Valët e Nazaré

Çdo surfer ka dëgjuar ndonjëherë për valët më gjigante në planet. Bëhet fjalë për valët e Nazaré. Ato konsiderohen të jenë një lloj i valëve gjigante që kanë thyer rekorde të botës Guinness për nga madhësia. Valët e kafshëve që çdo surfer i ëndërron diku. Megjithatë, pse ndodhin këto valë gjigante?

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se cilat janë valët e Nazaré dhe pse ato ndodhin.

Cilat janë valët e Nazaré

Nazaré është një qytet shumë i vogël, por mjaft i bukur ku jetojnë kryesisht peshkatarë. Foundshtë gjetur në zona portugeze rreth 100 kilometra në veri të Lisbonës. Deri para shumë vitesh nuk ishte e panjohur për shumicën e njerëzve. Sidoqoftë, sot ky vend është i njohur mirë pasi ekzistojnë vendet ku shpërthejnë valët gjigante. Dhe është që këto valë janë të afta të thyhen përpara farit të saj dhe kanë një madhësi të madhe.

Jo vetëm që është i famshëm për surfers, por për të gjitha llojet e udhëtarëve dhe turistëve jashtë këtij sporti. Dhe kjo është një nga valët më të mëdha të surfuara ndonjëherë dhe që konsiderohen si malet e vërteta të ujit. Ka shumë njerëz që pyesin pse ndodh në këtë lloj valësh në këtë vend. Ne do ta shpjegojmë këtë në një mënyrë të thjeshtë.

Duhet ta dini se shumë valë formohen nga ndryshimet në thellësi që ekzistojnë në morfologjinë detare. Ne e dimë që rrymat oqeanike drejtohen nga era dhe ndryshimet në temperaturë ose kripësi të ujit. Prandaj, pasi ka ndryshime të mëdha në thellësi midis shelfit kontinental dhe kanionit, ka një rrjedhë uji që bën që të ndodhin valë të mëdha.

Kanioni Nazare konsiderohet gryka detare më e thellë në të gjithë bregdetin evropian dhe një nga më të thellat në botë. Sshtrirja u mbulon rreth 230 kilometra dhe një thellësi prej 5.000 metra. Kur ka një valë të fuqishme stuhie nga WNW dhe brigjet Nazare, ndodh një aspekt kurioz që përfshin disa faktorë: kamionin, shelfin kontinental dhe rrymën bregdetare. Si rezultat, ato formojnë valët më të mëdha në botë.

Formimi i valëve të Nazaré

Kur valët drejtohen drejt bregut të këtij qyteti, ai zakonisht rritet me shpejtësi pasi ekzistojnë dy variabla gjeomorfologjikë që e shkaktojnë atë. Këto ndryshore gjeomorfologjike, të cilat në thelb janë morfologjia e pjesës detare dhe shpejtësia e erës, janë ato që bëjnë që të ndodhë kjo lloj valë gjigande. Për ta shpjeguar më mirë këtë, le të imagjinojmë që Oqeani Atlantik, duke qenë shumë i thellë, Papritmas, ai takon një "hap" që zvogëlon thellësinë e oqeanit pothuajse papritur. Ky ndryshim në thellësinë e oqeanit bën që ënjtja të ngjeshet dhe të projektohet lart.

Përveç kësaj, një aspekt tjetër që gjeneron këtë lloj të valëve gjigante është se një rrymë uji kanalizohet përgjatë bregdetit në një drejtim veri-jug. E njëjta rrymë uji që vjen në drejtim të valëve hyrëse është ajo që kontribuon në rritjen e mëtejshme të lartësisë së valëve që arrijnë në bregdet. Për një efekt më të madh, larja e pasme, e njohur gjithashtu si uji i projektuar nga plazhi drejt detit, do të rrisë lartësinë e valëve të incidentit me disa metra më shumë. Të gjitha këto lloje të variablave dhe situatave i bëjnë Valët Nazare mbajnë një rekord botëror Guinness për valët më të mëdha të surfuara ndonjëherë.

Mund të thuhet se formimi i këtij lloji të valëve gjigante ka një efekt zinxhir. E para është ndryshimi në thellësitë e morfologjisë detare. Kjo është, ka zona shkëmbore dhe dete që kanë qëndrime të ndryshme që kontrastojnë shpejtësinë dhe thellësinë me të cilën valët vijnë dhe ndryshojnë për të kthyer thellësinë e thënë. Ky ndryshim në thellësi është ai që shkakton një rritje në lartësinë e valës dhe ndërsa valët konvergojnë me kanionin, rryma lokale e ujit rritet. Lidhja e fundit në zinxhir është kundërlarja që ndihmon për të rritur më tej nivelin dhe lartësinë e valës.

Si parashikohen valët bregdetare

valët e Nazaré

Nëse jeni një surfer që udhëtoni në zona të ndryshme të botës për të kapur valë gjigante, parashikimi i këtyre valëve është i rëndësishëm. Sidoqoftë, matja e valëve në det të hapur është një detyrë më e vështirë nga sa tingëllon. Kjo është për shkak të faktit se ka ndryshime në lartësi që regjistrojnë buoys dhe se nuk është e mundur të dallosh secilën valë veç e veç. Të gjitha vozat janë të mbivendosura dhe valët vijnë nga drejtime të ndryshme. Si rezultat, u përdor fryrja e hapur e oqeanit dhe u mat duke përdorur standardet statistikore. Kjo është, matjet përdoren për të bërë që mesataret të jenë madhësia e valëve.

Në vend të kësaj, të jesh në gjendje të parashikosh lartësinë e valës në zonat bregdetare është një proces më i drejtpërdrejtë. Dhe fakti është që valët duhet të marrin një drejtim preferencial ndërsa afrohen në kontinent. Ndarja midis valëve të ndryshme përcaktohet më mirë në bregdetin e detit të hapur. Prandaj, lehtë mund të matni madhësinë e valëve në Nazaré dhe të vlerësoni se sa larg do të shkojnë valët. Për këtë përdoren modele matematikore që marrin parasysh disa parametra si p.sh. është forca e erës dhe drejtimi në të cilin fryn. Ju gjithashtu duhet të merrni parasysh disa variabla të tilla si gjendja e baticave, fryrja e pjesës së poshtme dhe topografia nënujore e zonës në fjalë.

Këto modele nuk janë të afta të parashikojnë me saktësi totale lartësinë që do të ketë secila valë veç e veç. Ai siguron vetëm një figurë që pasqyron një lartësi të përgjithshme që valët kanë zakonisht kur arrin në bregdet. Siç kemi përmendur më parë, përdoren të dhëna statistikore që përziejnë të gjitha të dhënat e marra duke përdorur mjete për të përpunuar atë që njihet si zilja e Gausit.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth valëve të Nazaré.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.