​​në të njëjtën kohë, kështu që objektet zënë një hapësirë ​​të caktuar, me fillim dhe fund të dallueshëm. Kjo pronë quhet zgjerim: madhësia e një lënde, sasia e hapësirës që ajo zë. Kjo hapësirë ​​ose vëllim përfaqësohet nga gjatësia, gjerësia ose thellësia dhe lartësia e saj.

Shtrirja matet në njësi të distancës, sipërfaqes ose vëllimit, në varësi të objektit të studimit. Në Sistemin Ndërkombëtar, këto njësi janë metri (m), metri katror (m2) dhe metri kub (m3).

Masa

Masa e objekteve është sasia e materies së mbledhur në to, d.m.th. sasia e materies që i përbën ato. Masa përcaktohet nga inercia që ata shfaqin ose nga nxitimi i shfaqur nga forcat që veprojnë mbi to, dhe matet në sistemet ndërkombëtare duke përdorur njësi të masës si gram (g) ose kilogramë (kg).

Masa nuk duhet të ngatërrohet me peshën (madhësia e vektorit, e matur në Njuton) ose sasia e lëndës (e matur në mol).

peshë

Pesha është një masë e forcës që ushtron graviteti mbi një objekt. Ajo matet në Njuton (N) në Sistemin Ndërkombëtar sepse është forca që ushtrohet nga një planet mbi lëndën dhe është një vektor i madhësisë me kuptim dhe drejtim. Pesha e një objekti varet vetëm nga masa e tij dhe fuqia e fushës gravitacionale që përjeton.

Elasticiteti

Kjo veti i lejon objektet të kthehen në formën e tyre origjinale (kujtesa e formës) pasi i janë nënshtruar një force të jashtme që i detyron ata të humbasin formën e tyre (deformim elastik). Është një veti që dallon elementët elastikë nga elementët e brishtë., pra ato që rimarrin formën e tyre pas heqjes së forcës së jashtme nga ato që thyhen në fragmente më të vogla.

Inerci

Inercia është rezistenca e materies për të ndryshuar dinamikën e grimcave të saj përballë forcave të jashtme. Kur nuk ka forcë të jashtme që vepron në objekt, objekti ka vetinë të mbetet relativisht statik ose të mbajë një lëvizje relative.

Ekzistojnë dy lloje të inercisë: inercia mekanike, e cila varet nga masa, dhe inercia termike, e cila varet nga kapaciteti i nxehtësisë dhe përçueshmëria termike.

vëllim

Vëllimi është një sasi skalare që pasqyron sasinë e hapësirës tredimensionale që zë një objekt. Ajo matet në metër kub (m3) në sistemin ndërkombëtar dhe Ai llogaritet duke shumëzuar gjatësinë, gjerësinë dhe lartësinë e një objekti.

Fortësi

Fortësia është rezistenca që ushtron një substancë ndaj ndryshimeve fizike si p.sh gërvishtje, gërryerje ose depërtim. Kjo varet nga forca lidhëse e grimcave të saj. Kështu, materialet e forta priren të jenë të papërshkueshme dhe të pandryshueshme, ndërsa materialet e buta deformohen lehtësisht.

Dendësia

Dendësia i referohet për sasinë e materies së pranishme në një material dhe gjithashtu për distancën midis grimcave të tij. Prandaj, përkufizohet si masa e ndarë me vëllimin e zënë nga masa. Materialet e dendura janë të padepërtueshme dhe jo shumë poroze, ndërsa materialet e holla mund të kalojnë lehtësisht, sepse ka hapësira të hapura midis molekulave të tyre.

Njësia standarde e matjes për densitetin është pesha për vëllim ose kilogram për metër kub (kg/m3).

Vetitë e përgjithshme më specifike të materies

Cilat janë vetitë e përgjithshme të materies?

Janë ata që prekin gjërat, nuk ndryshojnë kushtetutën e tyre. Kjo do të thotë, materia vazhdon të ruajë vetitë e saj origjinale.

Tretshmëria

Është aftësia e një substance për t'u tretur kur përzihet me një lëng në një temperaturë specifike. Një shembull i thjeshtë dhe i qartë është kur shtojmë dhe heqim çokollatën pluhur në një gotë qumësht për të marrë një pije më homogjene.

Pika e vlimit dhe ngrirjes

Ndryshimi ndërmjet gjendjeve të lëngshme dhe të gazta ndodh kur temperatura e presionit të avullit të lëngut është e barabartë me presionin atmosferik në atë vend.

Kur një lëng ngrin për shkak të rënies së energjisë. Është temperatura në të cilën presionet e avullit të lëngut dhe të ngurtë janë të barabarta ose në ekuilibër dinamik.

përçueshmëri elektrike dhe termike

Quhet kapaciteti rezistent i materies për t'i lënë vendin elektricitetit. Përçuesit më të mirë elektrikë janë metalet, sepse ato ofrojnë pak rezistencë ndaj lëvizjes së ngarkesave.

Përçueshmëria termike është e ngjashme me pikën e mëparshme, por ka të bëjë me nxehtësinë. Quhet aftësia e një lënde për t'i rezistuar nxehtësisë. Disa materiale nxehen shpejt dhe transferojnë nxehtësinë në objekte të tjera. Materialet që përçojnë mirë elektricitetin zakonisht përcjellin edhe nxehtësinë, por mund të përmendim edhe drurin, letrën, tapën etj.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për vetitë e përgjithshme të materies dhe karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.