Teleskopi Hapësinor James Webb

teleskopi hapësinor James Webb

Studimi i universit në sistemin diellor përparon çdo ditë me një ritëm më të shpejtë. Një nga përparimet më të fundit shkencore është krijimi i teleskopi hapësinor James Webb. James Webb është një teleskop hapësinor që operon në spektrin e dritës së dukshme, afër infra të kuqe dhe infra të kuqe të mesme. Ajo ka një pasqyrë me diametër 6,6 metra dhe përbëhet nga tetëmbëdhjetë seksione gjashtëkëndore. Teleskopi është optimizuar si një observator infra të kuqe.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për teleskopin hapësinor James Webb, karakteristikat e tij dhe kontributin që ai ka dhënë në shkencë.

tipare kryesore

vëzhgimi i universit

Për shkak se atmosfera e Tokës thith rrezatimin infra të kuq, për ta vëzhguar atë, teleskopët si James Webb, të cilët mund të vëzhgojnë të patrazuar në infra të kuqe, janë teleskopët më të mëdhenj dhe më të saktë të lëshuar ndonjëherë në hapësirë. Nga njëra anë, ajo ishte projektuar për të qenë në gjendje të vëzhgonte objekte astronomike me saktësi të paparë. Është në gjendje të konkludojë se si galaktikat e para, lindja e yjeve dhe atmosferat e ekzoplaneteve, për të ditur nëse kushtet për jetë janë të mundshme.

Nga ana tjetër, ajo që e bën të veçantë këtë teleskop është se për shkak të madhësisë së tij, për t'u dërguar në hapësirë ​​duhet të jetë në gjendje të paloset në majë të një rakete. Pasi të jetë në hapësirë, kur paloset, duhet të jetë në gjendje të hapet vetë gjatë kohës udhëtoni në një vend pune 1,5 milion kilometra larg Tokës. Ndër sfidat e zhvillimit të tij teknologjik, ai duhet të jetë në gjendje të izolohet nga nxehtësia dhe drita, dhe të ftohet në mënyrë pasive ose të mos kërkojë energji.

Çfarë lloji i teleskopit është James Webb?

Është një teleskop hapësinor James Webb që funksionon në infra të kuqe nën dritën e dukshme. Ai është i aftë të përgjojë dritën e padukshme për syrin e njeriut, por nëse zbulohet me instrumentet e duhura, mund të ndihmojë në studimin e objekteve të ftohta astronomike, siç janë planetët e rinj.

Është gjithashtu një lloj rrezatimi që mund të udhëtojë nëpër pluhurin e yjeve, diçka që drita e dukshme nuk mundet. Kjo veçori bën të mundur studimin e objekteve si p.sh xhuxhët kafe dhe protoyjet, të cilët lindin ose mund të rrethohen nga pluhuri yjor, gjë që i vështirëson vëzhgimet. Nga ana tjetër, drita infra e kuqe e përgjuar nga ky teleskop mund të jetë jehona e formacioneve të para të galaktikave, në formën e dritës së zgjatur nga zgjerimi i universit, me tendencë për të kuqe. Për këtë arsye, teleskopi hapësinor James Webb nganjëherë referohet si një teleskop që mund të udhëtojë nëpër kohë.

Si lëviz teleskopi hapësinor James Webb?

teleskop i avancuar

James Webb është në linjë me Tokën, duke lëvizur rreth diellit, por nuk ndalet. Ai rrotullohet rreth yllit tonë një herë në vit, një elips çdo pesë muaj, dhe falë vizorit kapton, pasqyrat dhe modulet e instrumenteve të tij mbeten të izoluara nga rrezet e diellit dhe nxehtësia në çdo kohë. Pika e ekuilibrit gravitacional, pika e Lagranzhit 2, Është 1,5 milion kilometra nga planeti ynë, ku ka nevojë për shumë pak energji shtesë për të lëvizur.

Ky kursim energjie i lejon atij të përdorë energjinë që kap përmes paneleve diellore për të zbatuar komandat që i dërgohen nga Toka dhe për të dërguar të dhënat që vëzhgon në planetin tonë. Dërgimi i komandave nga Toka për të vendosur mënyrat e vëzhgimit ose një personi tjetër që përdor instrumente shkencore mund të ketë nevojë për 30 minuta për të udhëtuar 1,5 milion kilometra midis teleskopit dhe antenës së radios që transmeton dhe merr të dhëna CSIC CAB-INTA-CSIC.

Sa kushton teleskopi hapësinor James Webb?

teleskopi hapësinor James Webb në prodhim

Sipas NASA-s, "Kostoja e ndërtimit, nisjes dhe drejtimit të observatorit është 8,8 miliardë dollarë. Pesë vjet funksionim do të kushtojë 860 milionë dollarë, që përkthehet në një kosto totale të vlerësuar të ciklit jetësor prej 9,66 miliardë dollarësh”. Megjithatë, u shtua gjithashtu se teleskopi nuk pritet të jetë i kufizuar në pesë vjet funksionim, por pritet të jetë në gjendje të drejtojë shkencën e nivelit të lartë me materiale harxhuese të mjaftueshme për rreth 10 vjet.

Teleskopi ka qenë në gjendje të kapë dritën infra të kuqe të shtrirë nga objekte deri në 13.500 miliardë vite dritë, kur u formuan galaktikat e para. James Webb ndodhet në pikën 2 të Lagranzhit, pika e ekuilibrit gravitacional që përkon me Tokën.

ky teleskop operohet nga Instituti Shkencor i Teleskopit Hapësinor në Baltimore, SHBA Shkencëtarët në terren kontaktuan James Webb përmes antenave të radios në Goldstone (SHBA), Madrid dhe Canberra (Australi), në varësi të asaj se cila është më afër teleskopit, në varësi të kohës së ditës dhe pozicionit të Tokës. Teleskopi merr të dhëna përmes antenës së tij të komunikimit dhe pasi të përfundojë komanda(et) e dërguara nga STScI, ai gjithashtu transmeton të dhënat e veta prej andej.

Shkencëtarët nga e gjithë bota mund të paraqesin projektet e tyre kërkimore për të hyrë në të dhëna për kërkime shkencore. Në fazën e parë, ekipi i STScI kreu pesë muaj vëzhgime paraprake, duke i vënë të dhënat në dispozicion të çdo astronomi amator dhe profesionist. Pastaj ka një fazë të kohës së garantuar për ata që janë të përfshirë në procesin e projektimit të teleskopit, dhe në fund koha e vëzhgimit e hapur për projektet që tashmë janë konkurruese, d.m.th. ata që do të kalojnë 80 për qind të kohës së tyre duke vëzhguar Webb.

Këto projekte duhet të dorëzohen në mënyrë anonime dhe pa iu referuar punës së mëparshme, në mënyrë që ato të mund të zgjidhen në bazë të meritave të tyre dhe pa paragjykim të gjinisë, kombësisë ose përvojës akademike.

Kush e shpiku teleskopin hapësinor James Webb?

Në vitin 1988, administratori i NASA-s Riccardo Giaconi parashtroi sfidën e ndërtimit të një teleskopi me aftësitë e James Webb përpara se të lëshonte teleskopin hapësinor Hubble. Sfidat e ndërtimit të këtij teleskopi, teleskopi i parë hapësinor i gjeneratës tjetër, NGTS, për shkurt NGTS, ato u ekspozuan për herë të parë në vitin 1989 në një konferencë shkencore në Shtetet e Bashkuara.

Kjo nuk është një shpikje individuale, por një përpjekje ekipore, që ndryshon ndërsa evoluon dhe bashkon bashkëpunime nga e gjithë bota nën ombrellën e Agjencisë Hapësinore Evropiane (ESA), Agjencisë Kanadeze të Hapësirës (CSA) dhe konsorciumit të partnerëve. industrisë dhe shkencëtarëve.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth teleskopit hapësinor James Webb dhe veçorive të tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   EDDA MARTHA AULICINO dhe RICARDO ROBERTO LOCARNINI dijo

  SHKELQYER! - RICHARD

 2.   EDDA MARTHA AULICINO dhe RICARDO ROBERTO LOCARNINI dijo

  PSE SEKSIONET ME GJASHKONALË — MË PARASE FALEMINDERIT — RICARDO