Tre pyje spanjolle do të jenë laboratorë natyralë

Sierra de Cazorla

Studimi i efekteve të ndryshimit të klimës, si në hapësirat urbane ashtu edhe në ato natyrore, është i një rëndësie jetike gjatë miratimit të politikave të adaptimit. Për atë, tre pyje në gadishull do të shndërrohen në laboratorë natyralë për një vit me qëllim vlerësimin dhe studimin e ndikimeve të ndryshimeve klimatike dhe cenueshmërisë së pyjeve me pisha në Spanjë.

Në mënyrë që të përshtaten më mirë pyjet dhe mjediset natyrore ndaj ndryshimeve klimatike, studimi dhe vlerësimi i tyre është i nevojshëm. A doni të dini më shumë për ato studime që do të kryhen në pyjet tona?

Pyjet si laboratorë

valsain

Pyjet e Valsaín (Segovia), Cazorla (Jaén) dhe Barrantes (Pontevedra), të vendosura në lartësi shumë të ndryshme dhe me kushte klimatike shumë të ndryshme, janë zgjedhur për të kryer një projekt që do të vlerësojë ndikimet në mjedis dhe si të zbatohen praktikat që ndihmojnë në uljen e prekshmërisë së tyre ndaj ndryshimeve klimatike.

Këto tre pyje të zgjedhura për hulumtim janë të certifikuara nga FSC. Kjo është një vulë që i akrediton ata si ato male që menaxhohen në mënyrë korrekte dhe menaxhimi i të cilave është në përputhje me ruajtjen e burimeve natyrore, si dhe biodiversitetin.

Drejtori teknik i FSC, Silvia Martínez, ka treguar se përfundimet që do të merren në studimin e ndryshimit të klimës në këto pyje të përmirësojë menaxhimin e masave pyjore për adaptim më të mirë. Për më tepër, me rezultatet e marra, jo vetëm që planet e adaptimit mund të zbatohen për pyjet e zgjedhura, por ato gjithashtu mund të ekstrapolohen në të gjithë zonën pyjore.

Hapësira të Rrjetit Natura 2000

Të tre hapësirat e zgjedhura dallohen për menaxhimin e mirë të pyjeve që është kryer historikisht në to dhe për të qenë gjithashtu vende shumë emblematike dhe të njohura. Malet Valsaín janë të përfshira në Parkun Kombëtar Sierra de Guadarrama; Mali Navahonda në Parkun Natyror Sierras de Cazorla, Segura dhe Las Villas; dhe malet e Barrantes janë "fqinjë në duar të përbashkëta", një figurë e rrënjosur thellë në kulturën Galician dhe e cila ka qenë vendimtare nga pikëpamja sociale, ekonomike dhe mjedisore.

Përveç kësaj, Valsaín dhe Navahonda janë përfshirë në lista e Rrjetit të Zonave të Mbrojtura Natyrore, Natura 2000.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.