Stuhitë Aline dhe Bernard

stuhitë aline dhe bernard

Çdo vit ne po vërejmë më shumë efektet e ndryshimeve klimatike në meteorologji. Stuhitë dhe stuhitë e erës janë gjithnjë e më intensive dhe me sjellje të çuditshme se normalja. Në këtë rast, stuhitë Aline dhe Bernard kanë sjellë pasoja të rënda në të gjithë Gadishullin Iberik Ekspertët sigurojnë se sjellja e stuhive po ndryshon për shkak të ndryshimeve klimatike.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat kanë qenë pasojat e stuhive Aline dhe Bernard dhe pse modelet klimatike po ndryshojnë.

Stuhitë Aline dhe Bernard

bie shi me erë

Pas kalimit të stuhive Aline dhe Bernard, pasojat konsistuan në raste të shumta përmbytjesh, shpërthime të forta ere dhe dëme të konsiderueshme. Një rekord i dukshëm u vendos nga stuhia Aline, që nga stacioni meteorologjik Madrid-Retiro raportoi një reshje të paprecedentë prej 114 mm në një ditë të vetme. Kjo është hera e parë që kur të dhënat u mblodhën për herë të parë në vitin 1920 që stacioni ka regjistruar më shumë se 100 mm shi. Për më tepër, reshjet e shiut atë ditë shënojnë reshjet më intensive në Madrid që nga të paktën 1860, kur vëzhgohen të dhënat nga stacione të tjera më të vjetra.

Rekordi i erës në Kordoba – Aeroport ishte gjithashtu i dukshëm, duke thyer serinë e tij më të lartë të të gjitha kohërave nga dhjetori 1989. Megjithatë, ngre pyetjen nëse pasoja të tilla janë të zakonshme për stuhitë e kësaj përmasash.

Gjatë fundjavës së kaluar, rajoni jugperëndimor i vendit përjetoi efektet e një stuhie të pazakontë të quajtur Bernard. Sipas eltiempo.es, kjo stuhi theu rekordin e mëparshëm për leximet e temperaturës. presioni minimal në një grup të dhënash 50-vjeçare me një matje prej 988 hPa. Për më tepër, shpërthimet e erës kaluan 100 km/h dhe stuhia shfaqi karakteristika të ngjashme me ato të sistemeve tropikale, me mungesë të sistemeve ballore dhe organizimit të reve që rrethonin qendrën e qarkullimit në lartësi më të ulëta.

Sapo hyri në tokë, stuhia humbi shpejt burimin e saj të energjisë, që ishte deti. Siç sqarojnë ekspertët, sistemi i presionit të ulët mbështetej nga ujërat më të ngrohta se mesatarja e Oqeanit Atlantik. me anomali që arritën deri në 3ºC më shumë se temperatura tipike për këtë periudhë të vitit. Kjo kontribuoi në një rritje të nivelit të lagështisë.

Stuhitë e hershme të vjeshtës

shirat e dendur

Stuhitë fillestare të vjeshtës kanë marrë në befasi meteorologun Juan Jesús González Alemán i Agjencisë Shtetërore Meteorologjike (Aemet). Në rrjetin social X është raportuar se 'Bernard', stuhia më e fundit, duket më shumë si një ciklon tropikal sesa një stuhi tipike. Meteorologu paraqet "prova bindëse" për të mbështetur këtë hipotezë, duke përfshirë një simulim të sjelljes së stuhisë. "Fizika dhe dinamika" e Bernardit janë më tipike për një ciklon tropikal dhe, siç thekson eksperti, Këto lloj stuhish kanë tendencë të shpërndahen shpejt pasi arrijnë në tokë.

Sipas meteorologut, stuhia e quajtur 'Bernard' ka qenë atipike dhe natyra e saj e ndërlikuar ka shkaktuar probleme për modelet meteorologjike që përpiqen ta parashikojnë atë. Përkeqësimi i shpejtë i stuhisë nxjerr në pah rëndësinë e proceset fizike të shkëmbimit/avullimit të nxehtësisë dhe lagështisë ndërmjet oqeanit dhe energjisë së ciklonit. Kjo zakonisht nuk shihet në stuhi dhe është më e zakonshme në ciklonet tropikale.

Stuhitë e veçanta Aline dhe Bernard

stuhi përmbytje aline dhe Bernard

Stuhia e veçantë Bernard është larguar nga gadishulli drejt veriut. Pavarësisht kësaj, një front i ri pritet të mbërrijë nga perëndimi dhe të kalojë gadishullin, duke sjellë me vete reshje shiu që mund të jenë lokale intensive në Andaluzi. Herët të martën, fronti mund të aktivizohet dhe të gjenerojë stuhi në zonat lindore të Katalonjës dhe Ishujt Balearik. Sipas tiempo.es, Paralajmërimi i verdhë do të aktivizohet në ishuj për reshje më të mëdha se 20 mm në një orë.. Pritet që të martën Atlantiku t'i lërë vendin një tjetër fronti, i shoqëruar nga një stuhi që do ta ketë qendrën më në veri dhe nuk do të prekë gadishullin. Balli do të përshkojë vendin në drejtim të Lindjes, duke shkaktuar reshje në kuadratin veriperëndimor. Në malet Kantabriane Madje ekziston mundësia që fjollat ​​e borës të bien mbi 2.000 metra.

Sipas faqes së internetit të informacionit të motit, një zonë e gjerë me presion të ulët pritet të zhvillohet mbi Ishujt Britanikë. Përveç kësaj, Spanja parashikon ardhjen e fronteve të reja, të cilat pritet të mbërrijnë radhazi të martën, të mërkurën dhe të enjten. Dita më e ngarkuar e javës parashikohet të jetë e enjte, ndërsa në disa rajone të vendit parashikohet të fryjë erëra të forta si pasojë e erës jugperëndimore. Akumulimet më të rëndësishme të javës pritet të ndodhin në Galicia, si dhe në rajone të tjera në kufi me detin Kantabrian dhe Pirenejtë.

A do të vazhdojmë me stuhi?

Karuseli i stuhive do ta lërë Spanjën të përmbytur dhe do të bjerë shi pothuajse çdo ditë në shumë vende në hartë. Reshjet do të kalojnë 100 mm në disa zona. Fronti i dytë ka hyrë në Galicia këtë javë dhe reshjet po avancojnë drejt veriperëndimit të gadishullit. Në Galicia Një alarm i verdhë aktivizohet nëse akumulimi i kalon 40 milimetra në 12 orë.

Fronti do të vazhdojë të përparojë dhe, megjithëse nuk pritet të arrijë në Mesdhe, reshjet mund të jenë gjithashtu intensive, përveç në Galicia, në anën jugore të sistemit qendror. Në malet Kantabriane, ndërmjet 2.000 dhe 2.300 metra lartësi, mund të mbeten disa fjolla bore.

Do të kemi një zonë të madhe presioni të ulët mbi Ishujt Britanikë, me një tjetër front që do të mbërrijë në Spanjë të mërkurën. Kjo do të lërë zonën e Cantabrian dhe Galicia me reshje potencialisht intensive deri në fund të ditës, të ndikuar nga erërat jugperëndimore.

Të enjten do të vijë një front i ri që mund të jetë më aktivi i javës, megjithëse shanset për reshje shiu në Mesdhe janë edhe një herë më pak të mundshme. Reshjet e mëdha janë të mundshme në zona të tilla si Galicia, komunitetet Kantabriane dhe shpatet jugore të Pirenejve.

Erërat jugperëndimore gjithashtu ka të ngjarë të sjellin mot të përzier në pjesën më të madhe të brendshme dhe bregdetit të gadishullit. Në pllajat veriore Shpërthimet mund të kalojnë 70 ose 90 km/h, kështu që paralajmërimet do të aktivizohen gjithashtu.

Gjatë pjesës së fundit të javës gadishulli do të vazhdojë të ndikohet nga ardhja e frontit të ri. Pavarësisht rritjes së pasigurisë, priten reshje të reja dhe pjerrësia e Gadishullit të Atlantikut do të vazhdojë të rritet.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth stuhive Aline dhe Bernard.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.