Tropikët e Tokës

tropikët e tokës

Qeniet njerëzore kanë përcaktuar linjat imagjinare në planetin tonë për të përcaktuar gjerësinë dhe dimensionet e vendeve dhe kontinenteve. Këto gjerësi ndahen në veri, jug, lindje dhe perëndim. Vija që ndan veriun nga jugu quhet Ekuador dhe e lë planetin të ndarë në ato që quhen tropikët e tokës. Kemi Tropikun e Bricjapit dhe Tropikun e Gaforres.

Në këtë artikull do të tregojmë se cilat janë karakteristikat kryesore të tropikëve të Tokës dhe cila është e rëndësishme që ato kanë.

Tropikët e Tokës

Karakteristikat e tropikëve të tokës

Tropikët janë vija paralele me ekuatorin, 23º 27' nga ekuatori në të dy hemisferat. Ne kemi Tropikun e Gaforres në veri dhe Tropikun e Gaforres në jug.

Ekuatori është vija me diametrin më të madh. Është pingul me boshtin e Tokës në mes të tij. Rrethi më i madh në tokë, pingul me boshtin e tij, e ndan tokën në dy pjesë të barabarta të quajtura hemisfera: veri ose veri (hemisfera veriore) dhe jug ose jug (hemisfera jugore). Gjatësitë gjeografike tokësore formojnë rrathë të mëdhenj pingul me ekuatorin tokësor dhe kalojnë nëpër pole.

pingul me ekuatorin, rreth Tokës mund të vizatohet një rreth imagjinar i pafund, diametri i të cilit përkon me boshtin polar. këto rrathë Ato përbëhen nga dy gjysmërretha të quajtur meridianë dhe antimeridianë., respektivisht. Karakteristikat e meridianëve janë si më poshtë:

 • Ata të gjithë kanë të njëjtin diametër (boshtin e tokës).
 • Ato janë pingul me ekuatorin.
 • Ato përmbajnë qendrën e tokës.
 • Ata bashkohen në pole.
 • Së bashku me anti-meridianët e tyre përkatës ata e ndajnë Tokën në dy hemisfera.

Tropiku i Bricjapit

solstici

Tropiku i Kancerit është një vijë imagjinare horizontale ose paralele që rrotullohet rreth Tokës me 23,5° në jug të ekuatorit. Është pika më jugore në Tokë, që shtrihet nga pika më jugore në veri të Tropikut të Kancerit dhe është përgjegjëse për të shënuar skajin jugor të tropikëve.

Tropiku i Bricjapit është quajtur kështu sepse Dielli është në Bricjap gjatë solsticit të dhjetorit. Të Emërimi u bë rreth 2000 vjet më parë, kur dielli nuk ishte më në këto yjësi. Në solsticin e qershorit, Dielli është në Demi, dhe në solsticin e dhjetorit, Dielli është në Shigjetar. Quhet Bricjapi sepse në kohët e lashta, kur ndodhte solstici veror në hemisferën jugore, dielli ishte në yjësinë e Bricjapit. Aktualisht ndodhet në yjësinë e Shigjetarit, por tradita e pranon ende emrin Tropiku i Bricjapit sipas traditës.

Karakteristikat janë si më poshtë:

 • Dallimet sezonale në tropikët janë minimale, kështu që jeta është përgjithësisht e ngrohtë dhe me diell në tropikët e Bricjapit.
 • Majat e ftohta të shkretëtirave Atacama dhe Kalahari, Rio de Zhaneiro dhe Andet ndodhen në Tropikun e Bricjapit.
 • Këtu rritet pjesa dërrmuese e kafesë në botë.
 • Kjo është një vijë imagjinare që përcakton pikën më të largët në jug që dielli mund të arrijë në mesditë.
 • Ai është përgjegjës për përcaktimin e kufijve jugorë të tropikëve.
 • Vendi i parë që fillon është në bregun e shkretëtirës së Namibisë, në Sandwich Harbour.
 • Tropikët kalojnë lumin Limpopo, një kanal i madh që kalon përmes Afrikës së Jugut, Botsvanës dhe Mozambikut dhe derdhet në Oqeanin Indian.
 • Tropiku i Bricjapit prek vetëm provincën më veriore të Afrikës së Jugut, por përfshin Parkun Kombëtar Kruger.

Tropiku i kancerit

Linja e Ekuadorit

Tropiku i Kancerit është vija e gjerësisë gjeografike që rrethon Tokën në rreth 23,5° në veri të gjerësisë gjeografike ekuatoriale. Kjo është pika më veriore në Tokë. Gjithashtu, është një nga pesë matjet kryesore të marra në njësitë e gjerësisë gjeografike, ose rrathët e gjerësisë gjeografike, që ndajnë Tokën, mos harroni se matjet e tjera janë Bricjapi, Ekuatori, Rrethi Arktik dhe Rrethi Antarktik.

Tropiku i Kancerit është shumë i rëndësishëm për degën e gjeografisë që studion Tokën, sepse përveç se është pika më veriore që tregon drejtpërdrejt rrezet e diellit, ka edhe funksionin e shënjimit të skajit verior të tropikëve. duke u shtrirë nga veriu nga ekuatori në Tropikun e Kancerit dhe nga jugu në veri të vijës së regresionit. Tropiku i Gaforres është vija e gjerësisë që rrethon tokën në 23,5° në veri të gjerësisë gjeografike ekuatoriale, është pika më veriore e Tropikut të Gaforres dhe një nga shkallët e përdorura për të ndarë tokën.

Gjatë solsticit të qershorit ose verës, dielli tregon yjësinë e Gaforres, kështu që vija e re e gjerësisë gjeografike quhet Tropiku i Gaforres. Por duhet përmendur se emri është dhënë më shumë se 2000 vjet më parë, dhe dielli nuk është më në Gaforre. Aktualisht ndodhet në yjësinë e Demit. Megjithatë, për shumicën e referencave, pozicioni i gjerësisë gjeografike të Tropikut të Kancerit në 23,5°N është më i lehtë për t'u kuptuar. Karakteristikat e tyre janë:

 • Është gjerësia gjeografike më veriore ku dielli mund të shfaqet drejtpërdrejt mbi kokë, dhe ndodh gjatë solsticit të famshëm të qershorit.
 • Në veri të kësaj linje, ne mund të gjejmë zona subtropikale dhe veriore të buta.
 • Në jug të Tropikut të Kancerit dhe në veri të Bricjapit është tropikal.
 • Stinët e saj nuk shënohen nga temperatura, por nga një kombinim i erërave tregtare që tërheqin lagështinë nga oqeani dhe prodhojnë shira sezonalë të quajtur musonë në Bregun Lindor.
 • Llojet e ndryshme të klimës mund të dallohen në tropikët, sepse gjerësia gjeografike është vetëm një nga shumë faktorë që përcaktojnë klimën tropikale.
 • Ai përmban zonën më të madhe të pyjeve tropikale të lagështa në botë.
 • Ai është përgjegjës për përcaktimin e kufirit verior të vijës vertikale midis diellit dhe tokës gjatë solsticit veror të hemisferës veriore.

Siç mund ta shihni, njeriu ka përdorur linja imagjinare për të ndarë planetin sipas karakteristikave klimatike dhe është shumë i dobishëm për hartografi dhe gjeografi. Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për tropikët e Tokës dhe karakteristikat e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.