Syri i shkretëtirës së Saharasë

syri i shkretëtirës së saharasë

Ne e dimë se planeti ynë është plot me kuriozitete dhe vende që janë përtej imagjinatës. Një nga vendet që tërheq shumë vëmendjen e shkencëtarëve është syri i shkretëtirës së saharasë. Është një zonë në qendër të shkretëtirës që mund të shihet nga hapësira në formën e një syri.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që dihet për syrin e shkretëtirës së Saharasë, origjinën dhe karakteristikat e saj.

Syri i shkretëtirës së Saharasë

syri i shkretëtirës së saharës nga qielli

E njohur në mbarë botën si "Syri i Saharasë" ose "Syri i Demit", struktura Richat është një tipar kurioz gjeografik që gjendet në shkretëtirën e Saharasë pranë qytetit të Udane, Mauritania, Afrikë. Për të sqaruar, forma e "syrit" mund të vlerësohet plotësisht vetëm nga hapësira.

Struktura me diametër 50 kilometra, e bërë nga linja në formë spirale, u zbulua në verën e vitit 1965 nga astronautët e NASA-s James McDivit dhe Edward White gjatë një misioni hapësinor të quajtur Gemini 4.

Origjina e Syrit të Saharasë është e paqartë. Hipoteza e parë sugjeroi se ishte për shkak të ndikimit të një meteori, i cili do të shpjegonte formën e tij rrethore. Megjithatë, kërkimet e fundit sugjerojnë se mund të jetë një strukturë simetrike e një kupole antiklinale të formuar nga erozioni gjatë miliona viteve.

Syri i Saharasë është unik në botë sepse është në mes të shkretëtirës pa asgjë rreth tij.Në qendër të syrit janë shkëmbinjtë Proterozoik (nga 2.500 miliardë në 542 milion vjet më parë). Në pjesën e jashtme të strukturës, shkëmbinjtë datojnë në periudhën Ordovician (duke filluar rreth 485 milion vjet më parë dhe duke përfunduar rreth 444 milion vjet më parë).

Formacionet më të reja janë në rrezen më të largët, ndërsa formacionet më të vjetra në qendër të kupolës. Në të gjithë rajonin ka disa lloje shkëmbinjsh si rioliti vullkanik, shkëmbi magmatik, karbonatiti dhe kimberliti.

Origjina e syrit nga shkretëtira e Saharasë

misteret e saharës

Syri i Saharasë shikon drejtpërdrejt në hapësirë. Ka një diametër prej rreth 50.000 metrash dhe gjeografët dhe astronomët pajtohen se është një formacion gjeologjik "i çuditshëm". Disa shkencëtarë besojnë se ai u formua pas përplasjes së një asteroidi gjigant. Megjithatë, të tjerë besojnë se ka të bëjë me gërryerjen e kupolës nga era.

E vendosur në veriperëndim të Mauritanisë, në skajin perëndimor të Afrikës, ajo që është vërtet e pabesueshme është se ka rrathë koncentrikë brenda. Deri më tani, kjo është ajo që dihet për anomalitë e kores.

Perimetri i Syrit të Saharasë thuhet se shënon gjurmët e një qyteti të lashtë të humbur. Të tjerë, besnikë ndaj teorisë së konspiracionit, pohojnë se është pjesë e një strukture gjigante jashtëtokësore. Në mungesë të provave të forta, të gjitha këto hipoteza zbresin në fushën e spekulimeve pseudoshkencore.

Në fakt, Emri zyrtar i kësaj forme tokësore është "Struktura Richat". Ekzistenca e tij është dokumentuar që nga vitet 1960, kur astronautët e ekspeditës së NASA Gemini e përdorën atë si pikë referimi. Në atë kohë, ende mendohej se ishte produkt i një përplasjeje gjigante asteroidi.

Sot, megjithatë, kemi të dhëna të tjera: "Veçoria rrethore gjeologjike besohet të jetë rezultat i një kubeje të ngritur (të klasifikuar nga gjeologët si antiklinal me hark) që është gërryer, duke ekspozuar formacionet e sheshta shkëmbore", regjistroi e njëjta agjenci hapësinore. Marrja e mostrave të sedimentit në zonë tregon se ajo u formua rreth 542 milionë vjet më parë. Sipas IFL Science, kjo do ta vendoste atë në epokën e vonë Proterozoike, kur ndodhi një proces i quajtur palosje në të cilin "forcat tektonike ngjeshnin shkëmbin sedimentar". Kështu u formua antiklinali simetrik, duke e bërë atë të rrumbullakët.

Nga vijnë ngjyrat e strukturave?

vend i çuditshëm gjeologjik

Syri i Saharasë është studiuar gjerësisht nga degë të ndryshme të shkencës. Në fakt, një studim i vitit 2014 i botuar në Gazetën Afrikane të Gjeoshkencave tregoi këtë Struktura Richat nuk është produkt i tektonikës së pllakave. Në vend të kësaj, studiuesit besojnë se kupola u shty nga prania e shkëmbinjve vullkanikë të shkrirë.

Shkencëtarët shpjegojnë se para se të gërryhej, u formuan unazat që mund të shihen sot në sipërfaqe. Për shkak të moshës së rrethit, ai mund të ketë qenë një produkt i shpërbërjes së Pangea: superkontinenti që çoi në shpërndarjen aktuale të Tokës.

Sa i përket modeleve të ngjyrave që mund të shihen në sipërfaqen e strukturës, studiuesit pajtohen se kjo lidhet me llojin e shkëmbit që u ngrit nga erozioni. Midis tyre shquhet rioliti imët dhe gabro trashë, të cilët kanë pësuar alterim hidrotermik. Prandaj, Syri i Saharasë nuk ka një "iris" të unifikuar.

Pse lidhet me qytetin e humbur të Atlantidës?

Ky ishull mitik shfaqet në tekstet e filozofit të famshëm grek Platonit dhe përshkruhet si një fuqi ushtarake e pamatshme që ka ekzistuar mijëra vjet para ekzistencës së Solonit, ligjvënës athinas, sipas këtij filozofi Soloni është burimi i historisë.

Duke marrë parasysh shkrimet e Platonit mbi këtë temë, Nuk është çudi që shumë besojnë se ky "sy" është nga një botë tjetër dhe mund të ketë të bëjë me fundin e miliona Atlantidave. Një nga arsyet që syri nuk është zbuluar për kaq shumë kohë është se ai është në një nga vendet më jomikpritëse në Tokë.

Sado epike dhe befasuese që ishte përshkrimi i Atlantidës nga Platoni, shumë besojnë se ai vetëm gërvishti sipërfaqen. Platoni e përshkroi Atlantidën si rrathë të mëdhenj koncentrikë që alternojnë tokën dhe ujin, të ngjashëm me "Syrin e Saharasë" që shohim sot. Ky do të kishte qenë një qytetërim i pasur utopik që hodhi themelet për modelin athinas të demokracisë, një shoqëri të pasur me ar, argjend, bakër dhe metale e gurë të çmuar të tjerë.

Udhëheqësi i tyre, atlantis, ai do të kishte qenë një lider në akademi, arkitekturë, bujqësi, teknologji, diversitet dhe fuqizim shpirtëror, fuqia e tij detare dhe ushtarake ishte e pakrahasueshme në këto aspekte, sundimi i Mbretërve Atlantis me autoritet ekstrem.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për syrin e shkretëtirës së Saharasë dhe karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.