Sot është Dita Botërore e Ligatinave dhe festohet me thatësirë

Ligatinat spanjolle

Sot është Dita Botërore e Ligatinave. Sidoqoftë, ligatinat përreth planetit festojnë ditën e tyre të prekur nga thatësira e rëndë që rrezikon më shumë se gjysmën e tyre, jo vetëm për shkak të mungesës së ujit, por edhe për shkak të kërcënimeve të tij të shumta.

A doni të dini situatën aktuale të ligatinave në një ditë si sot?

Thatësira në ligatinat

thatësira në ligatinat

Ndryshueshmëria hidrike e ligatinave është një karakteristikë kryesore e së njëjtës gjë në Spanjë, pasi që reshjet nuk janë shumë të qëndrueshme. Mund të gjejmë muaj më të thatë dhe të tjerët më me shi. Ligatinat ato përshtaten me temperaturën dhe kushtet e reshjeve që u jep klima.

Kjo ndodh në kushte normale, por pas muajve të fundit të thatësirës ekstreme në vend, ajo ka kontribuar në përkeqësimin e gjendjes së shumë ligatinave spanjolle dhe karakteristikat e tyre unike preken dhe rrezikohen.

Ligatinat që janë në brendësi dhe endorheike si laguna e Fuente de Piedra (Malaga), Albufera de Valencia ose rezervuari El Hondo (Alicante), ose në sisteme të mëdha liqenore, të tilla si Tablas de Daimiel (Ciudad Real) janë më të prekshëm ndaj situatave në të cilat reshjet janë më të pakta.

Ndërsa përparon thatësira ekstreme dhe temperaturat rriten, ekziston frika se ligatinat do të thahen dhe Spanja do të fillojë të kthehet në një shkretëtirë. Për të shmangur këtë, Qeveria duhet të veprojë në përputhje me kërkesat e vendosura në Direktivën Kuadër të Ujit, e cila përcakton qartë dhe në mënyrë koncize se si duhet të trajtohen ujërat e këtij burimi të rëndësishëm.

Roberto González, shefi i programit të ujit të organizatës, shpjegoi se planifikimi i bërë në Spanjë për përdorimin e ujit nuk e konsideron thatësirën si strukturoreNë vend të kësaj, kur ndodh një periudhë e thatë, aktivizohen "masa të jashtëzakonshme".

Për këtë arsye, thatësira aktuale po ndikojnë në këto ekosisteme me më shumë stres, tashmë të prekur nga mbishfrytëzimi i ujëmbajtësve, ndotja e ujërave sipërfaqësore dhe nëntokësore ose regjimi i ulët i rrjedhave ekologjike.

Ditë e zymtë për të festuar

dita e ligatinave botërore

Që nga viti 1977, të gjitha më 2 shkurt, kremtohet Dita Botërore e Ligatinave Për të përkujtuar nënshkrimin në Ramsar (Iran) të Konventës mbi Ligatinat, ajo përqendrohet këtë vit në ekosistemet e lagështa urbane.

Që shumë ligatinat të funksionojnë në një mënyrë normale dhe natyrore, mjafton të lini ujin të rrjedhë dhe të kthehet në kanalin e tij natyror. Burimet sipërfaqësore duhet të ndalojnë së shfrytëzuari në mënyrë që ligatinat të rimarrin funksionalitetin e rrjedhës ekologjike dhe të rimarrin gjendjen e tyre të mirë.

Ndikimi në ligatinat

ligatinat më të mira

Ekosisteme të tilla si torfe, moçale, moçale, liqene, delta, batica të vogla, zona detare bregdetare, mangroves, shkëmbinj nënujorë koralesh, burime, fusha orizi, rezervuarë ose kripëra janë gjithashtu ligatinat, të pasura me biodiversitet, thelbësore si rregullatorët e klimës dhe për furnizimi me ujë të freskët, thelbësor për mbijetesën njerëzore.

Sidoqoftë, ajo vazhdimisht ndotet, shfrytëzohet shumë dhe preket nga veprimet njerëzore. 60% e ligatinave në Spanjë janë zhdukur dhe ato që kanë mbetur janë në gjendje të rëndë. Për këtë arsye, ka frikë se Spanja mund të shndërrohet në një shkretëtirë me kalimin e kohës, nëse situata vazhdon kështu.

Për të gjitha këto arsye, është e rëndësishme që qeveritë të përfshijnë masa për të mbrojtur rrjedhat ekologjike dhe kontroll më të madh të tërheqjeve të ujit në planet e thatësirës për të zvogëluar efektet e tyre dhe për të shmangur mbishfrytëzimin.

Për një shpërndarje më të madhe të njohurive në lidhje me rëndësinë e ligatinave, gjatë gjithë kësaj fundjave, shumë nga ligatinat do të kryejnë aktivitete për të gjithë audiencat për të rritur ndërgjegjësimin për nevojën e ruajtjes së tyre. Ligatinat që do të kenë aktivitete për Ditën Botërore të Ligatinave janë Doñana, Tablas de Daimiel, Ebro Delta, lagunat Villafáfila ose Albufera e Valencia

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.