Temperatura në Antarktidë mund të rritet 6 gradë deri në fund të shekullit

Antarktidë

La Antarktidë. Një kontinent i akullt, me një peizazh të mrekullueshëm të bardhë, ndërsa planeti ngroh akullin e tij shkrihet. Efekti albedo është i tillë: rrezet e diellit godasin borën, e cila, kur përthithet, humbet qëndrueshmërinë e saj derisa të përfundojë duke u tretur nga deti.

Për këtë arsye, polet janë rajonet më të prekshme nga ndryshimi i klimës. Në rastin e Antarktidës, temperatura mund të rritet deri në 6 gradë deri në fund të shekullit.

Imazhi - Procedimet

Image - Procedim i Akademisë Kombëtare të Shkencave

Pas epokës së fundit të akullit, 20.000 vjet më parë, Antarktida u ngroh dy deri në tre herë mesataren e rritjes së temperaturës globaleSipas një studimi të botuar në revistën shkencore Procedurat e Akademisë Kombëtare të Shkencave, deri në pikën që regjistroi një temperaturë të pazakontë: 11 gradë Celsius, kur gjëja normale është se është disa gradë nën zero. Në pjesën tjetër të planetit, ai u rrit vetëm rreth 4 gradë Celsius.

Shkencëtarët përdoren modele globale të klimës që u përdorën për të analizuar klimën e Tokës 20.000 vjet më parë, të cilat janë të njëjta me ato të përdorura për të parashikuar ngrohjen globale në të ardhmentha Kurt Cuffey, autori i parë i studimit dhe një glaciolog në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley.

Lagos-antartida-ndryshimi i klimës-6

Kështu, ata mund të parashikojnë që për shkak të ndryshimit aktual të klimës Antarktida do të nxehet dy herë më shumë se pjesa tjetër e planetit; domethënë, në rast se temperatura mesatare globale rritet me 3 gradë Celsius, e cila sipas modeleve ka më shumë të ngjarë të ndodhë, Antarktida do të ngrohë rreth 6ºC.

Me fjalë të tjera, nëse nuk bëjmë asgjë për të ndaluar ngrohjen globale, pasojat për Antarktidën dhe botën mund të përbëjnë një sfidë të madhe për të gjithë ne që jetojmë në këtë planet.

Ju mund ta lexoni studimin këtu (Isshtë në anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.