Termostat WIFI

Termostat WIFI

Ju mund të keni dëgjuar një termostat WIFI ose termostat i zgjuar. Ju ndoshta mendoni se është diçka e ngjashme me termostatin Netatmo. Kjo sepse ata u shfaqën të parët. Në këtë mënyrë, një hap i mirë teknologjik mund t'u jepej shtëpive tona. Dhe është që kur të vijnë ngricat dhe temperaturat e ulta të ulëta të dimrit, ne fillojmë të pyesim nëse është e nevojshme të kemi ngrohje apo jo në shtëpi. Nga njëra anë, ne duhet të jemi të ngrohtë, por nga ana tjetër, kemi frikë nga ato fatura të larta të energjisë elektrike.

Ne do të flasim për termostatin WIFI dhe do të analizojmë të gjitha tiparet e tij. Përveç kësaj, ne do të theksojmë avantazhet dhe disavantazhet e përdorimit të tij. Nëse doni të dini më shumë, vazhdoni të lexoni

Çfarë është termostati WIFI?

Funksionalitete të ndryshme të termostatit WIFI

Kur flasim për ngrohjen, nuk e kuptojmë që teknologjia ka përparuar në nivele të mëdha dhe se shumë prej prodhuesve shqetësohen për çështjen e faturave. Ato përmirësojnë rendimentin dhe kërkojnë alternativa që të na bëjnë të ulim konsumin e energjisë elektrike. Sistemi i teknologjisë i ndërlidhur me të dhënat e internetit ka evoluar prej vitesh. Kështu, kjo na lejon të zgjedhim më mirë përdorimin e ngrohjes.

Imagjinoni të jeni në gjendje të ndizni ngrohjen tuaj kur largoheni nga puna në mënyrë që kur të ktheheni në shtëpi mjedisi të jetë i ngrohtë për ju. Kjo është ajo që bën një termostat WIFI. Shtë një pajisje elektronike e aftë për të rregulluar temperaturën e ngrohjes së shtëpisë nga një rrjet WIFI. Kështu mund ta kontrollojmë nga një aplikacion për smartphone-in.

Ky ka qenë një revolucion i madh logjik në termostate dhe ka lehtësuar shumë kontrollin e ngrohësve. Kjo më parë ishte jashtë mundësive.

Termostate inteligjente

Rregulloni një termostat WIFI

Përveç përfshirjes së funksionalitetit të kontrollit WIFI nga smartphone-i ynë, ai përfshin edhe funksione të tjera që na ndihmojnë të përmirësojmë komoditetin, kursimet dhe të përmirësojmë përdorimin e përgjithshëm. Kjo do të thotë që një termostat inteligjent është në gjendje të mësojë nga zakonet tona dhe të dijë se cila është temperatura ideale për ne. Ka programe parashikimi të motit në të cilat është në gjendje të parashikojë ngritjen ose rënien e temperaturave. Për më tepër, ai na ofron informacion të plotë mbi konsumin dhe na lejon të krijojmë buxhete.

E gjithë kjo na ndihmon në konsumin dhe komoditetin tonë për ta bërë jetën pak më të rehatshme. Shtë në gjendje të zbulojë nëse jemi larguar nga shtëpia për të rregulluar temperaturën dhe për të optimizuar konsumin. Këto funksione na shpëtojnë nga një majë e mirë e faturës së energjisë elektrike. Me këto pak rregullime do të na ndihmoni të përmirësojmë zakonet e konsumit, pasi termostati bën gjëra për ne.

Kursimi i energjisë elektrike është diçka që shqetëson gjithnjë e më shumë popullsinë, meqenëse çmimi i energjisë elektrike është në rritje të vazhdueshme. Prandaj, kemi disa opsione: ose kemi ngrohje dhe rrisim çmimin e faturës, ose ftohemi pa të. Tani kjo nuk ndodh më falë ekzistencës së këtyre termostateve.

Sipas prodhuesve të termostatit WIFI, kursimet vijnë nga aftësia për të optimizuar përdorimin e ngrohjes dhe orët që mbeten në punë. Kjo është, këto termostate janë në gjendje të përshpejtojnë funksionimin e tyre në maksimum pa humbur rehati absolutisht Sidoqoftë, një termostat konvencional nuk punon nën të njëjtat kritere optimale për përdorim. Nuk merr parasysh oraret tuaja, as izolimin e shtëpisë ose temperaturën e jashtme.

E gjithë kjo bën që ata të punojnë gjithmonë në të njëjtën mënyrë dhe sigurisht që një sasi e madhe e energjisë po harxhohet në momentet kur mund të ndalet.

Aspektet që ndikojnë në shtëpi

Termostatet në shtëpi

Termostatët inteligjentë marrin parasysh disa aspekte themelore të shtëpisë për të zvogëluar konsumin. Ndër këto aspekte gjejmë:

 • Zakonet tona të jetës janë të ndryshme në secilën familje. Termostatet konvencionale gjithmonë punojnë në të njëjtën mënyrë. Sidoqoftë, termostati WIFI përshtatet me oraret tona. Për shembull, termostati e di në cilën orë kemi ardhur në shtëpi dhe se temperatura e qëndrueshme që ju pëlqen është 20 gradë. Nëse dita është më e ftohtë se normalja, bojleri do të jetë aktivizuar rreth 40 minuta më herët se një ditë tjetër në mënyrë që temperatura të jetë e qëndrueshme kur të ktheheni në shtëpi. Nga ana tjetër, dita mund të jetë më e ngrohtë dhe ju duhen vetëm rreth 15 minuta për të ngrohur dhomën.
 • Merrni parasysh materiale izoluese në shtëpi për të llogaritur humbjet e ngrohjes. Kjo më tej optimizon performancën.
 • Parashikimi i kohës. Shtë i aftë të trajtojë informacionin meteorologjik për të funksionuar në përputhje me temperaturat e jashtme.

Të gjitha këto funksione përmirësojnë shumë performancën e ngrohjes në shtëpi dhe kursejnë energji dhe para.

Kush e përdor termostatin WIFI?

Programimi i zgjuar i termostatit

Ky lloj termostati është i dizajnuar për lloje të ndryshme të njerëzve. Duke qenë në gjendje të kontrollojmë komoditetin e shtëpisë sonë, ka shumë mundësi që ato na ofrojnë bazuar në zakone. Me pak fjalë, ato e bëjnë jetën shumë më të lehtë dhe na ndihmojnë të kursejmë para.

Disa mund të pyesin se për çfarë njerëzish është krijuar termostati inteligjent. Epo, këtu janë ato më të rëndësishmet:

 • Njerëzit të cilët kalojnë shumë kohë larg shtëpisë. Kjo pasi kur kthehen në shtëpi e kanë të ftohtë. Nëse ata kanë një termostat konvencional, do të duhet kohë për t'u aktivizuar dhe nëse e lënë atë do të harxhojnë energji dhe do të ndikojnë në çmimin e dritës.
 • Për shtëpitë që kanë termostate konvencionale dhe marrin një faturë shumë të lartë të energjisë elektrike.
 • Në zyra, lokale tregtare dhe dyqane të cilët kanë nevojë të ruajnë komoditetin e mirë për klientët. Një mënyrë e mirë për të marrë fitime më të mira është ulja e kostove të prodhimit. Çfarë më mirë sesa të kurseni në faturën e energjisë elektrike me një termostat WIFI.
 • Njerëzit që kanë shtëpinë me qira është një mundësi e mirë për të shmangur pagimin e faturave të tepërta.
 • Për ato shtëpi që kanë klimë të ftohtë dhe vuajnë nga temperatura të ulëta shumë ditë në vit.
 • Të gjitha ato shtëpi që kanë izolim të vjetër.
 • Për familjet me fëmijë të vegjël ose njerëz të moshuar që kërkojnë më shumë kujdes.

Gjeni termostatët më të mirë WIFI që janë në përputhje me lloje të ndryshme të ngrohësve dhe mund ta programoni kur të doni. Ekzistojnë edhe ato që janë me tela dhe ato që përdoren për një kazan individual.

Shpresoj që me këtë artikull të vendosni të kurseni në faturën tuaj të energjisë elektrike dhe të filloni në botën e ngrohjes inteligjente.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.