vargjet malore

Himalajet

L vargjet malore Ato janë hapësira të mëdha të maleve të ndërlidhura, të cilat në përgjithësi shërbejnë si kufij gjeografikë midis vendeve. Ata filluan në zonat ku toka ndryshon për shkak të lëvizjes së pllakave tektonike, duke bërë që sedimentet të ngjeshin, të ngrihen në sipërfaqen e tokës dhe të kenë origjinën në vargmalet e ndryshme malore. Malet shpesh kanë maja. Lartësia e sedimenteve të saj mund të marrë forma dhe madhësi të ndryshme, të tilla si malet, vargjet, kodrat, malet ose kreshtat.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për vargjet malore, formimin e tyre, klimën dhe llojet.

Formimi i vargmaleve malore

vargjet malore

Malet formohen nga lëvizja e pllakave tektonike të tokës, të cilat përplasen, palosen dhe deformohen derisa të ngrihen mbi koren e tokës. Sedimentet e vendosura në sipërfaqe preken nga fenomene të jashtme, si p.sh temperatura e lartë, erozioni i tokës me erë, erozioni ujë, etj.

Malet gjithashtu mund të krijohen nga lartësitë nënujore. Ky është rasti për ishullin e Havait dhe ishujt përreth tij, të cilët formojnë një sistem malor në fund të detit, dhe majat e tyre shfaqen mbi nivelin e detit për të formuar një grup ishujsh.

Mali më i lartë në botë i zbuluar ishte Mauna Kea në Hawaii. Përbëhet në një vullkan i fjetur që u fundos në Oqeanin Paqësor. Ka 10.203 metra nga poshtë lart, por lartësia është 4.205 metra. Mali më i lartë sipas nivelit të detit është Mount Everest, 8850 metra mbi nivelin e detit.

Klimë

Malet e Andeve

Sa më i lartë presioni atmosferik, aq më pak oksigjen është në dispozicion.

Klima malore (e quajtur edhe klima alpine) ndryshon me vendndodhjen, topografinë dhe lartësinë e maleve. Klima përreth ndikon në temperaturën e malit nga rrëza e malit në lartësinë mesatare, sa më e lartë të jetë lartësia e majës së malit, aq më i madh është kontrasti me klimën rajonale.

Nga 1.200 metra mbi nivelin e detit, temperatura bëhet më e ftohtë dhe më e lagësht, dhe shirat janë të bollshëm. Presioni atmosferik zvogëlohet për shkak të rritjes së lartësisë, që do të thotë se presioni i ajrit po bëhet gjithnjë e më i ulët, dhe është e vështirë për organizmat të marrin frymë ndërsa ngjiten.

Ejemplos

Cantabrian

Një sierra është një nëngrup i një vargu të vogël malor të vendosur në një varg malor më të madh. Malet karakterizohet nga ngritje të parregullta ose shumë të ndryshme, por me lartësi të mesme.

Një shembull është Sierra Negra, Meksikë, e vendosur midis shteteve të Veracruz dhe Puebla (pjesë e Maleve të Re Vullkanike). Përbëhet nga një vullkan i shuar dhe është mali i pestë më i lartë në vend me një lartësi prej 4.640 metra. Shtë një destinacion i madh turistik për biçikletë malore dhe shëtitje.

Malet e Andeve

Andet janë mali i dytë më i lartë pas Himalajeve. Systemshtë një sistem malor në Amerikën e Jugut. Rangeshtë vargmali më i gjatë malor në botë, me një gjatësi totale prej 8.500 kilometrash dhe një lartësi mesatare prej 4.000 metrash, është vargu i dytë më i lartë malor pas Himalajeve. Maja e saj më e lartë është Aconcagua, e cila është 6,960 metra mbi nivelin e detit. Ndodhet në një zonë me aktivitet të fortë sizmik dhe vullkanik.

Andet u formuan në Epokën Mesozoike. Ai shtrihet nga rajoni aktual venezuelian i Táchira në Tierra del Fuego në Argjentinë (përmes Kolumbisë, Ekuadorit, Perusë, Bolivisë dhe Kilit). Udhëtimi i tij vazhdoi në jug, duke formuar një mal nënujor të quajtur "Arco de las Antillas del Sur" ose "Arco de Scotia", disa nga majat e tij u shfaqën në det për të formuar ishuj të vegjël.

Himalaja

Lartësia mesatare e Himalajeve është 6.100 m. Ndodhet në Azi dhe është seria më e lartë malore në botë. Ndër malet e shumta që e përbëjnë atë, dallohet Mount Everest, pika më e lartë në botë me 8.850 metra mbi nivelin e detit, dhe për shkak të sfidave të mëdha që përmban, është bërë simbol i alpinistëve në të gjithë botën.

Himalajet u formuan rreth 55 milion vjet më parë. Ai shtrihet 2.300 kilometra nga Pakistani verior në Arunachal Pradesh (Indi), duke kapërcyer Tibetin për të gjithë udhëtimin. Lartësia mesatare e saj është 6.100 metra.

Tre sistemet kryesore të ujit të Azisë kanë lindur në Himalajet: Indus, Ganges dhe Yangtze. Këta lumenj gjithashtu ndihmojnë në rregullimin e klimës së tokës, veçanërisht në pjesën qendrore të kontinentit Indian. Himalajet janë shtëpia e disa akullnajave si Siachen (më i madhi në botë jashtë rajoneve polare), Gangotri dhe Yamunotri.

Vargmalet e tjera malore

Ne do të përshkruajmë disa nga vargjet më të rëndësishme malore në botë:

  • Vargmali i Neovolánica (Meksikë). Shtë një sistem malor i formuar nga vullkane aktive dhe jo aktive, nga Cabo Corrientes në bregun perëndimor deri në Xalapa dhe Veracruz në bregun lindor, duke kaluar Meksikën qendrore. Majat më të larta si Orizaba (5.610 metra), Popocatépetl (5.465 metra), Istachivat (5.230 metra) dhe Colima (4.100 metra) bien në sy. Shumë nga luginat dhe pellgjet e tij përdoren për bujqësi dhe toka e tij e pasur me metale përmban argjend, plumb, zink, bakër dhe kallaj.
  • Alpet (Evropë). Systemshtë sistemi malor më i gjerë në Evropën Qendrore, duke formuar një hark malor 1.200 km të gjatë që shtrihet nga Franca lindore në Zvicër, Itali, Gjermani dhe Austri. Disa nga majat e tij janë më shumë se 3.500 metra të larta dhe përmbajnë më shumë se 1.000 akullnaja. Gjatë historisë, shumë manastire të krishtera janë vendosur në malet e Alpeve në kërkim të qetësisë.
  • Malet Shkëmbore (Amerika e Veriut). Shtë një varg malor që shtrihet nga Kolona Britanike në Alberta veriore dhe Kanada në jug të New Mexico. Gjatësia e përgjithshme është 4.800 kilometra dhe majat janë rreth 4.000 metra të larta. Ai përmban akullnajat e rëndësishme si Dinwoody dhe Gooseneck, të cilat po zvogëlohen më shpejt dhe më shpejt për shkak të ngrohjes globale.
  • Pirenej (Spanjë dhe Francë). Shtë një sistem malor që shtrihet nga lindja në perëndim midis Spanjës dhe Francës (nga Kepi Cruz në Mesdhe deri në Malet Cantabrian) dhe shtrihet mbi 430 kilometra. Majat e tij më të larta janë në mes të maleve dhe janë më shumë se 3.000 metra të larta, të tilla si Aneto (3.404 metra), Posets (3.375 metra), Monte Perdido (3.355 metra) dhe Pico Maldito (3.350 metra). Aktualisht, ajo ka disa akullnaje të vogla të vendosura mbi 2700 metra mbi nivelin e detit.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për vargjet më të mëdha malore në botë dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.