Stuhi tropikale

formimi i një stuhie tropikale

Në planetin tonë ka shumë lloje të reshjeve në varësi të formës, origjinës dhe pasojave. Një prej tyre është stuhi tropikale. Një sistem meteorologjik me presion të ulët njihet si një stuhi tropikale në të cilën erërat rrotullohen rreth një boshti qendror dhe përmbajnë një qarkullim të mbyllur. Kjo e bën atë të mund të jetë shkatërruese nëse zgjaten me kalimin e kohës.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me stuhinë tropikale, karakteristikat e saj, origjinën dhe pasojat.

tipare kryesore

stuhi tropikale

Kur flasim për një stuhi tropikale, ne i referohemi një sistemi meteorologjik ku mbizotërojnë presione të ulëta. Erërat janë mjaft intensive dhe rrotullohen rreth një aksi qendror brenda një qarkullimi të mbyllur. Kështu, Të gjitha këto stuhi e marrin energjinë e tyre nga kondensimi nga ajri i lagësht në një bërthamë të ngrohtë. Thelbi i këtyre stuhive është i ngrohtë dhe gjeneron presion të ulët pasi ajri i nxehtë tenton të rritet dhe lë hapësirë ​​në pjesën e mesme të atmosferës. Kjo rënie e presionit bën që pjesa tjetër e ajrit përreth të "mbushë" hapësirën e lënë nga ajri i nxehtë.

E gjithë kjo shkakton një lëvizje atmosferike të ajrit që gjeneron stuhi tropikale. Stuhitë marrin energji nga kondensimi i ajrit të lagësht dhe shpesh karakterizohen nga shira të rrëmbyeshëm dhe erëra të forta. Intensiteti dhe shkalla e shkatërrimit të këtyre erërave ndryshojnë në varësi të niveleve të energjisë që ata kanë. Për më tepër, varësisht nga intensiteti, depresionet tropikale dallohen nga stuhitë tropikale dhe uraganet ose tajfunet. Disa nga stuhitë tropikale zakonisht të jenë aq të mëdha sa të mund të vërehen nga atmosfera e jashtme e planetit. Kjo është, astronautët mund të shohin disa stuhi tropikale nga anijet kozmike.

Llojet e stuhisë tropikale

uragane

Të dy një stuhi tropikale është një lloj cikloni tropikal, ka disa lloje specifike të cikloneve që ndodhin, siç tregon emri i tyre, në tropikët. Uraganet dhe tajfunët bëjnë pjesë në këtë kategori. Le të shohim cilat janë llojet e ndryshme të stuhisë tropikale që ekzistojnë:

  • Ciklone ekstratropikale: ato formohen në gjerësi gjeografike më të larta se 30 gradë nga dy ose më shumë masa të ndryshme ajri. Këto masa kanë temperatura të ndryshme.
  • Ciklonet polare: ato kanë një jetë më të shkurtër dhe lindin në rajonet polare.
  • Ciklonet subtropikale: ato kanë karakteristika të ndërmjetme midis dy kategorive të mëparshme.

Sa i përket formimit të saj, një stuhi tropikale zhvillohet në kohën cilësore të vitit, pasi kërkon një sasi të madhe të rrezatimit diellor. Ata zakonisht gjenerohen në oqean kur një stuhi e vogël merr energji nga avullimi i ujit të ngrohtë në sipërfaqen e detit. Normalisht zakonisht ndodh në kohë kur ka temperatura të larta ose shumë rrezatim diellor. E gjithë kjo gjeneron një front të ujit të ngrohtë dhe të lagësht që ngrihet dhe përballet me një front të ajrit të ftohtë që bën që të dy të rrotullohen në një bosht të përbashkët. Tha është se ajo është e vendosur në zonën qendrore dhe është e njohur me emrin e syrit të stuhisë.

Qarku përsëritet ndërsa stuhia fiton energji dhe lëviz. Në këtë mënyrë, gjenerohen fronte shiu dhe erëra intensive. Stuhitë tropikale marrin forcë në ujërat e ngrohtë dhe humbin forcën në tokë. Një stuhi tropikale është një fenomen natyror meteorologjik që ndodh kur dy fronte të erës së lagur takohen në kushte shumë të veçanta: një erë e ngrohtë dhe një erë e ftohtë "shtyjnë" njëri-tjetrin.

Nga ana tjetër, kur hyjnë në kontinent, ata priren të humbin forcën dhe të shpërndahen për shkak të ndërprerjes së qarkullimit të erërave të nxehta dhe të ftohta.

Pasojat e një stuhie tropikale

formimi i shirave të rrëmbyeshëm në Spanjë

Stuhitë tropikale janë të afta t’i japin fund jetës së shumë njerëzve. Edhe nëse nuk bëhen uragane, stuhitë tropikale mund të shkaktojnë dëme të mëdha në popullatë. Ndikimi i tyre është veçanërisht i dukshëm në zonat bregdetare, pasi ato mund të fryhen nga erërat e forta, mund të përmbysin objekte, të ngrenë valë bregdetare ose të prodhojnë shira të mëdha që mund të shkaktojnë përmbytje.

E gjithë kjo mund të kushtojë shumë jetë njerëzish. Nëse njerëzit nuk janë të përgatitur dhe të vëmendshëm ndaj kushteve të tilla ekstreme të motit, humbjet materiale janë shpesh të mëdha dhe rikuperimi i zonave të prekura mund të zgjasë shumë. Në mënyrë paradoksale, ciklonet gjithashtu kanë një efekt pozitiv në klimën globale: bartin ujin e shiut në rajone të thata ose gjysmë të thata. Prandaj, ato indirekt nxisin lagështimin e tokave që përndryshe do të pësonin shkretëtirëzim, të tilla si Shtetet e Bashkuara të Jugut ose Japonia.

Cikloni më i madh në botë ndodhi në fund të verës, kur deti u bë më i ngrohtë. Megjithëse secili rajon mund të paraqesë kushtet dhe stinët e veta të stuhisë, është vërejtur se për sa i përket stuhive, maji është zakonisht muaji më pak aktiv, ndërsa shtatori është muaji më i ngarkuar. Kjo është për shkak të fenomenit të ambientimit. Që uji në oqeane të nxehet, duhet të kalojë pjesën më të madhe të verës. Në këtë mënyrë, deti do të jetë më i ngrohtë gjatë muajit shtator dhe do të shkaktojë kushtet ideale për gjenerimin e një stuhie tropikale.

Depresion tropikal, uragane dhe emra

Stuhitë tropikale janë emëruar për të qenë në gjendje t'i identifikojnë ato gjatë udhëtimit të tyre, për këtë përdoren emrat e njerëzve, grave dhe burrave. Ata u zgjodhën sipas rendit alfabetik të shkronjës së parë dhe vazhduan sipas radhës së sezonit të stuhisë. Prandaj, aie para quhet nga A, e dyta nga B, dhe kështu me radhë.

Depresionet tropikale shndërrohen në stuhi duke fituar energji. Depresioni tropikal është lloji më i dobët i ciklonit tropikal që ekziston. Era e saj ka një qarkullim të mbyllur deri në 17 metra në sekondë, edhe pse shpërthimet mund të arrijnë shpejtësi më të larta. Nëse presionet e ulëta (të ashtuquajturat sepse ato janë formula për presione të ulëta) fitojnë energji në lëvizje, ato do të vazhdojnë të rriten derisa të bëhen stuhi tropikale me shpejtësi të erës midis 17 dhe 33 metra në sekondë.

Uraganet janë më intensivët midis cikloneve tropikale. Ata e kanë origjinën në stuhi tropikale dhe marrin energji derisa shpejtësia e erës të jetë e barabartë ose të kalojë 34 metra në sekondë. Sipas shkallës Saffir-Simpson, uraganet klasifikohen në 3, 4 ose 5 nivele në varësi të fuqisë së këtyre erërave.

Tajfunët janë periodikë dhe ndodhin në lindje, siç është bregu i Hong Kongut. Ky emër mund të përdoret për të emëruar depresione, stuhi dhe uragane tropikale, sepse termi i referohet periodicitetit të këtyre fenomeneve meteorologjike.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth stuhisë tropikale dhe karakteristikave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.