Vala e ftohtë në Japoni: vendi regjistron temperaturën e tij më të ulët në 48 vjet

Stuhi dëbore në Japoni

Imazh - Sputniknews.com

Dimri zakonisht është sinonim i acarit, reshjeve të borës, peizazheve të bardha dhe veshjeve të ngrohta. Por nëse nuk jeni mësuar shumë me temperaturat e ulta jo vetëm që mund të kaloni keq por do të duhet të vishni edhe një xhaketë të mirë për t'ju ngrohur. Në JaponiMegjithëse çdo vit reshjet zakonisht bien në formën e borës, Kishin kaluar 48 vjet që kur banorët e saj e panë vendin e tyre kaq të bardhë.

Që nga e hëna e kaluar, 22 janar, ata kanë pësuar një valë të ftohtë që duket se për momentin nuk duan të largohen.

Fajtor është hyrja e ajrit të ftohtë nga Siberia dhe reshjet e borës me efekt liqeni që kanë mbuluar Japoninë me dëborë. Por tani problemi nuk është dëbora vetë, por temperaturat e ulëta të shkaktuara nga ajri siberian që vazhdon të arrijë vendin edhe sot. Për shkak të kësaj, në kryeqytetin, Tokio, ata regjistruan -4ºC, temperatura më e ulët në 48 vitet e fundit, por në vendet e tjera ata kanë edhe më keq.

Ky është rasti i atyre njerëzve që jetojnë afër ose duan të shkojnë të shohin Mali Fuji (Fujisan). Atje një temperaturë prej -26'6ºC sot, 26 janar. Një vlerë aq e ulët sa ka mbuluar malin e mrekullueshëm me të bardhë siç është parë rrallë.

Fatkeqësisht, kur ndodhin gjëra që nuk jeni mësuar, nuk është e pazakontë që të pendoheni për dëmin. Reshjet e mëdha të borës në Tokio shkaktuan kaos në transportin publik, si dhe plagosën qindra njerëz. Ne anen tjeter, shpërthimi i malit Mtoshirane dhe një ortek pasues në qendër të vendit shkaktoi një vdekje dhe një duzinë të plagosur në një vendpushim skish.

Agjensia meteorologjike e vendit presin reshje dëbore deri në 40 centimetra në rajonin verior të Hokkaido deri të shtunën, kështu që nëse jeni në zonë kini kujdes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.