Vendet më me mjegull në botë

vendet me mjegull ne bote

Mjegulla është një re e dendur e krijuar nga pika të vogla uji që kufizon dukshëm dukshmërinë në më pak se 1 km distancë horizontale. Në Gadishull, periudha të zgjatura të mjegullës zakonisht ndodhin gjatë muajve më të ftohtë të nëntorit, dhjetorit, janarit dhe shkurtit. Gjatë kësaj kohe, kushtet e qëndrueshme atmosferike shkaktojnë rrezatim dhe mjegull ngjitëse në shtresat e poshtme të atmosferës. Të vendet me mjegull ne bote Ato janë plazhe, liqene, pyje, lumenj dhe rezervuarë.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë vendet më me mjegull në botë dhe si formohet mjegulla.

si formohet mjegulla?

mjegull në gëlqere

Mjegullat e gjata dhe afatgjata ndodhin në disa pjesë të botës, dhe ndërsa Organizata Botërore Meteorologjike mund të mos ketë një regjistrim zyrtar të vendit më me re në Tokë, analizat dhe studimet e gjera tregojnë vazhdimisht rajone të ndryshme si pionierët në këtë atmosferë. fenomen. Formimi i mjegullës është një fenomen atmosferik që ndodh kur Avulli i ujit në ajër kondensohet në pika të vogla të lëngshme, duke krijuar një pezullim të grimcave të imëta që redukton dukshmërinë. Ky proces zakonisht nxitet nga një kombinim i faktorëve klimatikë dhe gjeografikë.

Para së gjithash, temperatura dhe lagështia janë variabla që marrin pjesë në formimin e mjegullës. Kur ajri i nxehtë dhe i lagësht bie në kontakt me sipërfaqet më të ftohta, si toka ose trupat ujorë, ndodh kondensimi. Kjo kondensim ndodh sepse ajri i nxehtë mund të përmbajë më shumë avuj uji sesa ajri i ftohtë. Diferenca e temperaturës bën që avulli i ujit të ftohet dhe të kondensohet në pika të vogla.

Netët e kthjellëta janë zakonisht të favorshme për formimin e mjegullës, pasi në këto kushte, toka çliron shpejt nxehtësinë e grumbulluar gjatë ditës, duke ftohur shtresën e ajrit pranë sipërfaqes. Përveç kësaj, Prania e ujit në formë të lëngshme, si lumenjtë, liqenet ose lagështia e tokës, mund të rrisë sasinë e avullit të ujit të disponueshëm për kondensim.

Në rajonet malore, orografia është një faktor përcaktues në formimin e mjegullës. Kur ajri i lagësht ngrihet në një shpat, ai ftohet dhe bëhet i ngopur, duke çuar në kondensimin e avullit të ujit në pika të imta uji që formojnë mjegull. Kjo lloj mjegull, e njohur si mjegulla e kodrave, është e zakonshme në zonat malore dhe luginat.

Përveç këtyre faktorëve, prania e grimcave të pezulluara në ajër, si pluhuri, tymi ose aerosolet, mund të sigurojë bërthama kondensimi që avujt e ujit të ngjiten, duke përshpejtuar procesin e formimit të mjegullës.

Vende të shpeshta ku ka mjegull

formimi i mjegullës

Plazh

Në plazhe, mjegulla mund të krijohet për shkak të ndryshimit të temperaturës midis ujit dhe ajrit përreth. Brenda natës, Kur temperatura e ajrit ulet, uji i detit ruan nxehtësinë e tij më gjatë. Ky ndryshim termik bën që ajri mbi sipërfaqen e ujit të ftohet me shpejtësi, duke çuar në kondensimin e avullit të ujit dhe duke formuar një mjegull bregdetare. Ky fenomen është i zakonshëm në klimat bregdetare dhe i shton një aspekt mistik mëngjeseve në plazh.

Liqene, lumenj dhe rezervuarë

Në këto vende, formimi i mjegullës zakonisht shoqërohet me çlirimin e nxehtësisë latente. Gjatë ditës, këto trupa uji thithin rrezatimin diellor dhe ruajnë nxehtësinë. Natën, kjo nxehtësi lëshohet ngadalë, duke ngrohur shtresën e ajrit në kontakt me sipërfaqen e ujit. Kur temperatura e ajrit ulet, avujt e ujit kondensohen, duke krijuar mjegull. Kjo lloj mjegulle njihet si mjegulla e ujërave të ëmbla dhe mund të krijojë peizazhe misterioze në mjediset e liqeneve dhe lumenjve.

Pyjet

Formimi i mjegullës në pyje mund të jetë për shkak të çlirimit të lagështirës nga bimësia. Gjatë natës, bimët lëshojnë avujt e ujit në atmosferë përmes një procesi të quajtur transpirim. Kur temperatura bie, ky avull uji mund të kondensohet, duke gjeneruar një mjegull karakteristike në mbulesën e pyllit. Kjo lloj mjegull kontribuon në lagështinë e pyllit dhe ka një ndikim të drejtpërdrejtë në ekosistemin e tij.

Njihni vendet ku ka më shumë mjegull në botë

mali i Uashingtonit

Mali Washington

Mali Uashington ka arritjen e dukshme të regjistrimit të më shumë se 300 ditëve të mjegullës në një vit të vetëm. Për më tepër, ai njihet si destinacioni me kushtet më të rënda të motit, të karakterizuara nga erëra sipërfaqësore që arrijnë një shpejtësi marramendëse 372 kilometra në orë dhe temperatura më e ftohtë e perceptuar e dokumentuar ndonjëherë, si rezultat i kombinim i erërave të ftohta dhe një temperaturë që bie në -44 gradë Celsius.

Pika Reyes

E vendosur në Kaliforni, SHBA, Point Reyes Cliff është një formacion natyror i jashtëzakonshëm. Pak përtej është gremina e Point Reyes, një zonë ku fari ikonë qëndron si një fener për anijet që shpesh nuk mund të shikojnë vijën bregdetare, edhe gjatë ditës. Ashtu si me malin Uashington, të dhënat e dokumentuara e konfirmojnë këtë Ky vend përjeton një numër jashtëzakonisht të lartë të ditëve me mjegull çdo vit, duke arritur në pak më shumë se 200.. Gjelbërimi i harlisur i peizazhit ngjall imazhe të Irlandës, me shtëpi të vetmuara të vendosura në rrugët e ngushta me dy korsi, duke theksuar rëndësinë më të madhe të kujdesit.

Ishulli Njufoundland

Në pikën më lindore të Kanadasë shtrihet një rajon i mbushur me mjegull, me qytete si Trepassey dhe Argentia që durojnë më shumë se 200 ditë mjegull në vit. Edhe kryeqyteti, St. e përjeton këtë fenomen për afërsisht 185 ditë në vit. Mjegulla në këtë zonë lind nga avullimi i ujërave nëntokësore. Ndërsa ajri i lagësht ftohet, ai kondensohet dhe formon re të përbëra nga pika të vogla të varura në lartësi jashtëzakonisht të ulëta. Ndryshe nga Point Reyes Cliff dhe Mount Washington, ky ishull është kryesisht i banuar, duke e bërë atë kampionin e qartë të vendeve më të mjegullta në botë.

po lugina

Në Luginën Po, që ndodhet në Italinë veriore, formimi i mjegullës ndodh shpesh për shkak të topografisë unike dhe kushteve specifike të motit të rajonit. Është një fushë e gjerë lumore e rrethuar nga vargmalet malore, si Alpet dhe Apeninet. Gjatë stinës së vjeshtës dhe dimrit, netët në këtë rajon janë të ftohta dhe Prania e lumenjve, kanaleve dhe lagështisë në tokë kontribuon dukshëm në formimin e mjegullës.

Gjatë natës, toka ftohet me shpejtësi, duke çliruar nxehtësinë e grumbulluar gjatë ditës. Afërsia e lumenjve si lumi Po dhe trupave të tjerë ujorë ruan nxehtësinë dhe kontribuon në gjenerimin e një shtrese ajri të lagësht mbi fushë. Kur kjo shtresë e ajrit të ngrohtë dhe të lagësht bie në kontakt me temperaturat e ulëta të natës, avulli i pranishëm i ujit kondensohet, duke formuar një mjegull të dendur në Luginën e Po.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për vendet më të mjegullta në botë dhe se si është formuar.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.