stratovolcano

mali i Shën Helenës

Në botë ekzistojnë lloje të ndryshme vullkanesh sipas karakteristikave dhe origjinës së tyre. Një prej tyre është stratovullkani. Stratovolcano njihet si një shumëllojshmëri vullkanesh konike me lartësi të madhe, të formuar nga sasi të ndryshme të formacioneve të llavës së ngurtësuar, piroklastikëve të alternuar të krijuar gjatë periudhave të alternuara të aktivitetit vullkanik dhe lumenjve të llavës së lëngshme dhe hirit vullkanik.

Në këtë artikull do të fokusohemi t'ju tregojmë se cilat janë karakteristikat, origjina dhe opsionet e stratovolcano.

tipare kryesore

me shi

Stratovolkanet karakterizohen nga profilet e tyre të pjerrëta dhe nga prodhimi i shpërthimeve periodike. Lava e nxjerrë nga këto vullkane është viskoze dhe ngurtësohet ndërsa ftohet përpara se të udhëtojë në distanca të mëdha. Burimi i tij magmatik është i pasur me silicë ose acid dhe përmban dacit, riolit dhe andezit. Shumë prej këtyre vullkaneve i kalojnë 2.500 metra lartësi.

Vullkanologët kanë zgjedhur të përdorin termin "stratovolcano" në vend të "vullkanit të përbërë" të përdorur shpesh për të treguar ndryshimin midis të dyve, pasi vullkanet përgjithësisht karakterizohen nga shtresat e materialeve të ndryshme që kanë shpërthyer në mënyrë të ndryshme.

stratovulkanet ato janë tipike për gjeologjinë e zonës së subduksionit dhe ndodhin në harqe ose zinxhirë gjatësorë në skajet e pllakave tektonike. Këto skaje janë ato ku korja oqeanike është më e ulët se korja kontinentale (si në Ande) ose kreshtat mes oqeanit (siç shihet pranë Islandës). Magma që i formoi ato u shfaq kur uji i bllokuar në bazalt dhe minerale u derdh në astenosferë (pllaka e sipërme e mantelit të Tokës), duke shkaktuar kolapsin e saj.

Shpërthimi i një stratovolcano

Krakatoa stratovolcano

Tharja (domethënë heqja e plotë e ujit nga mineralet) ndodh kur ekzistojnë kushtet e duhura të temperaturës dhe presionit për minerale të caktuara për shkak të subduksionit të pllakave. Uji në shtresën e poshtme ul pikën e shkrirjes së shkëmbit që lëviz mbi të ndërsa lëshohet, kështu që ndodh shkrirja e pjesshme, duke e bërë atë të duket më pak i dendur se shkëmbi përreth. Më pas e nxjerr magmën përmes kores, duke çliruar përbërje minerale të pasura me silicë.

Magma është formuar pranë sipërfaqes, si laguna në dhomat e magmës, poshtë vullkaneve. Presioni i ulët relativ i magmës ndihmon gazrat (squfuri, dioksidi i karbonit dhe klori) dhe uji të reagojnë, njësoj si hapja e një shishe gazi, për të formuar çarje vullkanike dhe mbeturina piroklastike. Kur grumbullohet një sasi e caktuar magmë dhe gazi, çatia e konit vullkanik çahet, duke prodhuar një shpërthim shpërthyes.

Zona e nënshtrimit

stratovolcano

Teoria e tektonikës së pllakave përshkruan subduksionin e pllakave si një sekuencë të shkaktuar nga fundosja e një pllake nën një pllakë tjetër litosferike konvergjente. Ky proces zhvillohet në zonat e zhytjes që janë aktualisht brenda Unazës së Zjarrit të Paqësorit përgjatë bregut të Paqësorit, në pjesë të Detit Mesdhe dhe në brigjet e Indisë dhe Antileve Jugore në Indonezi.

Shembuj të stratovolcano

 • Andet kiliane. Nevado Ojos del Salado është vullkani më i lartë në botë. Ky vullkan kilian ndodhet 6.887 metra mbi nivelin e detit. Vullkani i afërt Llullaillaco, gjithashtu në Andet Kiliane, është vullkani më i lartë në botë me 6.739 metra lartësi. Nevado Ojos del Salado ka një liqen krateri në rreth 6.390 metra mbi nivelin e detit, një nga liqenet më të lartë, nëse jo më i larti në botë. Shkencëtarët besojnë se shpërthimi më i fundit ka ndodhur rreth 1300 vjet më parë, por ata nuk janë të sigurt sepse vullkani mund të ketë nxjerrë një sasi të vogël hiri në vitin 1993.
 • Llullaillaco është pikërisht në kufirin e Kilit dhe Argjentinës. Vullkani u formua nga një vullkan i ri në majë të një vullkani të vjetër, maja e të cilit u shemb rreth 150.000 vjet më parë. Vullkanet më të rinj filluan të zhvillohen rreth 10.000 vjet më parë.
 • Mali i Shën Helenit. Pavarësisht titullit të tij si një nga stratovolkanet më të rinj në Kaskada, mali i Shën Helenas është më aktivi. Shpërthimet e tij kanë krijuar të paktën 35 shtresa hiri vetëm në 3500 vitet e fundit. Vullkani është më i njohur për shpërthimin e tij të vitit 1980 që vrau 57 njerëz, si dhe shkatërroi 185 milje rrugë, 15 kilometra hekurudhë, 47 ura dhe 250 shtëpi. Shpërthimi u shkaktua nga një tërmet me magnitudë 5,1 ballë dhe shkaktoi shembjen e mbeturinave me një vëllim prej rreth 0,7 kilometra kub.
 • Mali Rainier. Mali Rainier është maja më e lartë në Gama e Kaskadës me 4.392 metra. Edhe pse vetë mali Rainier u zhvillua në gjysmë milioni vitet e fundit, një kon i ngjashëm ishte në vend midis 1 dhe 2 milion vjet më parë. Një shpërthim 5.600 vjet më parë krijoi një kalderë të madhe në majë, e cila më vonë u mbush pasi maja u rindërtua nga shpërthimet e mëvonshme. Ndërsa shpërthimi i fundit i magmës së vullkanit ndodhi rreth 1.000 vjet më parë, ai ka pasur dhjetëra shpërthime shumë shpërthyese që shpërndanë hirin në të gjithë shtetin e Uashingtonit.
 • Krakatoa Është një ishull vullkanik që është pjesë e ngushticës Sunda. Në 1883, vullkani përjetoi një seri shpërthimesh të dhunshme që dërguan hirin më shumë se 50 kilometra në atmosferë dhe mund të dëgjohej të paktën 2200 milje larg vendndodhjes së tij. Energjia e madhe e lëshuar nga shpërthimi shkaktoi një cunami që mori jetën e 36.400 njerëzve në ishujt Sumatra dhe Java.
 • mali Tambora Bëhet fjalë për një vullkan në Indonezi që shpërtheu në vitin 1815. Në fakt, këto shpërthime ishin aq të dhunshme saqë u regjistruan si disa nga më të mëdhenjtë në histori. Temperaturat globale ranë me rreth 3 gradë Celsius kur shpërtheu vullkani, gjë që nuk është për t'u habitur pasi hiri u hodh 50 kilometra në atmosferë. Për shkak se vullkani nxori kaq shumë materiale, ai u shemb pas shpërthimit, duke krijuar një krater mjaft të madh për t'u parë nga hapësira gjatë procesit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për stratovolcano dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.