Uragani Dorian

uragani dorian

Ne e dimë që ndryshimi i klimës po rrit frekuencën dhe intensitetin me të cilin ndodhin fenomene meteorologjike të një diapazoni të jashtëzakonshëm. Në këtë rast, do të flasim Uragani Dorian. Ajo u zhvillua në Shtator 2019 dhe u rendit si kategoria 5. Ky nivel i kategorisë është maksimumi. Ajo shkaktoi katastrofa serioze dhe na mësoi tendencën e ndryshimit të klimës për të krijuar më të shpeshta këto lloje të ngjarjeve ekstreme të motit.

Prandaj, ne do të kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini në lidhje me Uraganin Dorian, karakteristikat e tij dhe pasojat e tij.

tipare kryesore

stanjacioni i uraganit dorian

Shkalla Saffir-Simpson është një sistem i matjes së uraganeve. Ajo është e ndarë në 5 kategori, të cilat marrin parasysh shpejtësinë e erës dhe aktivitetin ciklonik pas uraganeve, dhe marrin parasysh rritjen jonormale të nivelit të detit pas stuhive. Uragani Dorian arriti në kategorinë 5, e cila është më e madhja dhe më e rrezikshmjaEdhe pse u ngadalësua kur arriti në Bahamas, duke shkaktuar dëmtime serioze dhe të paktën pesë vdekje.

Le të shohim se çfarë shpejtësie të erës varet nga kategoria:

 • Kategoria 1: Erërat ndërmjet 118 dhe 153 KM / orë
 • Kategoria 2: Erërat midis 154 dhe 177 KM / orë
 • Kategoria 3: Erërat ndërmjet 178 dhe 209 KM / orë
 • Kategoria 4: Erërat ndërmjet 210 dhe 249 KM / orë
 • Kategoria 5: Erëra me më shumë se 249 KM / orë

Pista e Uraganit Dorian

Bahamas si një shënjestër

Kur u zbulua Uragani Dorian, Qendra Kombëtare e Uraganeve u befasua nga "pasiguria në parashikimin e shtegut" të ciklonit. Qendra Kombëtare e Uraganeve mendoi se për shkak të gamës së gjerë të zgjidhjeve të modelimit, besueshmëria e parashikimeve të intensitetit ishte akoma e ulët. Duhet të theksohet se ciklonet tropikale kompakte si Dorian shpesh janë të vështira të parashikohen.

Doriani kishte një periudhë të fuqisë së armatosur dhe pompimit, kryesisht sepse pluhuri nga Sahara arriti në Detin Karaibe dhe ngadalësoi zhvillimin e tij. Edhe ky fenomen bën që diametri i ciklonit të lëkundet midis 35 km dhe 75 km. Nga pjesa e parë, kjo trajektore tregoi se kishte kaluar nëpër Porto Riko dhe në verilindje të Republikës Dominikane. Disa madje parashikuan se mund të arrinte në veri të Kubës. Por ai u befasua përsëri, duke lënë vetëm disa shira në Porto Riko. Në fund, ajo u drejtua në veriperëndim dhe arriti në Bahamas dhe Florida në Shtetet e Bashkuara.

Panorama që Doriani la në arkipelagun e Bahamas ishte e zymtë. Të paktën 5 të vdekur dhe më shumë se 20 të plagosur. Sipas një raporti nga Kryqi i Kuq Ndërkombëtar, lëshuar të hënën, 2 shtator 2019, më shumë se 13 mijë shtëpi u dëmtuan rëndë dhe disa u shkatërruan drejtpërdrejt. Përveç kësaj, përmbytjet shkaktuan Ishujt Abaco, një grup gjiresh në veriperëndim të Bahamas. Puset e ujit të pijshëm ishin të ndotur me ujë të kripur.

Shërbimet e prekura nga uragani Dorian

Në Shtetet e Bashkuara, kalimi i uraganit preku më shumë se 600 fluturime. Për shkak të mbërritjes së uraganit, aeroportet në Orlando, Daytona Beach, Fernandina Beach, Jacksonville dhe Pompano Beach do të qëndrojnë të mbyllura deri të Mërkurën. Përveç kësaj, portet e Florida gjithashtu ndaluan së ofruari shërbime dhe trenat u pezulluan gjithashtu. Në Xhorxhia, Karolina e Jugut dhe Karolina e Veriut, të gjithë banorët që jetonin në lindje të I-95 u evakuuan për shkak të potencialit për përmbytje.

Uragani ishte i pranishëm në Bahamas për 18 orë. Ishte një makth i vërtetë. Megjithëse pritej të ngadalësohej dhe madje të ndalet, shumë pak prisnin që ndalesa e tij mbi Bahamas të zgjaste kaq gjatë.

Nga e hëna pasdite, Dorian qëndroi pothuajse në të njëjtin vend deri në agimin e së martës, kur filloi të lëvizte në veriperëndim me shpejtësinë e një breshke: 2 km / orë që më vonë u ngrit në 7 km / orë.

Trendi i uraganit

uragani dhe ndryshimi i klimës

Sipas shkencëtarëve ekziston një trend shqetësues që vjen nga ndryshimi i klimës. Ciklonet tropikale janë bërë më të mundshme të ndalojnë pranë bregdetit dhe të kalojnë disa orë mbi këto rajone. Padyshim që ky është një fakt shumë shqetësues, pasi efektet negative në qytete do të shihen për një kohë më të gjatë. Sipas studimeve, shpejtësia mesatare e uraganeve ka rënë 17%, midis 15,4 km / orë dhe 18,5 km / orë.

Fakti që uragani ndalet në një zonë të caktuar do të thotë që dëmtimi në atë zonë do të rritet në mënyrë eksponenciale. Kjo sepse era dhe shiu ndikojnë në rajone për një periudhë më të gjatë kohore. Për shembull, Harvey derdhi më shumë se 1.500 milimetra shi mbi Hjuston pasi ishte atje për disa ditë. Uragani Dorian goditi Bahamas me një baticë të lartë dhe një shi më shumë se 48 orë.

Shkaqet

Sipas studimeve, në gjysmën e shekullit të fundit, çdo stuhi që është ndalur ose ngadalësuar ka një arsye të veçantë. Arsyeja lidhet me dobësimin ose shembjen e modeleve të erës në shkallë të gjerë. Megjithatë, kjo situatë besohet të jetë për shkak të ngadalësimit të përgjithshëm të qarkullimit atmosferik (era globale), duke formuar uragane në tropikët dhe duke lëvizur drejt poleve në gjerësitë gjeografike të mesme.

Uraganët nuk lëvizin vetë: ato lëvizin nga rrymat globale të erës, të cilat ndikohen nga gradientët e presionit në atmosferë.

Pak ekspertë dyshojnë në ndikimin e ngrohjes globale në ciklonet tropikale. Philip Klotzbach, një meteorolog në Universitetin Shtetëror të Kolorados në Shtetet e Bashkuara, tha se nuk ka asnjë provë që ndryshimi i klimës po gjeneron më shumë uragane, por ka prova që ndryshimi i klimës po krijon kushte që ata të bëhen më shkatërrues. Për shembull, Dorian është uragani i pestë i Kategorisë 5 që formohet në Atlantik në vetëm katër vjet, një rekord i paparë. Një atmosferë më e ngrohtë mund të mbajë më shumë lagështi dhe prandaj sjell më shumë shi. Për më tepër, me rritjen e niveleve të detit, vërshimi i stuhisë depërton më në brendësi, pasi niveli i detit është më i lartë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth Uraganit Dorian dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.