Tërmetet ndryshojnë vetitë elastike të kores së Tokës

tërmet

Ne të gjithë e dimë, ose nga leximi i disa lajmeve, nga shikimi i tyre në lajme ose nga përvoja e tyre, që tërmetet janë të afta të shkatërrojnë rrugët, ndërtesat dhe të gjitha llojet e ndërtimeve. Por, përveç kësaj, ato mund të modifikojnë peizazhin ... apo edhe vetë planeti.

Dhe a është se një studim i fundit tregon se tërmetet ndryshojnë vetitë elastike të kores së tokës. E mahnitshme, apo jo?

Korja e tokës

Por së pari, le të shohim se cila është korja e tokës.

Korteksi

Korja e Tokës është shtresa e jashtme shkëmbore e planetit. Me të vërtetë është shumë mirë, rreth 5 km të trasha në fund të oqeanit, dhe deri në 70 km në zonat malore. Korja siç e njohim ne sot është rreth 1700-1900 milion vjet e vjetër. Oqeani, i cili mbulon 78% të sipërfaqes së Tokës, dhe ajo kontinentale ndryshojnë.

Si formohet një tërmet

Korja e tokës

Siç e dimë, planeti, duke folur gjeologjikisht, duket si një enigmë për shkak të pllakave të ndryshme tektonike (të quajtura edhe pllaka litosferike) që ekzistojnë. Kur krijohet shumë tension midis tyre, lirohet, duke shkaktuar kështu dridhje.

Si mundet që një tërmet të modifikojë vetitë elastike të kores?

Botë

Tërmetet mund të shkaktojnë të tjerët disa milje larg, por tani një ekip i udhëhequr nga Andrew Delorey i Laboratorit Kombëtar të Los Alamos dhe Kevin Chao i Institutit të Teknologjisë të Massachusetts (MIT) në Kembrixh, Shtetet e Bashkuara, gjithashtu kanë zbuluar se kur tensioni shkakton dy lëviz, energjia lirohet në formën e valëve sizmike.

Këto valë, kur kalojnë në një rajon tjetër të prishjes, modifikojnë elasticitetin që lejon që korja t'i rezistojë stresit. Kështu që, ndryshon edhe gjendja e stresit strukturor, i cili mund të përfundojë duke shkaktuar një tërmet të ri.

Toka është një planet shumë më dinamik nga sa mund të mendoni në fillim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.