Toka është e nxehtë e kuqe

Anomali e temperaturës

Imazhi - Mjedisi i KB

Në vitet e fundit fjalët ndryshim i klimës dhe ngrohje globale janë protagonistët kryesorë të lajmeve. Megjithëse janë fenomene që kanë ndodhur më parë dhe që do të ndodhin përsëri në të ardhmen, ajo që po ndodh sot po përkeqësohet për shkak të ndikimit që njerëzit kanë në mjedis.

Situata është shumë e rëndë. Nga 1880 deri në 2012, temperatura mesatare globale u rrit me 0,85ºC, e cila ka shkaktuar zvogëlimin e sipërfaqes së akullit në Polakë dhe ngritjen pasuese të nivelit të detit.

Kjo shpesh mendohet si thjesht fjalë, ose vepër shumë e largët. Por realiteti është se po ndodh. Emetimi i vazhdueshëm i gazrave ndotës po na vë në rrezik të gjithëve. Dhe nëse na duhej më shumë provë se ky është një fenomen i vërtetë, Anti Lipponen, fizikan në Institutin Meteorologjik të Finlandës, krijoi një grafik i animuar në të cilin mund të shohim se si ka ndryshuar temperatura globale në të gjithë botën.

Në fillim, mund të vërehen shirita blu dhe jeshilë, por me kalimin e viteve temperatura e secilit vend rritet dhe ato fillojnë të njollosin të kuqe, derisa më në fund në 2016 të gjitha shiritat janë të kuq dhe të verdhë-kuqërremtë.

Termometri

»Nuk ka asnjë vend që dallohet qartë nga grafiku. Ngrohja është me të vërtetë globale, jo lokale"I tha Liponnen Klima Qendrore. Dhe megjithëse në 2010 qeveritë ranë dakord se është e nevojshme të zvogëlohen emetimet për të shmangur që temperatura mesatare të mos rritet më shumë se 2ºC, për fat të keq duket se Marrëveshja e Parisit nuk do të jetë e mjaftueshme për të shmangur pasojat.

Pak nga pak, ngadalë por me siguri, planeti Tokë po nxehet. Në vitet e ardhshme ka më shumë gjasa që rekordet të vazhdojnë të thyhen, përveç nëse situata ndryshon në mënyrë drastike.

Ju mund të shihni grafikun këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.